Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: Elzbieta M »

Piękne maślaczki. U nas sucho , grzybka nie uświadczysz. Może teraz się pokażą, bo popadało...
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: anna1946 »

Dzień dobry - oglądałam program w TVN , w którym fachowiec od " zielonych " podpowiadał jak zapobiegać grzybom na roślinach . Jako skuteczny sposób, proponował oprysk olejem parafinowym .
" Olej parafinowy zwalcza jaja, larwy, a także osobniki dorosłe niektórych szkodników. Cienka powłoczka pozostająca na roślinie po wykonaniu oprysku olejem parafinowym skutecznie blokuje dostęp powietrza do jaj i wylęgających się z nich larw szkodników, które dzięki temu ulegają uduszeniu." ( wstawiłam z neta ) .
Będę próbowała w przyszłym roku, ponieważ ten zabieg należy wykonać wiosną .

Zaczynają się upały, ja zaliczam się do osób preferujących chłód :-) . Muszę wytrzymać jeszcze te kilka dni w wyższej temp . Koty zdrowe, ogórki obrodziły te wysiane pod koniec lipca . Teraz żałuję, że zrobiłam tylko próbny wysiew . Koper jakiś nad podziw krzaczasty nadający się na zieleninę . Zapomniałam nazwy, nie zapisałam, bo nie wiedziałam, że taki dorodny . Pomidory odżyły te gruntowe, bo koktajlowe musiałam usunąć z pojemników . Grzyby znów się pochowały w ściółce leśnej , brak deszczu, tylko sowy ( kanie ) rosną obficie . Sobota zapowiada się pracowita z czego się cieszę, bo szybciej minie . Przesadzone krzewy zadomowiły się ( podlewam obficie )figa też czuje się lepiej w gruncie niż w donicy, widzę to po liściach . Dobrego dnia życzę .
6 lipca 2015 rok Efringen-Kirchen 001.JPG
6 lipca 2015 rok Efringen-Kirchen 012.JPG
6 lipca 2015 rok Efringen-Kirchen 014.JPG
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: Elzbieta M »

anna1946 pisze: 2020-09-12, 07:44 Dzień dobry - oglądałam program w TVN , w którym fachowiec od " zielonych " podpowiadał jak zapobiegać grzybom na roślinach . Jako skuteczny sposób, proponował oprysk olejem parafinowym .
" Olej parafinowy zwalcza jaja, larwy, a także osobniki dorosłe niektórych szkodników. Cienka powłoczka pozostająca na roślinie po wykonaniu oprysku olejem parafinowym skutecznie blokuje dostęp powietrza do jaj i wylęgających się z nich larw szkodników, które dzięki temu ulegają uduszeniu." ( wstawiłam z neta ) .
Cześć Aniu. Piękne kwitnące fragmenty ogrodu pokazujesz. Co do oprysków - to znam oprysk olejowy, ale muszę troszkę sprostować Twoje wyjaśnienie - on nie zapobiega chorobom grzybowym , Natomiast zgadzam się z kolejnym Twym wyjaśnieniem - odnośnie szkodników. Można opryskiwać zwykłym olejem kuchennym - 1 łyżka na litr letniej wody , mocno wstrząsnąć i gotowe.
Na choroby grzybowe stosyję roztwór sody lub drożdży.
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: anna1946 »

Elzbieta M pisze: 2020-09-12, 20:12
anna1946 pisze: 2020-09-12, 07:44 Dzień dobry - oglądałam program w TVN , w którym fachowiec od " zielonych " podpowiadał jak zapobiegać grzybom na roślinach . Jako skuteczny sposób, proponował oprysk olejem parafinowym .
" Olej parafinowy zwalcza jaja, larwy, a także osobniki dorosłe niektórych szkodników. Cienka powłoczka pozostająca na roślinie po wykonaniu oprysku olejem parafinowym skutecznie blokuje dostęp powietrza do jaj i wylęgających się z nich larw szkodników, które dzięki temu ulegają uduszeniu." ( wstawiłam z neta ) .
Cześć Aniu. Piękne kwitnące fragmenty ogrodu pokazujesz. Co do oprysków - to znam oprysk olejowy, ale muszę troszkę sprostować Twoje wyjaśnienie - on nie zapobiega chorobom grzybowym , Natomiast zgadzam się z kolejnym Twym wyjaśnieniem - odnośnie szkodników. Można opryskiwać zwykłym olejem kuchennym - 1 łyżka na litr letniej wody , mocno wstrząsnąć i gotowe.
Na choroby grzybowe stosyję roztwór sody lub drożdży.
[/quote

