Książki o różach - uczta na zimowe wieczory

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Książki o różach - uczta na zimowe wieczory

Post autor: Przemek85 »

Do założenia tego wątku zainspirowała mnie Maja (edulkot) :-D Jak wiadomo w zimie nie możemy podziwiać róż w ogrodzie. Pozostaje nam jedynie forum i... no właśnie, literatura traktująca o różach. Na pewno każdy miłośnik róż posiada w swojej biblioteczce jakieś pozycje poświęcone różom. Z pewnością są to książki, które warto polecić, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat tych krzewów. A może ktoś napisał własną książkę?

Żeby zacząć ten wątek rozpocznę od moich 2 książek, które trzymam u siebie:

1. Katalog róż polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich
Jest to mała encyklopedia róż produkowanych i sprzedawanych głównie we wschodniej Polsce. Zawiera spis odmian polecanych przez ZSP wraz z dokładnym opisem i zdjęciami. Jest też krótki rozdział poświęcony uprawie tych krzewów, a także szczegółowy poradnik na temat cięcia róż. Katalog zawiera sporo odmian polskich hodowców. Na dodatek wszystkie odmiany są oznaczone specjalnymi symbolami mówiącymi w jakich warunkach można je sadzić (stanowiska słoneczne, półcieniste, warunki miejskie, róża polecana na przetwory).

Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

2. Róże - książka autorstwa Petera Kiermeiera i Thomasa Prolla
Tą książkę polecam szczególnie osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z różami, a na dodatek nie lubią wczytywać się w setki linijek, żeby znaleźć potrzebną informację. Cała książka napisana jest w telegraficznym skrócie. Jest to praktyczny poradnik na temat uprawy róż. Od wyboru krzewów w sklepie po cięcie, nawożenie i przesadzanie oraz okulizację róż, kończąc na kompozycjach z innymi krzewami i bylinami. A wszystko wytłumaczone w prosty sposób i w kilku słowach. Dla maniaków pięknych odmian jest tam też spis odmian produkowanych głównie w Niemczech. Odmian jest dość dużo jak na tak małą książkę, jednak opisy są bardzo krótkie.

Dlatego polecam ją głównie osobom, które chcą się szybko nauczyć czegoś na temat uprawy róż, a nie osobom szukającym informacji na temat odmian.
Obrazek
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Ciekawe propozycje,zwłaszcza na długie zimowe wieczory :-P :-P
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

