Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: Domi79 »

Cześć, ok 3 tygodnie temu posadziłam krzewuszkę Magical rainbow. Ładnie rośnie i zawiązała nawet pąki kwiatowe, ale od paru dni widzę, że brązowieją jej końcówki liści, i to w wielu miejscach. Dodatkowo dzisiaj zauważyłam na niej mrówki. Wyglądają, jakby coś jadły (siedzą w miejscu, nie chodzą po krzewie). Załączam zdjęcia. Czy ktoś wie, co to może być i jak zareagować? Z góry dziękuję, Dominika.
Załączniki
IMG_20210514_164550.jpg
IMG_20210514_164539.jpg
IMG_20210514_164525.jpg
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: malina »

Mrówki chodzą i coś jedzą , tak jedzą mszyce ,popatrz dokładnie jak dużo jest tych mszyc , jeżeli dużo musisz je spryskać bo mrówki nie nadążą wszystkich mszyc wytępić . Jak widać na zdjęciu nie jest tragicznie z brązowymi końcówkami liści , może ktoś się jeszcze wypowie :niepewny:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: Domi79 »

Dziękuję za szybką odpowiedź! Nie widziałam żadnych szkodników na mojej krzewuszce ale dzisiaj przyjrzę się dokładnie i opryskam. Może na początek spróbuję jakiejś domowej mikstury z sodą oczyszczoną. Czy myślisz żeby lepiej od razu kupić jakiś specjalny środek?
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: Domi79 »

Jednak to mszyce. Są jeszcze malutkie i zielone i gdyby nie mrówki, które siedzą tam gdzie są mszyce, nie miałabym szans ich zauważyć. Kupiłam preparat na mszyce i dzisiaj wieczorem będę je pryskać. Mam nadzieję, że się uda ich pozbyć :zdegustowany:
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: malina »

Dominiko , nie wiem co rośnie jeszcze w Twoim ogrodzie , ale mszyce są wszechobecne , przeglądnij wszystko. W sobotę sadziłam nowo zakupione drzewka i krzewy i ogrodnik zapewnił , że mszyce to tylko na różach , a głóg , który przywiozłam miał już mszyce :zalamany:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: rafaloku »

malina pisze: 2021-05-15, 07:11 Mrówki chodzą i coś jedzą , tak jedzą mszyce ,popatrz dokładnie jak dużo jest tych mszyc , jeżeli dużo musisz je spryskać bo mrówki nie nadążą wszystkich mszyc wytępić .
Halinko, z tego co mi wiadomo, to mrówki nie jedzą mszyc. Przysmakiem mrówek jest spadź wydzielana przez mszyce. Dlatego mrówki chodzą po roślinach, na których są mszyce, ale nie zjadają samych mszyc ani też nie ograniczają ich liczebności. Co więcej, niektóre ogrodnicze poradniki podają informację, że mrówki wręcz dbają o mszyce aby zapewnić sobie większą ilość smakowitej spadzi ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: Petrus »

Racja... tak jak mówi Rafał. Mrówki chronią mszyce aby miały od nich darmową wyżerkę- spadź ;) oprysk na mszyce je zabije i będzie spokój. Teraz wiele roślin wypuszcza młode pędy i są one opanowywane przez mszyce. Ja wczoraj nawet na swoim klonie polnym 'Elstrijk' dostrzegłem mszyce :lol:
Te zasychające końcówki liści mogą świadczyć o nadmiarze potasu lub chloru w glebie. Może macie mocno chlorowana wodę i przy podlewaniu po posadzeniu miało to wpływ na końcówki liści.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: Domi79 »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :D dzisiaj wieczorem opryskałam i mam nadzieję, że się ich pozbędę. Oglądałam trawy i trzmielinę obok ale wygląda na to, że są tylko na mojej krzewuszce. Myślę, że przywiozłam ją ze szkółki już zainfekowaną, a u mnie się tylko wykluły. A z wodą może też być, mąż zawsze się ze mnie śmieje, jak mu mówię, że rośliny się podlewa odstaną wodą. Nie zna się :lol:
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: malina »

Piotrze i Rafale , tak wiedziałam , ale szybkość pisania wyprzedziła poprawne myślenie , bo chciałam tylko przez obecność mrówek zaznaczyć , że na roślinie są mszyce :zakrecony: dzięki za poprawkę :padam:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Domi79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2021-05-14, 23:28

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: Domi79 »

Dobrze, że były te mrówki. Bez nich dużo później bym zauważyła te szkodniki :hyhy:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Krzewuszka, brązowienie końcówek liści

Post autor: Petrus »

Ważne że intruz zauważony i zostanie zwalczony ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