A to gwoli wyjaśnienia " to nie moje wyjaśnienia" zaznaczyłam,że przeniosłam wpis z poradnika dla działkowców . Dzięki za to, że podajesz inne sposoby na te uciążliwe choroby :-) naszych roślin . Ja mam inny problem . Mam sporo kalii ogrodowych i mam już dość przenoszenia donic z ogrodu do piwnicy a wiosna z powrotem . Postanowiłam przesadzić je do gruntu . Proszę. jeśli ktoś posiada kalie w gruncie o poradę - czy trzeba je na zimę jakoś zabezpieczyć tzn. okryć ?
Dzisiaj upał, mój szczypior z siedmiolatki w jednym dniu z pięknego zielonego zrobił się żółty .Dzisiaj ma być temp. w okolicach 30 st.C . Kto to widział takie upały we wrześniu ?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: Elzbieta M »

Cześć Aniu. U nas w okolicach Krakowa też dziś była taka temperatura. A Ty w jakim rejonie masz swoje włości?
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: malina »

Aniu ,aby Ci nie było smutno to mój szczypior siedmiolatki też jest żółty , ale jedna jego kępka była posadzona między szczypiorkiem i rukolą , tak pod nią i jest pięknie zielona -siedmiolatka oczywista :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: anna1946 »

Elzbieta M pisze: 2020-09-14, 21:49 Cześć Aniu. U nas w okolicach Krakowa też dziś była taka temperatura. A Ty w jakim rejonie masz swoje włości?
Dzień dobry - jestem z Lubuskiego . Dzisiaj też temp. afrykańska . Pojechałam rowerkiem i kupiłam ziarnka na poplon . Pogadałam :-) trochę i dowiedziałam się, że powinno się stosować mączkę bazaltową, ponoć ślimaki jej nie lubią . Pan, który prowadził dyskusję na ten temat pokazał zdjęcia z działki . Kapucha dorodna i bez widocznych ubytków spowodowanych przez ślimaki . Może coś w tym jest ? :-)
Kaziu Orzech i konfitury 009.JPG
mój wyrób .

Dzisiaj z rana robiłam sos pomidorowy, który zamknęłam :-) na czarną godzinę w słoiczkach takich na raz . Przydadzą się .
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: anna1946 »

malina pisze: 2020-09-15, 06:10 Aniu ,aby Ci nie było smutno to mój szczypior siedmiolatki też jest żółty , ale jedna jego kępka była posadzona między szczypiorkiem i rukolą , tak pod nią i jest pięknie zielona -siedmiolatka oczywista :hyhy:
U na dzisiaj afrykańska temp . Kiedy to się skończy - przez kilka chłodniejszych dni rośliny poprawiły się :-) . Chciałabym cos w ogrodzie zdziałać w dzień jednak nie rady . Jeszcze z godzinkę i będzie chłodniej coś troszkę pogrzebię, żebym się nie odzwyczaiła . Moje doniczkowe stoją jeszcze w ogrodzie, pewnie już czas wnieść je do domu jak załapią zimna to odchorują po wniesieniu . A może już zimy takiej prawdziwej nie będzie . Jak myślicie .
przywitanie 005.JPG
Teraz na wygnaniu
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: Elzbieta M »

anna1946 pisze: 2020-09-15, 13:10 . Pojechałam rowerkiem i kupiłam ziarnka na poplon .
Mój zielony nawóz po zbiorze pomidorów już rośnie. A Ty co kupiłaś? Zimozielony czy na przekopanie przed zimą?
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: anna1946 »

