Kret na trawniku

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
pericoo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-04-07, 12:36

Kret na trawniku

Post autor: pericoo »

Witajcie,
piszę ponieważ mam problem. Mianowicie moją zmorą jest kret, który notorycznie przekopuje mój ogród a najczęściej konkretnie mój trawnik :oops: Szukałem trochę w internecie informacji jak w najlepszy sposób pozbyć się go i stwierdziłem, że siatka na krety to najlepsze wyjście. Niestety niedawno zmieniałem trawnik i szkoda go teraz niszczyć. Doczytałem również, że takową siatkę najlepiej zamontować na całej powierzchni. Możecie mi doradzić jakieś wasze sposoby na pozbycie się kreta ?? Gdzieś rzuciły mi się w oczy żywołapki i jakaś pułapka na gaz, ale nie mogę tego znaleźć. Z góry dziękuję za pomoc :)
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Kret na trawniku

Post autor: kajaja2 »

Cześć. Ja wypróbowałam nie typowy sposób zalewam wszystko wodą a później wlewam domestos do każdej dziury. sąsiad ostatnio mi dziękował. Trochę trzeba wlać tego domestosa.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kret na trawniku

Post autor: tadek »

.
  • Cytuję: z Poradnika Ogrodniczego :zawstydzony:
Krety i nornice są w ogrodzie szkodnikami, powodującymi wiele zniszczeń, takich jak kopce na rabatach i trawnikach, podziemne korytarze, podkopane i uszkodzone korzenie, bulwy i cebule roślin. Aby zniechęcić te zwierzęta do bywania w naszym ogrodzie warto posadzić rośliny odstraszające krety i nornice.
Jakie rośliny odstraszają krety, a jakie nornice. przeczytasz w artykule:

Rośliny odstraszające krety i nornice. :arrow:
Artykuł ten przedstawia 7 najlepszych roślin,
których krety i nornice zawsze unikają! :arrow:
Poradnik Ogrodniczy:
Pędraki w trawniku - zwalczanie, jaki środek na pędraki :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kret na trawniku

Post autor: Petrus »

Nieżle sobie tym domestosem zakazisz glebe. Jak już chcesz kreta zabić, to lepiej wybierz Kretołap Target. Nie zatrujesz gleby, a kret zginie natychmiast, nie będzie się truć w męczarniach...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
jalapeno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-06-21, 11:22

Re: Kret na trawniku

Post autor: jalapeno »

są takie odstraszacze, u nas pomogło
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Kret na trawniku

Post autor: malina »

Ja kupiłam i założyłam 4 takie urządzenia do odstraszania i co i nic , koło odstraszaczy były kretowiny , różne środki chemiczne stosowałam , włosy psa , karbid , świece dymne - ile mnie to kosztowało nie powiem , niestety nie ma na krety mocnych , tylko......je polubić :kwasny:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kret na trawniku

Post autor: Petrus »

Czasem warto je olać, zrobią kilka kopców i sobie pójdą. Im więcej odstraszaczy montujemy czy cudujemy z kopceniem itp tym kręcą się korytarzami i robią kolejne którymi uciekają przed tymi zadymionymi itd... ;) i potem mamy jeszcze gorsze rezultaty i widoki.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Marcelina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2017-09-30, 22:47

Re: Kret na trawniku

Post autor: Marcelina »

Szczerze? nie znam żadnego sposobu na pozbycie się kreta, który by się sprawdził :) kret jak się uprze na konkretne miejsce to koniec. Jedyne co pozostaje to spróbować go złapać i przewieźć gdzieś indziej. Pamiętajmy przede wszystkim, że krety są pod ochroną i nie wolno robić im krzywdy.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kret na trawniku

Post autor: Petrus »

