Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Zajrzyj tu aby sprawdzić czy aktualnie nie toczą się jakieś konkursy :-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: rafaloku »

Miło mi ogłosić pierwszy w tym roku konkurs na forum. Atrakcyjne nagrody dla 3 osób ufundował sklep ŚwiatCebul.pl
Zapraszam do udziału!

Obrazek


REGULAMIN KONKURSU

1) W konkursie udział mogą brać osoby zarejestrowane na forum. Osoby nieposiadające konta na forum, prosimy o rejestrację.

2) Nagrody w konkursie ufundował sklep internetowy ŚwiatCebul.pl

3) Konkurs rozpoczyna się w dniu 15 lutego 2014 roku w momencie opublikowania niniejszego wątku, a kończy 25 lutego (o północy). Odpowiedzi udzielone po tym dniu nie będą brane pod uwagę.

4) Odpowiedzi na pytanie konkursowe należy udzielać na forum w niniejszym wątku poprzez funkcję "odpowiedz". Odpowiedzi wysyłane na e-mail, PW lub wpisywane w innych tematach nie będą brane pod uwagę.

5) Odpowiedzi nie będą widoczne do momentu zakończenia konkursu (posty będą czekać na zaakceptowanie przez Administratora). Po zakończeniu konkursu wszystkie odpowiedzi zostaną wyświetlone na forum.

6) 1 użytkownik może umieścić tylko 1 post z odpowiedzią.

7) Po zakończeniu konkursu Administrator forum zamknie wątek i wyświetli posty konkursowe.

8) W ciągu 7 dni od zakończenia konkursu przedstawiona zostanie lista zwycięzców. Prace konkursowe będą oceniane przez przedstawiciela sklepu ŚwiatCebul.pl oraz Administratora Forum, będziemy wybierać najładniejszą rabatę (szczegóły w pkt. 11 - zadanie konkursowe).

9) Nagrody otrzymają 3 osoby - autorzy najciekawszych prac konkursowych. Informacja o wygranej oraz nagroda zostaną przekazane poprzez PW (prywatne wiadomości) na forum.

10) NAGRODY:

3 kupony o wartości po 100 zł na zakupy w sklepie ŚwiatCebul.pl
Nagrody nie podlegają wymianie na gotówkę. Kupon należy wykorzystać w całości przy jednym zakupie do dnia 31 marca 2014 roku, inaczej niewykorzystane środki przepadną.


11) ZADANIE KONKURSOWE

Pokaż 1-3 zdjęć rabaty z roślinami cebulowymi. Zdjęcia muszą przedstawiać tę samą rabatę (np. ujęcia z różnych stron, o różnych porach roku itp). Zdjęcia uzupełnij krótkim opisem rosnących roślin lub napisz kilka słów na temat historii rabaty, jej miejsca w ogrodzie itp.

Zdjęcia proszę umieszczać jako załączniki do postów. Tutaj jest instrukcja: jak wstawiać zdjęcia?

Powodzenia!
Rafał
jolifleur
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-27, 13:22

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: jolifleur »

Tą rabatę przy wejściu do ogrodu zaprojektowałam tak, by ciągle cieszyła oczy kwitnącymi kwiatami, ponieważ widać ją z okna. Wczesną wiosną kwitną krokusy i hiacynty, potem zaczynają przedstawienie tulipany, krzewuszka i śliczne drobniutkie stokrotki a w pełni lata rozkwitają pomarańczowe liliowce i białe lilie. Koniec sezonu wieńczą marcinki. Są jeszcze bergenie, lawenda i kolorowa miodunka. Kolorowo cały sezon :)
Załączniki
czas tulipanów w otoczeniu wiosennych bylin
czas tulipanów w otoczeniu wiosennych bylin
w rogu pięknie kwitnie miniaturowa stokrotka
w rogu pięknie kwitnie miniaturowa stokrotka
w tle za krzewuszką w formie drzewka przygotowują się do kwitnięcia lilie i liliowce
w tle za krzewuszką w formie drzewka przygotowują się do kwitnięcia lilie i liliowce
Ewa
Anna57
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-16, 12:41