Elzbieta M pisze: 2020-09-15, 19:52
anna1946 pisze: 2020-09-15, 13:10 . Pojechałam rowerkiem i kupiłam ziarnka na poplon .
Mój zielony nawóz po zbiorze pomidorów już rośnie. A Ty co kupiłaś? Zimozielony czy na przekopanie przed zimą?
Elu kupiłam mieszankę, już wysiałam .
20200916_081223.jpg
A to moja mięta, domowa mięta .Rośnie jak szalona .
20200916_081223.jpg
Załączniki
IMG-20200912-WA0000.jpg
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: anna1946 »

anna1946 pisze: 2020-09-16, 15:24
Elzbieta M pisze: 2020-09-15, 19:52
anna1946 pisze: 2020-09-15, 13:10 . Pojechałam rowerkiem i kupiłam ziarnka na poplon .
Mój zielony nawóz po zbiorze pomidorów już rośnie. A Ty co kupiłaś? Zimozielony czy na przekopanie przed zimą?
Elu kupiłam mieszankę, już wysiałam .20200916_081223.jpg
A to moja mięta, domowa mięta .Rośnie jak szalona .20200916_081223.jpg
Dwa razy ziarenka poszły . Zawiłe to dla mnie .Nie wiem jak edytować wpis i usunąć to co jest niepotrzebne .
Dzisiaj od rana byłam w ogrodzie, wycięłam maliny i posadziłam trawę ozdobną . Muszę zobaczyć co to za trawa ponieważ dostałam ją od sąsiadki a ona od innej sąsiadki . ( to chyba miskant chiński zebrinus ).
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: Elzbieta M »

Aniu, można edytować , kasować , ale działa to tylko kilka minut po wysłaniu, dokładnie nie wiem, jak długo.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: Krysia »

Aniu, by odpisać nie trzeba poprzednich wpisów cytować, bo wtedy pół strony to zajmuje. Ale to powolutku sobie przyswoisz. Pozdrawiam serdecznie. :-D
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: anna1946 »

Krysia pisze: 2020-09-17, 07:18 Aniu, by odpisać nie trzeba poprzednich wpisów cytować, bo wtedy pół strony to zajmuje. Ale to powolutku sobie przyswoisz. Pozdrawiam serdecznie. :-D
[/quote

Dobry wieczór - lubię cytować, jestem wzrokowcem i widzę na jaki temat piszę czy na jakie pytanie odpowiadam . Jeśli cos nie tak jest w moim pisaniu to moderator mnie upomni . W razie "W" dołożę się do ryzy papieru :-D :-D :-D :-D .

U nas pogoda do bani w dzień gorąco a w nocy zimno . Wcześnie rana nie mogłam rozwinąć węża ogrodowego był sztywny jak drut .
Pojechałam do tartaku i przywiozłam 10 worów kory . Tania, 6 zł za szt . Już ja rozsypałam tam gdzie powinnam . Zmieniam swój ogród, raz, że woda jest bardzo droga a i oszczędzać ją trzeba to jeszcze ziemia licha i bez podlewania nic nie chce rosnąć .Nic nowego już nie kupuję , zostawię sobie tylko kawałek ogrodu na zieleninę . Lubię pracę w ogrodzie, a nawet lubię się przepracować, dlatego serce mnie boli gdy patrzę na roślinki złaknione wilgoci . Dlatego podlewam, podlewam a potem rachunki :szok: . Jutro myję wszystkie donice i chowam na strychu w garażu . Rododendrony mam piękne i zawiązki kwiatowe tez piękne . Wiosną przy nich popełniłam błąd mogłam nie zbierać z pod nich kory do jesieni już by się częściowo rozłożyła . Już więcej nie popełnię tego błędu .Pozdrawiam serdecznie .
ogrod w Braunaschweig 9 lipca 2016 r 012.JPG
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Kręte ścieżki w moim małym ogrodzie .

Post autor: anna1946 »

To moja tawułka , mam 4 kolory , i też muszę regularnie podlewać .
ODPOWIEDZ