Krety szczególnie pojawiają się na glebach żyznych i zasobnych w dżdżownice czy inne drobne żyjątka glebowe, bo tym się żywią. Jak mamy taką glebe i mieszkamyu w pobliżu łąk czy polan to możemy spodziewać się kreta ale też nie koniecznie. Krety są objęte ochroną częściową ale na terenie działek, ogrodów, szkółek roślin czy szklarni nie są objęte ochroną ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Kret na trawniku

Post autor: malina »

Kret jest pod częściową ochroną postanowienie z grudnia 2016 + jakaś ustawa mówi : ochroną są objęte osobniki znajdujące się poza trenem ogrodów ,upraw ogrodniczych , szkółek leśnych , trawiastych lotnisk , ziemnych konstrukcji , obiektów sportowych .
krety na terenie ogrodów nie podlegają ochronie , można je zwalczać jak każdego innego szkodnika , ale my mamy dobre serca i jeżeli złapiemy kreta dobrze by było wywieźć go gdzieś daleko . Na kreta nie ma mocnych wszystko wypróbowałam i nic , a ci co piszą ,że im się udało to kret by się uśmiał , odszedł gdzie indziej bo w ich ogrodzie już nie miał nic do jedzenia , krety żywią się dżdżownicami i robalami i im podobnymi :hyhy: Nic nie pozostało tylko go polubić :rotfl:
Siatka tak , ale trzeba ją założyć pod trawnik jak się go zakłada i to w małych ogrodach bo w dużych by to dużo kosztowało :kwasny: pozdrawiam :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
jorgb
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-24, 12:16

Re: Kret na trawniku

Post autor: jorgb »

Ktoś tu już poruszył sprawę odstraszaczy. Są na baterie i solarne(15-50 zł). Nie mam zamiaru reklamować firmy ale mam od około 6 lat dwa na baterie i są nie zastąpione a działka 510 m/kw i generalnie nastał spokój - zero problemów. Jedyny minus był taki, że żal mi było sąsiadów bo wszystkie wyemigrowały do nich. Tego roku pokazały się po wewnętrznej stronie okolic płotu otworki od nornic. Zacząłem szukać materiałów ekologicznych i znalazłem - ludzki mocz - najlepszy taki kilku dniowy. Pomijam sposób zdobywania i przechowywania, ale rewelacja. Wlewam w otworki i widzę już otworki za płotem na alejce. Oznaczam jakby swój teren. Nikt nic nie wie a ja mam spokój. Ktoś TU pisał o "nie zabijaniu" kretów !!! Kotów nie lubię bo zakopują swoje kupy (nieraz kiedyś z takiego bym normalnie skórę zdjął) a przy tym niszczą młode papryki(pomidory nie - może z powodu zapachu) i tu znów odstraszać i spadają bokiem po sąsiadach.
Awatar użytkownika
krysta
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 927
Rejestracja: 2013-10-20, 23:11

Re: Kret na trawniku

Post autor: krysta »

Ja u sąsiada widziałam solarne i żadnego kopczyka na trawniku :P
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Kret na trawniku

Post autor: malina »

Pokażę jak krety boją się odstraszaczy , to jeden z kilku , kopczyk pod odstraszaczem
Załączniki
20160930_095643.jpg
20160930_095643.jpg (78.19 KiB) Przejrzano 7210 razy
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
krysta
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 927
Rejestracja: 2013-10-20, 23:11

Re: Kret na trawniku

Post autor: krysta »

Nie wiem Halinko jaki to odstraszacz ale sąsiad ma taki na słońce, solarny i co jakiś czas brzęczy , i naprawdę sobie chwali :] sama widziałam na własne oczy :hyhy:
A ja mam butelki po mleku na drucie ,też się tłuką i trochę pomaga chociaż obciachowo to wygląda :wstyd:
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Kret na trawniku

Post autor: malina »

Taka różnica , że solarne ładuje słońce a te moje ładują baterie , piszczą mocno .....tylko krety sąsiada mogły być posłuszniejsze :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
ODPOWIEDZ