Kostrzewa sina

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Kostrzewa sina

Post autor: Elzbieta M »

Może Piotek - Petrus tu zajrzy i powie mi , czy kostrzewę siną mam ściąć po zimie? W kopce są duże fragmenty suchych źdźebł ( dobrze napisałam? :lol: )
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Danka »

Elu,kilka kępek kostrzewy sinej przygryzły sarny. I okazało się, że wykonały dobrą robotę :lol: Teraz żałuję, że tylko kilka. Bo resztę kostrzewy zostawiłam nie przyciętej i miałam ten sam problem co Ty. Ale wyrywałam co się dało i teraz już będę kostrzewę przycinała, bo sarny dały mi dobrą nauczkę :mrgreen:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Elzbieta M »

:lol: Czyli sprawdzone. dzięki , Danusiu
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Danka »

Chciałam jeszcze wczoraj wieczorem wkleić zdjęcie ale jestem na wsi i miałam problem z wejściem na forum. Więc teraz pokazuję różnicę między kostrzewami. Te ładne zielone kępki to przycięte prze sarny :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Petrus »

Witajcie, zaglądam, ale z pewnym opóźnieniem :zawstydzony: Jak najbardziej, kostrzewy należy podcinać po zimie, szczególnie starsze okazy. Młode rośliny, tzn, takie do trzech, czterech lat wyglądają dość dobrze po zimie. Starsze egzemplarze (szczególnie rosnące w zasobnej glebie) od dołu strasznie schną tzn, dominuje większość starych uschniętych liści, tylko górne (szczytowe) fragmenty kęp rozpoczynają rozwój. Wtedy nie wygląda to ładnie i należy takie kostrzewy zastępować nowymi roślinami.

Wszystko właśnie zależy od gleby, im wilgotniejsza i zasobniejsza tym nasze kostrzewy bujniej rosną i są mniej żywotne. Trzeba je wtedy, najlepiej co 2 lata wymieniać. ;)

Ja regularnie podcinam bo bez tego rosną słabo :)

Więcej o tym gatunku: Kostrzewa sina - odmiany, uprawa, przycinanie, rozmnażanie
Załączniki
To są młode kostrzewy, dolnych partii jeszcze nie wyczesywałem. Ale już można zauważyć, że dół wymaga wyczesania i usunięcia starych liści :)
To są młode kostrzewy, dolnych partii jeszcze nie wyczesywałem. Ale już można zauważyć, że dół wymaga wyczesania i usunięcia starych liści :)
To są stare już 4- 5 letnie kostrzewy. Od dołu silnie już podeschnięte. Widać że wyrastają tylko górne części 'rozetki'. Po weekendzie muszę usunąć 6 takich sztuk i zastąpię je nowymi :)
To są stare już 4- 5 letnie kostrzewy. Od dołu silnie już podeschnięte. Widać że wyrastają tylko górne części 'rozetki'. Po weekendzie muszę usunąć 6 takich sztuk i zastąpię je nowymi :)
DSC04625.JPG (89.91 KiB) Przejrzano 13276 razy
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Danka »

Moje kostrzewy są stare i do tej pory ich nie przycinałam. Jedynie wyczesywałam po zimie. Ale w tym roku wiosna przyszła późno i nie zdążyłam na czas. A sarny dały mi przykład jak należy je traktować :lol: Rzeczywiście od dołu są suche ale wyrwałam suche źdźbła i zaczęły wypuszczać nowe :mrgreen:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Elzbieta M »

Piotrku , moja 3-letnia wygląda nieco gorzej niż Twoja na pierwszym zdjęciu , ale lepiej niż te stare. Czy powinnam jej ściąć wszystkie źdźbła , czy tylko te suche? Danusiu - wyczesywanie - to rozumiem jako wyrywanie suchych , tak?
Piotrku , a co masz na myśli pisząc o usuwaniu? Wykopanie rośliny i zastąpienie jej nowym egzemplarzem? Myślałam , że kostrzewa jest bardziej długowieczna
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Danka »

Elu, moje kostrzewy rosną od 2010 roku. Stojące po prawej stronie patyczki oznaczają posadzone kostrzewy.
Obrazek
I przez te lata rosną te same. Teraz pokażę jak kostrzewy przycięły sarny.
Obrazek
Powinnaś przyciąć całe kępki, bo nie da rady usunąć wszystkich suchych źdźbeł. Wcześniej czyli gdy wcześniej wiosna przychodziła, kępki wyczesywałam tzw. pazurkami. I przede wszystkim wychodziły zeschnięte źdźbła. Ale w następnym roku, jednak będę musiała mocno je przyciąć. Podobnie jak zrobiły to sarny ale włącznie z leżącymi źdźbłami.
Myślę, że Piotr pisząc o usuwaniu starych kępek miał na myśli sadzenie nowych ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Petrus »