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: Anna57 »

.
Załączniki
fd0b3e3a09.jpeg
Marta2m
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-16, 16:33

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: Marta2m »

Zdjęcia przedstawiają kwiaty na mojej działce, które jako jedne z pierwszych cieszą oko na wiosnę. Rosną przy tarasie ( na zdjęciu jeszcze w trakcie budowy ) w ogródku skalnym, wystawionym ku pierwszym promieniom słońca. Jak widac swym wyglądem przyciągają nie tylko nasze oczy, ale cieszą również bzyczących gości ;-)

Marta
Załączniki
Bzyczący mieszkańcy działki
Bzyczący mieszkańcy działki
zdjęcie2.JPG
mini irysy i krokusy
mini irysy i krokusy
lucymil
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-17, 10:39

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: lucymil »

Moja grządka prezentuje się bardzo skromnie. Ogród posiadam dopiero od dwóch lat. Kwiaty cebulowe uwielbiam i każdej wiosny nie mogę się doczekać kiedy zakwitną. Rabaty zakładałam na starym trawniku i do tej pory wymagają specjalnej pielęgnacji. Są tam posadzone byliny i różne jednoroczne, które kwitną w pełni lata. Grządka pierwotnie była obłożona kamieniami (zwożonymi z mężem z pobliskich dróg i lasów) a teraz zastępuje je kostka brukowa. Mój ogród się zmienia i daje mi wiele radości. :)
Załączniki
1373271972311.jpg
1374581720654.jpg
Nowy obraz.JPG
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: dziwaczek »

Rośliny cebulowe to moi ulubieńcy. Nie wyobrażam sobie wiosny bez nich. Każdego roku od lutego zaglądam do ogrodu i wypatruję kolejnych cebulowych odsłon... Kilkanaście lat temu postanowiłam urządzić rabatę cebulowo-bylinową. Chciałam by w okresie kwitnienia przypominała naturalne obszary, a więc jak najwięcej różnorodnych roślin. Oczywiście pewien zamysł był. Przy ścieżce posadziłam przebiśniegi i szafirki, pośrodku grupkami krokusy i tulipany, z drugiej strony sasanki (moje ukochane kwiaty wiosny, choć nie cebulowe) na przemian z hiacyntami. Każdego roku przybywało coś nowego - narcyzy, szachownice cesarskie, lilie, ozdobne czosnki... Część roślin rozsiewa się sama, więc tulipany, przebiśniegi i szafirki znajduję w całym (malutkim) ogrodzie. Niektóre nowe rośliny (np. ciekawe tulipany, lub nie zimujące w gruncie - zefiranta, sprekelię) sadzę w donicach zakopanych do ziemi. Łatwo mi je potem wyciągnąć i pozwolić na dalszy wzrost w innym miejscu, a puste miejsca uzupełniam kolejnymi cebulowymi, bulwiastymi lub jednorocznymi roślinami.

Już w tej chwili kwitną u mnie przebiśniegi. Potem pojawią się krokusy, cebulice, hiacynty, narcyzy, szafirki, wczesne tulipany, szachownice...
Początek kwitnienia
Początek kwitnienia
Każdy skrawek ziemi trzeba wykorzystać
Każdy skrawek ziemi trzeba wykorzystać
Wiosna!
Wiosna!
W kwietniu i maju jest najbardziej kolorowo. Potem cebulowych jest nieco mniej - głównie lilie i sezonowe - zefiranty, sprekelia, ismeny, galtonie. Rabata uzupełniana jest więc roślinami bulwiastymi i jednorocznymi.

