Kwitnąca agawa

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
ODPOWIEDZ
Jola D
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2016-03-15, 12:58

Kwitnąca agawa

Post autor: Jola D »

Mam agawę od ponad 15 lat.3 lata temu zmieniłam jej miejsce stacjonowania i ku mojemu zaskoczeniu zaczęła kwitnąć.Ponieważ zawsze traktowałam ją po macoszemu ,nigdy nie przyszło mi do głowy, że moze zechcieć wypuscic pęd.A tak jest od 3 lat.Próbuje.Ale niestety kazde usiłowanie rozkwitnięcia było przeze mnie zmarnowane.W pierwszym roku ktoś nieopatrznie utrącił pęd żaluzją.W nastepnym roku juz ją obserwowałam i wczesnym latem pojawił się pęd. Niestety po urośnięciu ok. 50 cm zasechł:( W zeszłym roku znów sie pojawił.Już chuchałam i dmuchałam :) , zaczełam częsciej podlewać- 1 raz w tygodniu. Pęd wyrósł bardzo wysoko ,ale ZNÓW USECHŁ! A tak chciałam się doczekać jego rozwiniecia. Na jesien wystawiłam roslinę do jasnego ,ale zimnego pomieszczenia(ok 10-12 st) i ograniczyłam podlewanie(1 raz w mies.z mała iloscią wody).3 tygodnie temu stwierdziłam ,ze zacznę ją budzic do życia-zaczełam podlewać z nawozem i przeniosłam na południowe okno.3 dni temu zauważyłam ,ze przebija się kłos:) Rośnie w tempie błyskawicznym.Będzie kwitnienie.
I teraz PROŚBA.Proszę powiedzcie mi jak często mam ją podlewac ,by nie przelac bryły korzeniowej ,a jednoczesnie utrzymać to, co uparcie od lat wypuszcza.Zawsze wydawało mi się ze agawa jak i inne kaktusy wymaga mało wody.Nie chcę zmarnowac rośliny ,a jednoczesnie chcę zobaczyc jak kwitnie.Czy podlewaniem 2 razy w tygodniu nie przeleję jej?
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Kwitnąca agawa

Post autor: Krysia »

Jolu, nie jestem botanikiem, hoduję rośliny z ciepłych krajów hobbystycznie. Mam oliwkę, passiflory i ołowniki, także aloesy. Agawy nie mam.
Myślę, że po zimowym odpoczynku, gdy już roślina znajdzie się w ogrodzie, na tarasie możesz ją podlewać bardziej niż do tej pory. Dałabym też nawóz do sukulentów.
Kwitnące agawy widziałam w maju nad Atlantykiem, na południu Portugalii. Po kwitnieniu roślina zamiera i trzeba się z nią pożegnać niestety. Serdecznie Cię pozdrawiam :).
Załączniki
P1070345.JPG
portugalskie wybrzeże Atlantyku i kwitnąca agawa
portugalskie wybrzeże Atlantyku i kwitnąca agawa
Jola D
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2016-03-15, 12:58

Re: Kwitnąca agawa

Post autor: Jola D »

Witaj Krysiu.Moja agawa jest mała w doniczce.Na razie na zewnątrz nie wystawiam , bo jest zimno.Natomiast na południowym parapecie ma ciepło i zaczęła wypuszczać kłos a ja nie wiem jak ją pielęgnować,by w końcu w pełni zakwitła. Już 3 razy przez kolejne lata to zmarnowalam.Po prostu nie wiem jak mam podlewać , by nie przelać , a jednocześnie by nie uschła.Moze ktoś z forumowiczów ma doświadczenie.Do tej pory od marca podlewalam co 10 dni z nawozem do sukulentów.Teraz na pewno muszę częściej,tylko jak często?
Ps.Wczoraj go jeszcze nie było widać,był w środku ledwo widoczny.Dziś już wystrzelił do góry :)
Załączniki
IMG_20180329_210717132.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Kwitnąca agawa