Piotrku , a co masz na myśli pisząc o usuwaniu? Wykopanie rośliny i zastąpienie jej nowym egzemplarzem? Myślałam , że kostrzewa jest bardziej długowieczna
Witaj, Kostrzewa jest długowieczna na suchych i średnio wilgotnych glebach, na wilgotnych i zasobnych rośnie intensywniej, mocniej ale szybciej się starzeje. Gdy parę lat nie wyczesuje się kostrzew, potem gorzej rosną i nadają się do wymiany. Najlepiej co roku, wyczesywać suche, dolne partie rośliny. ;-)
Tak, chodziło mi o to, że swoje stare, już wyrodzone egzemplarze muszę wymienić, to znaczy stare wykopie a wsadzę nowe sadzonki ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
lenka16
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-10, 13:51

Re: Kostrzewa sina

Post autor: lenka16 »

Mam pytanko, u mnie kostrzewa rośnie drugi rok, ładnie się rozrasta, po zimie wyczesałam (wyrwałam lub przycięłam) stare źdźbła, ale co zrobić żeby była bardziej niebieska bo cały czas jest zielona ( z wyjątkiem kilku źdźbeł), od czego zależy jej kolor? Rośnie na słoneczku, przycinam jak zakwitnie, wyczytałam że musi mieć ubogą glebę czy to prawda, jeśli tak to jak ją zubożyć?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Petrus »

Witaj. Jeżeli gleba w której rośnie kostrzewa jest żyzna, wilgotna lub często nawożona a stanowisko półcieniste to kostrzewy bujniej rosną i nie są wybarwione odpowiednio. Kostrzewy popielate maja sztywne, bardzo popielate zabarwienie liści jeżeli rosną w suchej, ubogiej i przepuszczalnej glebie. Im uboższa gleba i intensywniejsze nasłonecznienie tym tym lepsze jest wybarwienie kostrzewy.

Może przesadź ją w ubogą i jałową glebę. Po co pogarszać sobie dobrą glebę. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Iga51 »

Poczytałam o kostrzewach, bo moje zakwitły. Wyczytałam, że kwitną na przełomie maja i czerwca, a nawet raczej w czerwcu. Mamy jeszcze kwiecień, a moje kostrzewy, siane w ub roku wiosną, oszalały. Jesienią to były piękne kępki, a teraz tak zakwitły, że prawie nie mają liści, tylko same sztywne kwiatostany.
Wczorajsze zdjęcia
Obrazek

Obrazek

Dzisiejsze zdjęcia (inne kępy)
Obrazek

Obrazek

Doczytałam się, że kostrzewę od drugiego roku po posadzeniu należy wczesną wiosną ścinać na wysokość 10 cm.
Podobno doskonale znosi suszę, ale nie za darmo. Wówczas właśnie wycofuje wilgoć i składniki z dolnych liści. I widać to dopiero wczesną wiosną. Stąd sporo suchych liści przy podstawie.
A zieleń? Tak jak pisaliście wcześniej, im żyźniejsza ziemia, tym bardziej zielony kolor. Ale to nie wszystko. U nas dominują gleby kwaśne, a kostrzewa lubi gleby mające sporo wapnia. Jeżeli po 3 latach przesadzamy w inne miejsce (dzielimy kępkę na więcej sadzonek), to ona jest właśnie długowieczna, ale nie powinna rosnąć na tym samym miejscu dłużej niż trzy lata. Jeżeli rośnie dłużej na tym samym miejscu, to zaczyna ginąć od środka.

No i wszystko ładnie, pięknie, ale co zrobić po kwitnieniu? Nigdzie nie wyczytałam, czy pędy kwiatostanowe ścinamy, czy nie.
Jeżeli u mnie nie ma prawie liści a same kwiatostany, to co dalej?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Danka »

Będziesz miała całe mnóstwo siewek kostrzewy. :hyhy: Na przykładzie kostrzewy ze swojego ogrodu. Ziemię ma bardziej zasadową czyli o większej zawartości wapnia. Więc u mnie kostrzewy rosną od kilku lat na tym samym miejscu. I tnę je co roku. Kostrzewa z czerwca 2013 r oku
Obrazek
a tutaj przycięte w marcu 2012 roku
Obrazek
grudzień 2012 r
Obrazek
kwiecień 2014 roku, po tegorocznym przycięciu i także już kwitnąca
Obrazek
W tym roku zima była łagodna więc wszystko szybciej szykuje się do owocowania ;-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Iga51 »

Twoja Danusiu kwitnąca, tak się miękko zwiesza, a moja jest bardzo sztywna, wyprostowana. A co się dzieje później jak przekwitnie? Źdźbła zapewne brązowieją, usychają i co? Ścinasz je, czy zostawiasz tak na cały sezon, aż do następnej wiosny?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kostrzewa sina

Post autor: Danka »

Iga51 pisze:Twoja Danusiu kwitnąca, tak się miękko zwiesza, a moja jest bardzo sztywna, wyprostowana. A co się dzieje później jak przekwitnie? Źdźbła zapewne brązowieją, usychają i co? Ścinasz je, czy zostawiasz tak na cały sezon, aż do następnej wiosny?
Gdy je zostawisz na dłużej też się będą przewieszały. Jeżeli nie chcesz mieć całego ogrodu w siewkach kostrzewy to tnij.
Tutaj na zdjęciu( kwiecień 2014 r) po prawej stronie jest kostrzewa i źdźbła stoją.
Obrazek
Poczekam jeszcze trochę i ją przytnę.
ODPOWIEDZ