Moje cebulowe to: przebiśniegi, krokusy, puszkinie, szafirki, narcyzy, tulipany, szachownice (kostkowata i cesarska), śnieżniki, hiacynciki hiszpańskie, lilie, psiząb, czosnki, śniedki, cebulice, ismeny, galtonie, sprekelie, zefiranty.
W ubiegłym roku dołączyła krynka, ale rosła już w innym miejscu i nie zdążyła zakwitnąć. Liczę, że w tym roku będzie ozdobą ogrodu
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Ilona2715
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 123
Rejestracja: 2010-09-01, 15:48

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: Ilona2715 »

Witam serdecznie, zachęcona możliwością wzięcia udziału w konkursie z wielką przyjemnością pragnę przedstawić Państwu jedną z wielu rabat cebulowych, zdjęcia wykonane zostały niemalże w tym samym miejscu lecz w różnym czasie. Odnośnikiem obrazującym tę samą rabatę jest biegnąca koło niej ścieżka oraz drzewka brzoskwiniowe w tle, na dwóch pierwszych puste miejsce za ścieżką przygotowane zostało pod wysyp ozdobnego grysiku, który widać na zdjęciu trzecim.

pozdrawiam
Ilona2715
Załączniki
kwitnące wczesną wiosną tulipany (za nimi można zauważyć wschodzące czosnki)
kwitnące wczesną wiosną tulipany (za nimi można zauważyć wschodzące czosnki)
troszkę później kwitnące już czosnki ozdobne wraz z kamasją
troszkę później kwitnące już czosnki ozdobne wraz z kamasją
lilie i liatra w pełni lata
lilie i liatra w pełni lata
jurzet46
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-25, 12:59

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: jurzet46 »

1.<br />   Czy można sobie wyobrazić rabatkę bez krokusów? Pewnie, że można, ale jeżeli ogród pozbawimy tych pięknych, wczesnowiosennych roślin, będzie trwał o wiele dłużej w nostalgicznych barwach. <br />   Krokusy na tle wylegującej się jeszcze ziemi, swymi kolorami zachwycą każde, nawet mniej wrażliwe oko; poza tym dla budzących się z zimowego letargu owadów, są źródłem pierwszego posiłku.<br />   Rabatka jak ta, chociaż niewielka, a wywołuje pozytywne reakcje, osiadające uśmiechem na ustach. Z każdym rokiem będzie większa, by jak najwcześniej cieszyć nas wiosennym przebudzeniem Matki Natury.<br /><br />jurzet46
1.
Czy można sobie wyobrazić rabatkę bez krokusów? Pewnie, że można, ale jeżeli ogród pozbawimy tych pięknych, wczesnowiosennych roślin, będzie trwał o wiele dłużej w nostalgicznych barwach.
Krokusy na tle wylegującej się jeszcze ziemi, swymi kolorami zachwycą każde, nawet mniej wrażliwe oko; poza tym dla budzących się z zimowego letargu owadów, są źródłem pierwszego posiłku.
Rabatka jak ta, chociaż niewielka, a wywołuje pozytywne reakcje, osiadające uśmiechem na ustach. Z każdym rokiem będzie większa, by jak najwcześniej cieszyć nas wiosennym przebudzeniem Matki Natury.

jurzet46
gosiula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-02-12, 18:03

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: gosiula »

Bardzo lubię tulipany, wręcz kocham je! W ubiegłym roku miałam je w różnych miejscach ogrodu. Te akurat znajdowały się w sadzie, na moim ‘polku’ kwiatowym .Mam nadzieję ,że w tym roku będę mieć ich więcej. Kocham tulipany , to od nich zaczęła się moja przygoda z ogrodnictwem. W tym roku może będę mieć krokusy, narcyza i konwalię majową. Jedno zdjęcie przedstawia małego ‘wybitego’ tulipanka z tego roku. Myślę, że mój ogród będzie się wzbogacał!
Załączniki
:)
:)
akeesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-20, 10:34

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: akeesia »

Moja przygoda z ogrodem zaczęła się kilka lat temu.Na początku był pot i zmęczenie ,ale teraz nie wyobrażam sobie życia bez mojego ogrodu.Może nie zalicza się on do najpiękniejszych ,ale dla mnie cudownym pokarmem dla oczu i duszy.Takie były moje pierwsze tulipany .