Post autor: Krysia »

Rzeczywiście agawa jest mała i w domu Ci się zmieści :lol: . Ja myślałam, że masz tę olbrzymią.
Na zewnątrz te roślinki, które ja mam wystawiam po 15 maja. A co do podlewania to spróbuj co 5 dni z nawozem.
Zobaczysz, może się nie obrazi. Zwłaszcza, że teraz ma większe zapotrzebowanie.
Życzę Ci radosnych Świąt Wielkanocnych :).
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Kwitnąca agawa

Post autor: Krysia »

http://kwiaty-ogrody.pl/rosliny-doniczk ... ristata-2/
Wydaje mi się Jolu, że Twoja agawa to aloes, one u nas kwitną. A agawy to tylko w ogrodach botanicznych.
Pozdrawiam :)
Jola D
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2016-03-15, 12:58

Re: Kwitnąca agawa

Post autor: Jola D »

Hmmm od lat uwazałam ze to agawa :rotfl: Aloesy ma kuzynka i mają inne, takie długie liscie... Ale jak się zorientowałam teraz w necie, to zarówno jednych ,jak i drugich jest bardzo dużo odmian, a rośliny są podobne...Ale moze masz rację :) Tylko to zmienia postac rzeczy, bo aloes nie lubi upałow i przy upałach nie kwitnie.Musi miec do kwitnienia chłod.Czyli chyba musze go wyniesc z powrotem do nie ogrzewanego pokoju :roll: Musze tez znaleźć gdzies info jak mam go podlewać.Czy myslisz ze co 5 dni to nie bedzie przesada?Piszesz ,ze masz aloesy.Czy Ci kwitnęły? Jak często podlewasz?
Przepraszam ,ze tak męcze ,ale zalezy mi na informacjach...
Pozdrawiam i również życzę radosnych Świąt, bogatych w kwitnące kwiatki :) U mnie szaleja storczyki.No, prawdziwa wiosna w domu.Kocham to :) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Kwitnąca agawa

Post autor: Krysia »

Mam dwa aloesy, ale one są takie tradycyjne, bez kropek :lol: . Są u mnie 4 lata i raczej nie będą kwitły.
A w necie znalazłam opis roślinki, która jeszcze bardziej pasuje do Twojej "agawy".

Haworsja to roślina pochodząca z obszarów Afrykańskich. Mięsiste liście haworcji tej tworzą niepowtarzalną rozetę. W okresie wiosenno – letnim na szczycie cienkiej i dość długiej łodygi pojawiają się drobne, białe, rurkowate kwiaty kształtem przypominające małe dzwoneczki. Kwiaty nie stanowią walorów dekoracyjnych tej rośliny. Najbardziej znanym gatunkiem jest Haworsja wstęgowa. Tworzy oryginalne kuliste rozety, złożone z podłużnie trójkątnych, zielonych liści pokrytych z obu stron białymi brodawkami ułożonymi wstęgowato.

Uprawa:
Stanowisko jasne, z duża ilością światła, lecz osłonięte przez padaniem bezpośrednich promieni słonecznych. Temperatura pokojowa w zimie najlepiej w granicach 10ºC. Podlewanie jak u każdych sukulentów dość ubogie, ziemia w okresie letnim powinna być lekko wilgotna, w zimie podlewamy raz na dwa – trzy tygodnie. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest nawożenie nawozami do sukulentów.
Pozdrawiam serdecznie.
Załączniki
mój aloes
mój aloes
Jola D
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2016-03-15, 12:58

Re: Kwitnąca agawa

Post autor: Jola D »

Krysiu dziękuję :)
Wydaje mi się ,ze masz rację! Haworsji jest ponad 60 gatunków-nie znalazłam identycznej jak mój kwiat,ale one wszystkie wyglądają podobne do niego.Więc chyba to jest strzał w dziesiątkę! :padam:
W wolnej chwili poczytam o uprawie.
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