Kuchenne sposoby na...

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Kuchenne sposoby na...

Post autor: tadek »

Drogie Panie, drodzy Panowie

Czy zdarzyło się wam robić cuda w kuchni jakie się nie śniły nawet filozofom? Jeżeli tak to proszę, opiszcie je.
Może ktoś na ich podstawie znajdzie właśnie Kuchenny sposób na...

Ja opiszę jako pierwszy moją przypadłość:
Któregoś dnia, mając kawał mięsiwa postanowiłem z ciekawości użyć pojemnik blendera z ostrzem miksującym do pomielenia mięsa na kotlety mielone! (A może do zmiksowania ?) :zdziwko:
Muszę zaraz sprostować że posiadam ręczną maszynkę do mielenia mięsa, ale ilość do zmielenia była nie wielka, przez co nie widziałem sensu aby rozkładać ją, mając pod ręką wspomniany wyżej blender.
Zresztą jak wielu pamięta, w dawnych czasach a może i jeszcze i dzisiaj ktoś zamiast mielić, siecze drobno mięsko na kotlety nie mielone a siekane.
Ja kucharz amator, miałem właśnie cichą nadzieję że takie siekane mięsko z blendera mi wyjdzie.
Guzik! Po zmiksowaniu okazało się że konsystencja mielonego jest podobna do tego ze sklepu, nic innego.

Używając maszynki do zmielenia mięska, używam sitka o jak największych oczkach. Wtedy smak kotletów jest zupełnie inny. Nie mniej pomysł użycia blendera do zmiksowania mięsiwa uważam za godny uwagi, szczególnie jak jest go za dużo.
Pojemnik blendera z ostrzem miksującym, oraz uszykowane mięsiwo do zmiksowania
Pojemnik blendera z ostrzem miksującym, oraz uszykowane mięsiwo do zmiksowania
Mięsiwo pokroiłem na mniejsze kawałki i wrzuciłem do pojemnika. <br />Aby jego konsystencja była ciut wilgotniejsza, dołożyłem sporą cebulę i ząbek czosnku.
Mięsiwo pokroiłem na mniejsze kawałki i wrzuciłem do pojemnika.
Aby jego konsystencja była ciut wilgotniejsza, dołożyłem sporą cebulę i ząbek czosnku.
Chwila strachu i zrobione. Mięsko zostało zmiksowane.
Chwila strachu i zrobione. Mięsko zostało zmiksowane.
Następnie wystarczyło przyrządzić mięsko według znanego nam przepisu, uformować klopsy, obtoczyć w bułce tartej i na patelnię.
Następnie wystarczyło przyrządzić mięsko według znanego nam przepisu, uformować klopsy, obtoczyć w bułce tartej i na patelnię.
Klopsy po chwili zostały usmażone z jednym ale... <br />Gdzie są do nich ugotowane ziemniaczki, oraz gdzie jest przygotowana na obiad jakaś jarzynka...
Klopsy po chwili zostały usmażone z jednym ale...
Gdzie są do nich ugotowane ziemniaczki, oraz gdzie jest przygotowana na obiad jakaś jarzynka...
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: Danka »

Ziemniaczki i jarzynki rosną jeszcze w ogrodzie i nie po drodze im na obiad :lol:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: tadek »

Oj! Nie po drodze było jarzynkom na obiad.
Jak mówi przysłowie: Co się odwlecze to nie uciecze. Zatem ziemniaczki z jarzynką niech mają się lepiej na baczności! :rotfl:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Kuchenne sposoby na... - Kompot z rabarbaru

Post autor: tadek »

Rabarbar, - fantastyczna roślina dzięki której mam pierwsze wiosenne plony z mojego ogródka.
:| Czy i ty możesz pochwalić się rabarbarem z własnego ogródka, a nie kupionym na rynku?
Jeżeli nie, to zachęcam do zapoznania się z artykułem o rabarbarze, do którego prowadzi poniższy cytat, a za nim link przekierowujący do Poradnika Ogrodniczego, gdzie znajdziecie cały artykuł.
Rabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum), zwany również rzewieniem ogrodowym, jest jednym z ponad 20 gatunków należących do rodziny rdestowatych i najczęściej spotykany w uprawie rodzimej. Kiedyś chętnie uprawiany, jednak w ostatnich latach nieco zapomniany. Być może dlatego, że jego zbiór i spożycie trwa przez bardzo krótki, wiosenny okres. Mimo to warto się nim ponownie zainteresować i skusić na jego uprawę, gdyż ciasto z rabarbarem lub rabarbarowy kompot, mają naprawdę wyjątkowy i niepowtarzalny smak, znany nam głównie z dzieciństwa. Poza tym rabarbar to roślina mało kłopotliwa w uprawie, doskonała do uprawy amatorskiej.
Czytaj więcej -Rabarbar ogrodowy - uprawa na działce, odmiany, zastosowanie
Oto mój rabarbar z którego każdą wiosna gotuje kompot, oraz piekę placek drożdżowy.
Oto mój rabarbar z którego każdą wiosna gotuje kompot, oraz piekę placek drożdżowy.
Dzisiaj proponuje kompocik z rabarbaru, z dodatkiem jabłek.
Rabarbar z mojego ogródka.
Rabarbar z mojego ogródka.
1-rabarbar, kompot.jpg
1. Przynieś z ogrodu pęczek rabarbaru, uszykuj dwa jabłuszka, garnek i odrobinę cukru.
Następnie obierz jabłka ze skórki, pokrój na plastry, oraz umyj i pokrój rabarbar.

2. Całość wrzuć do garnka, nasyp odrobinę cukru (według uznania), zalej odpowiednią ilością wody, postaw na ogień i gotuj do miękkości.

