Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Niedźwiedzico, ja również zachwyciłem się tą rośliną, ale po wysianiu jej, i po przejściu przez tyle miesięcy w oczekiwaniu na efekty, stwierdziłem że nie warto było. :dobani:
Dzisiaj tych nasion już nie kupił bym, wybrał bym inną roślinkę po szczegółowym zapoznaniu się z opiniami innych użytkowników w Internecie, mającymi styczność z daną roślinką.

Jak na pewno przeczytałaś w moich poprzednich wpisach, ta roślina wymaga aby zakwitnąć dużej ilości ciepła, co w naszym klimacie jest niekiedy dość trudne do osiągnięcia.
Chociażby ostatnio:
Dwa tygodnie temu na dworze lał się tropikalny upał, a tydzień później później padł deszcz, a temperatura waha się w przedziale 15 - 20 stopni.
Poniżej wstawiłem bieżące zdjecia mojej laugerstemi, która jak by uparła się, i oprócz dwuliścienni zarodkowych, przez pięć miesięcy nie śmie wypuścić nowych liści, nie mówiąc już o pędach. Zresztą widać po nich że nie długo zmarnieją.
:niepewny: Zastanawiam się, co źle zrobiłem że nie doczekałem się młodej roślinki?
Bieżące zdjęcia, powyższe jak i poniższe, zostały zrobione 29 czerwca 2013r.<br />Czerwonym kolorem zaznaczyłem nierosnące siewki laugerstemi.
Bieżące zdjęcia, powyższe jak i poniższe, zostały zrobione 29 czerwca 2013r.
Czerwonym kolorem zaznaczyłem nierosnące siewki laugerstemi.
2-P1080689.JPG
Drugim faktem który przemawia za tym że tą roślinę nie warto sadzić to podobieństwo kwiatów do naszych polskich bzów..
Poniżej wstawiłem film z YouTube, na którym pokazano te drzewa w swoim naturalnym środowisku.
Przyjrzyjcie się zaprezentowanym na tym filmie kwiatom i spójrzcie, czy one nie przypominają naszych polskich bzów?.
Ale o nasze bzy przynajmniej nie trzeba tak dbać.
Niedźwiedzico, jestem ciekawy jak Tobie wyjdzie z tymi nasionkami, są osoby co im się udało.
Co prawda przed twoją roślinką będzie trudny okres, ponieważ nasiona zaczną kiełkować dopiero we wrześniu, czyli na jesień, jak inne rośliny zaczną szykować się do zimowego snu...
Mimo wszystko, życzę Tobie powodzenia! :super:
Mnie się nie udało co nie znaczy że Tobie również ma się nie udać!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uglvZB6IxQI[/youtube]
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Danka »

Halina pisze:Dla hodowców lagerstremii. Tak wygladają dorosłe kwitnące drzewa.... ale jestem właśnie w ...Nevadzie
Halinko, mam cichą nadzieję, że pokażesz także inne rośliny :mrgreen:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

Halinka wstawiła zdjęcia z chwilą pisania mojej krytyki... :lol:
Halinko, a tak z ciekawości, czy w Nevadzie gdzie w tej chwili jesteś, można kupić w centrum ogrodniczym kilkuletnie drzewka tej rośliny?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Halina »

tadek pisze:Halinka wstawiła zdjecia z chwila pisania mojej krytyki... :lol:
Halinko, a tak z ciekawości, czy w Nevadzie gdzie w tej chwili jesteś, można kupić w centrum ogrodniczym kilkuletnie drzewka tej rośliny?
Tutaj można kupić wszystko, drzewka Lagerstremii też. Takie już podrośnięte, około 1m, ale było bez kwiatów - 99 $.
Natomiast te na ulicach - cud, obsypane kwiatkami i podobno tak będą kwitły ze 2 miesiące.
Awatar użytkownika
niedźwiedzica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2013-06-29, 11:07