Do tulipanów dość szybko dołączyły lilie ,które wypełniają miejsca po przekwitłych tulipanach.Uwielbiam patrzeć jak się rozwijają i przyciągają mój wzrok do siebie.Te pierwsze lilie spowodowały ,że i w tych kwiatach się zakochałam.
tulipany.JPG
Załączniki
lilia biała 2.jpg
lilia 2.jpg
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: szczepcio38 »

Zdj¦Öcie-0029.jpg
Witam.
Mam kilka rabatek cebulowych; z żonkilami i tulipanami oraz rabatkę i wymiarach ok. 1,5 x 3 m na której posadzone są żonkile, hiacynty, tulipany i lilie. I tak jak jedne przestaną kwitnąć to zakwitają następne, przy czym lilie są o różnych terminach kwitnięcia. Trudno pokazać piękno tych kwiatów na 3-ch zdjęciach, ale są pokazane w moich postach.
Niektóre lilie wyrosły na wysokość ponad 2 m.
Załączniki
Zdj¦Öcie-0002 (5).jpg
Zdj¦Öcie-0008.jpg
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: Elzbieta M »

Wybrałam nie lilie , które latem roztaczają swój królewski urok na rabatach, nie pierwsze zwiastuny wiosny - drobnocebulkowe , na które czekamy po zimie z utęsknieniem lecz prostą ( jeśli o kształt chodzi - to falistą :lol: ) rabatę z uroczymi wg mnie tulipanami. Kocham tulipany i te właśnie kwiaty najbardziej kojarzą mi się z wiosną. Piękne są tulipany liliokształtne , piękne strzępiaste Crispa , zachwycające pełne czy bukietowe - ale ja pokażę rabatę wydawałoby się z takimi zwykłymi, których odmiany nawet nie znam. Rabata tulipanowa ma około 5 m długości i falisty kształt. Znajduje się przy południowej stronie domku.Postanowiłam , że będzie to jednorodna rabatka , dlatego nie sadziłam tam tulipanów innych odmian. Brzeg rabaty wykańcza żółta wieloletnia smagliczka , komponująca się ze skromną żółtą barwą u tulipanów, pokazujących swe piękno już pod koniec kwietnia. Pomiędzy tulipanami rozwijają się kępy orlików , które w czerwcu zasłonią zasychające liście tulipanów.
Na trzech zdjęciach ujęłam tą samą rabatę - rano , gdy płatki kwiatów są jeszcze stulone , w południe - szeroko rozwinięte i zbliżenie .
Załączniki
1t.jpg
w poludnie.jpg
Czyż nie odbija się w ich płatkach ciepłe kwietniowe  słoneczko?
Czyż nie odbija się w ich płatkach ciepłe kwietniowe słoneczko?
k.majcher
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-20, 11:22

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: k.majcher »

TULIPANY to moje ulubione kwiaty cebulowe. Co roku wiosną moja rabata zadziwia ich ilością (jakby się same rozmnażały). Jestem wierna tradycyjnym czerwonym, pełnym kielichom, które wspaniale prezentują się na tle soczystej zieleni i bielonych pni drzew. Ale zachwycają mnie również przypominające baletnice tulipany papuzie. Piękne są również niewinne i delikatne panny różowo-zielone, oraz te ogniste pomarańczowe z ciemną łodyżką. Wszystkie one przeplatane są szafirkami, które podkreślają ich urok. Pozdrawiam wiosennie i tulipanowo ;-)
Załączniki
Rabata
Rabata
Tulipany czerwone na tle bielonych drzew
Tulipany czerwone na tle bielonych drzew
Tulipany papuzie jak baletnice
Tulipany papuzie jak baletnice
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: Petrus »

Witam. Ja chciałem podzielić się swoją tulipanową rabatą, którą kiedyś miałem przez kilka lat. Była to rabata prostokątna znajdująca się obok dwóch śliw węgierek. W większości są to czerwone tulipany. ;)
Do stworzenia takiej rabaty natchnęły mnie ogrody w Holandii. Piękne pasy tulipanów.

