kwiat beniamin

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
endzi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-21, 17:22

kwiat beniamin

Post autor: endzi »

Witam, mam duży problem, mój kwiatek coś mi choruje, ma klejące liście, a w doniczce w ziemi zaczęły pojawiać się jakieś żółte grzyby, proszę o pomoc co z tym zrobić, jakie środki zastosować?
Ostatnio zmieniony 2012-08-21, 20:53 przez Danka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę zwracać uwagę na polskie litery alfabetu czyli pisać, np. "Ć" zamiast "C". Danka
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: kwiat beniamin

Post autor: Merghen »

Zdjęcie chorej rośliny byłoby wskazane inaczej to będę tylko gdybać :] Wydaje mi się,że mogą jej dokuczać przędziorki - sprawdź czy nie widać między liśćmi delikatnej pajęczynki? Poza tym chyba fikus benjamin ma za mokro...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
endzi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-21, 17:22

Re: kwiat beniamin

Post autor: endzi »

umyłam go dzis wodą z szarym mydłem bo gdzies tak wyczytałam i bardzo duzo jakis takich małych kuleczek {robaczków}wymyłam z niego i nie kleja juz sie liście, koleżanka mówiła że to chyba tarczniki ale ja juz sama nie wiem
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: kwiat beniamin

Post autor: Merghen »

Najlepiej wpisać w Google słowo 'tarczniki' i zobaczyć zdjęcia. Zarówno tarczniki jak i przędziorki roślinie nie pomagają. Umycie na pewno polepszy sytuację ale żeby się pozbyć niechcianych lokatorów to trzeba wiedzieć z czym się walczy. Jeśli ustalisz co to było to można wtedy podpowiedzieć jakiś skuteczny środek na szkodnika. :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
endzi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-21, 17:22

Re: kwiat beniamin

Post autor: endzi »

Witam, zrobiłam to co mi Pani poleciła i obejrzałam jak te stworki potworki wyglądają, mam wrażenie że na mojej roślinie są tarczniki i przędziorki ale nie wiem czy jest możliwe by razem zaatakowały.
Tarczniki-bo liście mojej roślinki się kleją,a wyczytałam że one wydzielają taką kleistą maź.
Przędziorki- bo na liściach wypatrzyłam małe pajęczynki, liście mają plamki, a potem w tych miejscach usycha.
W załącznikach przesyłam zdjęcia, jakość ich jest nie najlepsza, gdyż zdjęć w wyższej rozdzielczości nie można załączyć
Pozdrawiam
Edyta Jeremicz
Załączniki
DSC01400.JPG
DSC01399.JPG
DSC01398.JPG
Ostatnio zmieniony 2012-08-26, 18:34 przez Danka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę zwracać uwagę na polską pisownię. Po kropce piszemy dużą literą i proszę pisać litery ą i ę. Gdy zwracamy się bezpośrednio do osoby, to Pani/Pan także należałoby napisać z dużej litery.
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: kwiat beniamin

Post autor: aleks.smolen »

Faktycznie niewyraźne te zdjęcia. Dałaby Pani radę zrobić ostre zdjęcie porażonego liścia?
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
endzi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-21, 17:22

Re: kwiat beniamin

Post autor: endzi »

Witam, lepszych niż te tutaj nie dam rady zrobić, dodam że znowu zaczynają się kleić liście.
Edyta
Załączniki
DSC01406.JPG
DSC01405.JPG
DSC01403.JPG
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: kwiat beniamin

Post autor: aleks.smolen »

Brązowa kropka na nerwie głównym wygląda faktycznie jak tarcznik. Można zastosować specjalne tabletki owadobójcze (np. Tarcznik lub Provado), które umieszcza się w ziemi w doniczce i substancja trująca krąży w roślinie przez dłuższy czas, zabezpieczając przy tym przed powrotem szkodników. Można także zastosować oprysk preparatem systemicznym np. Confidor 200 SL lub gotowym aerozolem Provado Plus AE - należy jednak pamiętać, aby oprysk wykonać w sposób bezpieczny, tzn. na balkonie, tarasie, z dala od dzieci czy zwierząt.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: kwiat beniamin

Post autor: Merghen »

Warto wcześniej dobrze wymyć liście wodą z dodatkiem płynu do naczyń/szarego mydła oraz denaturatu/spirytusu a następnie spryskać środkiem chemicznym i zawinąć całość w folię (np. malarską) i pozostawić roślinę w takiej otulinie na ok. 24 h. U mnie pomogło na tarczniki zastosowanie Confidoru.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