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: niedźwiedzica »

tadek pisze: ...Jak na pewno przeczytałaś w moich poprzednich wpisach, ta roślina wymaga aby zakwitnąć dużej ilości ciepła, co w naszym klimacie jest niekiedy dość trudne do osiągnięcia.
Chociażby ostatnio:
Dwa tygodnie temu na dworze lał się tropikalny upał, a tydzień później później padł deszcz, a temperatura waha się w przedziale 15 - 20 stopni...
Myślałam, myślałam i wymyśliłam! Skoro te roślinki potrzebują takich temperatur to najlepiej nie zdawać się na łaskę pogody tylko poczekać do rozpoczęcia okresu grzewczego, u mnie wtedy panuje tropikalny upał ;-) 25 - 28 st. Wtedy wysieję nasionka. Początkowo warunki dobre, pozostaje pytanie, jak już wykiełkują czy nie będzie za mało światła słonecznego. Może doświetlać jakąś dobrą żarówką do roślin. Kiedyś wpadłam nawet na forum o lampach solarnych a użytkownicy doradzali jak krok po kroku zrobić własną - o połowę tańszą lampę :->

A, Tadeuszu! Jeszcze jedno!
tadek pisze: Co do kiełkowania to zabezpieczyłem się w ten sposób, ze nasiona podzieliłem na dwie części, oddając jedną z nich, również do wysiania bliskiej mi osobie. W końcu komuś musi się udać.
Jak tam się sprawa rozwinęła? :luka:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

.
Langestremi nie udało mi się wyhodować. A pokazywane na powyższym zdjęciu siewki - fotografię tą jeszcze raz pokazuję poniżej, to nic innego jak chwasty zwane wątrobowcem. Nazwę wątrobowców poznałem dużo później, po wysiewie Langestremi.


Na poniższym zdjęciu:
Zamiast Langestremi, wyrosły u mnie wątrobowce, mech i trawa. :/

Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Petrus »

Po ziemi widac że to miejsce jest mokre i zacienione Tadku. W takich warunkach lagerstremia nie wykiełkuje.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

.
No faktycznie nie wykiełkowała Piotrusiu. Za to doczekałem się Wątrobowców! :lol:

A ziemia w której nasiona były wysiane, faktycznie była dosyć mokra, ale ciepła.
Pudło z nasionami stało od godzin porannych na słonku - wystawione w wschodnim oknie. Potem, około 12 w południe wędrowało na stronę zachodnią gdzie również świeciło słonko, by wieczorem powrócić na okno wschodnie.

Jak nasiona by mi wtedy wzeszły, moja Lagerstremia miała by już dzisiaj trzy lata...
Ciekawe czy już by mi zdążyła zakwitnąć? :oczami:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Petrus »

Podłoże dla takich roślin powinno być ciepłe (jak wspominasz), bardzo przepuszczalne i średnio wilgotne. Woda powinna przelatywac przez glebę jak przez gabkę. Mogłeś najpierw wysiać ją w domu i uprawiać aż wykiełkuje i trochę podrośnie. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ZwykłyAmator
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2016-09-25, 13:21

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: ZwykłyAmator »

Cześć! Tak wygląda moja 3-miesięczna :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Sylwia,Gosia »

Śliczna ! taka malutka ,a już ma tyle pąków i kwiatków,ładny kolorek.
Długo czekałeś,żeby z nasionek wyrosła Ci taka jak widać ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ZwykłyAmator
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2016-09-25, 13:21

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: ZwykłyAmator »

Tu mam zdjęcie z 6 lipca. Nie pamiętam dokładnej daty posadzenia :(
Obrazek
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: tadek »

.
Coś niesamowitego! :super: Takie maleństwo i już kwitnie! Ja byłem przekonany że lagerstremia zakwita po określonym czasie. Podobnie jak owocowe drzewa... A tu proszę. :zdziwko:

Drugie zdjęcie też fajne. Młoda siewka stoi jak... malina!
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ZwykłyAmator
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2016-09-25, 13:21

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: ZwykłyAmator »

Właśnie sam jestem tym zaskoczony :) Tam gdzie czytałem to nigdzie nie wspominali o tak szybkim kwitnięciu :P
Hmmm... może to nie lagerstremia :roll: :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Lagerstremia indyjska - od nasion aż po kwiaty

Post autor: Danka »

ZwykłyAmator pisze:Właśnie sam jestem tym zaskoczony :) Tam gdzie czytałem to nigdzie nie wspominali o tak szybkim kwitnięciu :P
Hmmm... może to nie lagerstremia :roll: :-D
Sprawdź zdjęcia w sieci. Będziesz pewniejszy ;-)
ODPOWIEDZ