To i ja pokażę moją książkę o różach. Tytuł "Róże w ogrodzie", autorka Helena Wiśniewska-Grzeszkiewicz. Jest to bogato ilustrowany przewodnik, prezentujący ponad 150 najciekawszych odmian róż dostępnych w Polsce i dobrze znoszących nasze warunki klimatyczne. Opisuje zasady cięcia, podlewania i nawożenia, a także komponowania w innymi roślinami oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami. Stron 167. Zamówiłam też książkę, którą pokazała Majka, czekam na dostawę :-D
Zaglądam też do aktualnych katalogów Rosen Tantau i Davida Austina. Można zamówić na ich stronach w necie, są bezpłatne.
Załączniki
SAM_1817.JPG
SAM_1819.JPG
SAM_1827.JPG
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Sama okładka książki "Róże w ogrodzie" już zachęca do kupna. Zawartość na pewno jeszcze lepsza. Katalogi Austina również co jakiś czas zamawiam, mają bardzo fajne opisy róż, takie poetyckie. Katalogu Rosen Tantau jeszcze nie zamawiałem.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Rosen Tantau wydaje bardzo ładny katalog, niestety zdjęcia są mocno podrasowane i często nijak się mają do rzeczywistości, ale jest co pooglądać i opisy też nie najgorsze. :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Chociaż nie jestem namiętnym miłośnikiem róż ale miłośnikiem kwiatów kwitnących, nabyłem niedawno takową książkę z drugiej ręki na aukcji internetowej. Jest w niej dużo ciekawych tematów i niewielki spis róż ze zdjęciami choć z bardzo krótkimi opisami.
Obrazek
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Też mam książkę "Róże" P. Kiermeier i T. Proll. I przyznam, że jestem z niej zadowolona.
Faktycznie dla osób początkujących jest znakomita. A, że jak piotrek_ns nie jestem znowu taką wielką miłośniczką róż to dla mnie wystarcza: wszystko w jednym. Lubię kiedy mam wszystkie potrzebne informacje o danych roślinach w jednej książce.
Podam może skrócony spis treści: róże w ogrodzie (głównie rabaty i różane kompozycje/pomysły w ogrodzie), róże i rośliny towarzyszące, róże-praktyczne porady (hodowla, odmiany, stanowisko, sadzonki róż, nawożenie, cięcie, pielęgnacja, ochrona, rozmnażanie, osłony zimowe), najlepsze róże do ogrodu (róże: rabatowe, wielkokwiatowe, miniaturowe, parkowe, okrywowe, angielskie, pnące, historyczne, dzikie róże). Wiele pięknych zdjęć, porady i informacje, które każdy łatwo zapamięta.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Obiecałem, że napiszę jakie cudo mi się trafiło wśród pozycji książkowych i właśnie chciałem pokazać. Tuż przed świętami, w lokalnej bibliotece trafiłem na egzemplarz książki pt: "Róże na działce".
Obrazek
Autorką książki jest Jadwiga Grąbczewska. Tak, tak, żona Pana Leopolda Grąbczewskiego - słynnego polskiego hodowcy róż. Hodowcy takich odmian jak choćby Irina, Jantar czy Mazowsze.
Książka bardzo dokładnie opisuje klasyfikację róż, ich pielęgnację (sadzenie, cięcie, nawożenie, wybór sadzonek), rozmnażanie (okulizacja, sadzonkowanie), ochronę przed szkodnikami i chorobami, zabezpieczenie przed mrozami, a nawet sposób krzyżowania odmian w celu uzyskania nowych.
Autorka w piękny i barwny sposób opisuje historię polskiej hodowli, podaje zupełnie nieznane nazwy polskich odmian róż, których dziś już nie sposób zdobyć.
Mimo, że książka jest z lat 80-tych, to jednak bardzo niewiele informacji jest w niej przedawnionych. Pozycja na pewno ciekawa, dla prawdziwego miłośnika, aczkolwiek dostępna już tylko w antykwariatach :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Posiadam również książkę pani Jadwigi Grąbczewskiej i nawet nie miałem pojęcia, że to takie cudo :-D
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Ja korzystam z "katalogu róż" polecanym przez ZSP.Jestem z tego katalogu zadowolona.Mam też "Róże na działce"- wydanie z roku 1986.Co prawda wydanie odległe (jak zaznaczył Przemek).
Wszelkie inne informacje o różach wyszukuję też w czasopismach ogrodniczych, tam można na bieżąco dowiedzieć się o nowych odmianach , bądż też inne ciekawostki.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

No proszę, nie spodziewałem się, że tyle osób będzie miało "Róże na działce" z 1986r. :) Właśnie pocztą idzie do mnie kolejna książka, więc jak tylko dojdzie, to również ją pokażę.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Poproszony zostałem o przybliżenie książki „Poradnik dla miłośników róż”. Tak więc przedstawia się spis treści owego poradnika.

Obrazek
Obrazek

W poradniku znajduje się kilka stron ze zdjęciami róż i aranżacjami różanymi na rabatach i pergolach. Jest też w niej sporo rysunków, które dokładnie przedstawiają opisywane tematy. Są rysunki jak sadzić, przycinać, rozpoznawać, sadzonkować czy jak chronić na zimę róże.
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Muszę przyznać, że to prawdziwy poradnik. Po spisie treści widać, że autor poruszył praktycznie każdy aspekt, na jaki się natkniemy podczas pielęgnacji własnych róż. A wszystko to mamy w jednej książce. Ciekawa pozycja :)
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Popieram Przemka książka godna uwagi. :-D
ODPOWIEDZ