3. Po ostudzeniu podawaj do obiadu, lub pij samodzielnie, dla ochłody i ugaszenia pragnienia.

Smacznego! :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: pogodynka »

Kompot może być ,ale ja zdecydowanie lubię kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką.Mmmmmm
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: rafaloku »

Ja jestem łasuchem - lubię i jedno i drugie :zawstydzony: Trzeba korzystać bo rabarbar jest przez krótki czas w roku :hyhy:
Rafał
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: lilia0405 »

Kompot rabarbarowy wspomnienie dzieciństwa, ale od zeszłego roku i u mnie na działce zawitał.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: tadek »

Chi, chi, chi, :lol:
Moi drodzy, nawet nie zauważyliście że na jednym zdjęć które mieści się w kolarzu, widać surowe ciasto drożdżowe z rabarbarem i kruszonką, które czekało na wsadzenie do pieca. Oprócz kompotu był też placek drożdżowy z...

Pogodynko, pisząc ciasto kruche masz na myśli placek skubany, czy tradycyjne kruche?

Poniżej wstawiłem podgląd wspomnianego wyżej zdjecia:
Na zdjeciu: Placek drożdżowy czekający na upieczenie i pokrojone łodygi rabarbaru na kompot.
Na zdjeciu: Placek drożdżowy czekający na upieczenie i pokrojone łodygi rabarbaru na kompot.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: halszka31 »

tadek pisze:Guzik! Po zmiksowaniu okazało się że konsystencja mielonego jest podobna do tego ze sklepu, nic innego.
Tadziu, konsystencję mięsa można ustawić poprzez czas działania blendera. Tak robię i sobie chwalę :-)
Kiedyś grubo mielone mięso zwało się stekiem w odróżnieniu od kotleta mielonego drobno.

Do mięsa wyrywam z ogrodu dorodny zeszłoroczny por i doprawiam szczypiorem, czy inną siedmiolatką :-) z upłynnieniem jabłek, które całkiem dobrze jeszcze się trzymają.
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: tadek »

Halszko, mieląc mięsko w blenderze, również staram się jego konsystencję ustalić długością pracy noża blendera.
Mielenie w tym urządzeniu jest zaskakująco szybkie, i proste. :lol:

A co do steków siekanych nożem, to za dawnych czasów, jak nie było jeszcze chłodziarek, to podobno dochodziły jeszcze posiekane nożem muchy... Wiesz coś o tym?

O tym obrzydlistwie czytałem kiedyś w książce podróżniczej, ale nie pamiętam już jej tytułu... :niepewny:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: halszka31 »

Tadziu
...u brudasków jeszcze i teraz to się zdarza. :-)
Ludzie dawali sobie radę, pamiętam jeszcze u babci szafę do której sprowadzało się lód...
i połacie mięsa zasolonego w beczkach...i wiszące na strychu szynki balerony i boczki - to dopiero była smakowita wędlina. ;) Moim zdaniem lodówki wyjaławiają żywność ze smaku i zapachu, coś mi z tej filozofii zostało bo używam lodówki dorażnie, dla małej ilości żywności w bardzo krótkim czasie.
Bardzo często szukam smaków dzieciństwa i niestety nie odnajduję ich. Moje pokolenie wie co straciło :mrgreen:
Współczesną żywność "je się oczami" (sposób podania, wyeksponowania) - gorzej ze smakiem...
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Kuchenne sposoby na... niedzielną babkę

Post autor: tadek »

:super:
Na poniższym zdjęciu przedstawiam wam dużą, na sześciu jajkach, babkę wielkanocną, którą upiekłem na pierwszą lipcową niedzielę zwykłą, aby domownicy mieli coś smacznego do kawy.
1-P1080762.JPG
Na tą babkę będziecie potrzebowali:
- Kostkę masła
- 6 jaj
- 2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 szklanki cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 dużą łyżkę octu

Margarynę utrzyjcie z cukrem do białości, i dodawajcie do masy ciągle mieszając po jednym całym jajku.
Po połączeniu jajek, cukru, i masła wsypcie proszek do pieczenia i dodawajcie po trochu mąkę.
Na końcu gdy ciasto naszej babki będzie miało gładką konsystencje, dodajcie ocet i jeszcze trochę mieszajcie.

Ciasto wylejcie do baaardzo dużej formy babkowej, i pieczcie według zaleceń producenta piekarnika.
Ja moją babkę piekłem godzinę i piętnaście minut.
:zdziwko: Po tym czasie wyszło mi coś takiego:
Do babki dla fantastycznego wzorku, możecie dodać kakao
Do babki dla fantastycznego wzorku, możecie dodać kakao
Taka babka najlepiej smakuje w kręgu najbliższych osób, jedzona na łonie natury
Taka babka najlepiej smakuje w kręgu najbliższych osób, jedzona na łonie natury
=========== :niepewny: ======================================

:serce: Zioła w domu
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: mamina »

Mają domownicy dobrze z Tobą :padam:
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: tadek »

Czy ktoś z Was drodzy użytkownicy Ogrodowego Forum, zgadnie co przedstawiłem za poniższych fotografiach?
Jako podpowiedź powiem wam, że to coś postawiłem na stół jako deser, i nawet było dobre...
- Przepis znalazłem w Internecie. :oczami:
2-P1080913.JPG
3-P1080911.JPG
1-P1080909.JPG
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Kuchenne sposoby na...

Post autor: halszka31 »

Takie roladki z owocami mogą być z każdego ciasta.
W zapasach w lodówce zawsze mam gotowe francuskie ciasto, które nadziewam tym co się nawinie :-) - na słodko lub pikantnie,
Zdradzisz tajemnicę?
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
ODPOWIEDZ