Kwiaty ogrodowe w doniczkach.

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-10, 18:08

Kwiaty ogrodowe w doniczkach.

Post autor: Merki »

Wiele jest ładnych kwiatów lecz niektóre nie chcą kwitnąć w domu.

Udane:
- Onętek lichterfest(cosmos pomarańczowy)
- Bratki
- Słonecznik ozdobny i jadalny
- wilec purpurowy
- fasola ozdobna
- nasturcja

Nie udane:
- lak jednoroczny
- gazania lśniąca
- maciejka
- tyton ozdobny
- groszek pachnący
- eszolcja
- goźdik(nie wiem jaki)
- nasturcja - w tym roku mi nie zakwitła

Jaka mogła być przyczyna tego stanu?

Mam zamiar kupić sobie dziwaczka, kobee pnącą, miłek letni - czy one zakwitną?

ps. czy kapusta ozdobna wyrośnie w donicy?
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Kobea pnąca na żyznej glebie może nie zakwitnąć. Na balkonie w donicy wymaga obfitego podlewania i zasilać.
pozdrawiam ibis
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A gdzie trzymasz te kwiaty? na parapecie czy na balkonie?
Niektóre z wymienionych kwiatów są duże i potrzebują sporo miejsca np. tytoń ozdobny czy dziwaczek. Zwłaszcza ten drugi to dość spory krzak.

Co do kapusty ozdobnej polecam przeczytać tutaj: Kapusta ozdobna. Uprawa w ogrodzie i w doniczce
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-10, 18:08

Post autor: Merki »

Trzymam na parapecie ale w tym roku chyba będę na parapecie za oknem.

Więc mogę zapomnieć o tytoniu i dziwaczku w skrzynkach?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tytoń może jeszcze by i urósł i utrzymał by się na parapecie, jest jednak wysoki i ciężko by było oglądać jego kwiaty. Dziwaczek zaś jest dużym krzaczastym kwiatem i nie wiem czy by się na parapecie zmieścił. Ma też spory system korzeniowy i potrzebował by sporej donicy. Ale takie kwiatki jak maciejka czy gazania powinny zakwitnąć, ale oba potrzebują sporo słońca. Nasturcja jest dość sporym kwiatkiem i potrzebuje sporo miejsca, miałem ją kiedyś na balkonie i spokojnie tam kwitła. Ale też wymaga słońca i dużo wody. Eszolcja to też kwiat słońca ale ma dość długi marchewkowy korzeń więc doniczka dla niej powinna byś głęboka na ok. 40cm. Groszek jest pnącą roślinką na stanowisko słoneczne i potrzebuje tyczek ponad 1m długości, lubi żyzną wapienną ziemię i dość sporą doniczkę. Laku nie uprawiałem a goździk to tylko kamienny by się nadawał do doniczki ale jest dwuletni. Z jednorocznych, które znam, wszystkie są dość wysokie i nie wiem czy udały by się w doniczkach.
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-10, 18:08

Post autor: Merki »

No ale jeśli byłyby w donicy to by urosłyby dużo mniejsze przecież - co im szkodzi?

Słoneczniki też są wysokie i posiadają bardzo rozbudowany system korzeniowy i bez problemu kwitły u mnie.

Jeden słonecznik ozdobny zakwitł mi... w ciągu miesiąca lecz były marny bo chudy. Lecz to nie była na niego pora i było połowa ziemi w donicy.

Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Możesz próbować, ale jest taka możliwość, że urośnie ale nie zakwitnie. Poeksperymentować możesz.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Ja też mam ten problem. Zastanawiam się czy kwiaty jednoroczne które rosną w gruncie udadzą mi się w donicach na tarasie. Nasturcję mam już sprawdzoną, pięknie rośnie w dużej donicy na tarasie.
Chciałabym jednak posiać na taras w tym roku celozję, lwie paszcze i maciejkę i nie wiem czy uda się, czy w ogóle jest sens próbować. :-/
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Maciejkę w doniczce miałem, ładnie kwitła i pachniała. Ale siać trzeba na dwa razy bo często nie wschodzi jak trzeba. No i nasiona muszą być dobrej jakość i najlepiej od dwóch różnych producentów, by mieć większą pewność, że wyrosną. Celozja i lwia paszcza też powinny się udać ale celozja potrzebować będzie sporej donicy, bo duże korzenie. I oba kwiaty lubią słońce. :-D
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

ewakatarzyna pisze: Chciałabym jednak posiać na taras w tym roku celozję, lwie paszcze i maciejkę i nie wiem czy uda się, czy w ogóle jest sens próbować. :-/
Sens jest ;-) bo przynajmniej będziemy wiedzieć czy takie rośliny można uprawiać w donicach. :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-10, 18:08

Post autor: Merki »

A jakie kwiaty polecacie do skrzynek? Kupiłem sobie nasiona goździka chińskiego i dziwaczka. Dziwaczka posiałem do dużej donicy ale nasiona od 2 tygodni nie wschodzą :/
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

I jeszcze troszkę poczekasz. Nasionka dziwaczków mają twardą skorupkę i chociaż długo wschodzą to potem nagle z roślinki robi się potężny krzaczek. :-D Piękny krzaczek
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-10, 18:08

Post autor: Merki »

A doniczka srednica 17cm i wysokość 15cm dla dziwaczka wystarczy? Czy lepiej średnica 15cm i wysokość 19cm?

Ps. Jaki zapach ma dziwaczek?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dla dziwaczka doniczka to około 30cm średnicy i wysokości powinna mieć. A zapachu to niestety nie pamiętam.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Zapach? Nie kojarzę czy wogóle pachnie....w każdym razie nic specjalnego skoro nie pamiętam. :lol: Ale są piękne
ODPOWIEDZ