Rabata w czasie kwitnienia wprowadzała wiele dynamizmu. Podczas słonecznych dni płatki kwiatów rozchylały się, gdy natomiast padał deszcz kwiaty zamykały się. Gdy tulipany przekwitały i obumierały na rabatę sadziłem zawsze żeniszki, werbeny, czerwone begonie i pięknie pachnące heliotropy. Oczywiście żeniszki i werbeny dostawałem od dziadka, który sam je wysiewał co roku.

Obecnie na rabacie sadzone są co roku różne rośliny jednoroczne.
Załączniki
b69f9cb956f8b350.jpg
b4145c492d50661a.jpg
I to według mnie najpiękniejsze zdjęcie jakie kiedykolwiek wykonałem tulipanom...<br />Robione z żabiej perspektywy...
I to według mnie najpiękniejsze zdjęcie jakie kiedykolwiek wykonałem tulipanom...
Robione z żabiej perspektywy...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Konkurs: Najpiękniejsza rabata z kwiatami cebulowymi

Post autor: Merghen »

Gdy przeczytałam pytanie miałam ogromny dylemat czy wziąć udział w konkursie. Jak pokazać jedną rabatę z roślinami cebulowymi, którą wybrać i najważniejsze - znaleźć odpowiednie zdjęcia. Gdy tak przeglądałam zdjęcia to przekonałam się, że praktycznie w każdym zakątku ogrodu, szczególnie wiosną, królują u mnie rośliny cebulowe. Oprócz warzywniaka chyba - choć nie, i na nim sadzę rośliny cebulowe - cebulę i czosnek :rotfl:

Po głębszym namyśle postanowiłam troszkę naciągnąć warunki konkursu, mam nadzieję, że zostani mi to wybaczone, i pokazać część ogrodu a dokładnie dwa sąsiadujące ze sobą skrawki jako 'rabatę z roślinami cebulowymi'. Dlaczego? Ponieważ w zależności od rodzaju rabaty są tam posadzone inne rośliny cebulowe.

Pierwszą częścia tej dużej 'rabaty' jest skalniak.
Ogród 20133.jpg
Skalniak zasiedlają przede wszystkim rojniki i rozchodniki (część najwyższa) oraz w niższej części skalniaka goryczki i w najniższej - hosty i żurawki więc dostosowałam do ich wysokości rośliny cebulowe kwitnące już od najwcześniejszej do późnej wiosny oraz jesienią. Wiosną swoimi kolorami ubarwiają w część najwyższą i średnią - krokusy, zawilce greckie, cebulice hiszpańskie, dwulistne i syberyjskie, puszkinia cebulicowata, śnieżnik lśniący, rannik ; zaś w średniej i najniższej - tulipany botaniczne: późny, dostojny, irański, niski, skalny, turkmeński, wyższe odmiany tulipanów (szczególnie w pasie z żurawkami i hostami), hiacynty, przebiśniegi, kosaćce (irysy) żyłkowane i Danforda,różne odmiany szafirków czy czosnek niedźwiedzi - pięknie kwitnący ale też i bardzo zdrowy. Jesienią zaś dodatkowo dodają kolorów ziemowity i krokusy jesienne. (Niektóre rośliny przedstawione zostały na mniejszych zdjęciach kolażu).

Drugą częścią 'rabaty' jest rabata wysokich bylin i roślin cebulowych.
Pierwsze zdjęcie przedstawia boczne ujęcie tej rabaty oraz jej wiosenne kwiaty:
Ogród 20132.jpg
szachownice cesarskie i perskie oraz różne odmiany tulipanów ( z grup mieszańców Darwina, Triumph, wielokwiatowych, Griega by wymienić tylko niektóre)...
Zaś w lecie (ujęcie z przodu na całą rabatę), wśród kwitnących bylin rosną kosaćce holenerskie i przede wszystkim królują lilie. Niektóre, oprócz pięknych barw upajają swoim zapachem i roztaczają go na większą część ogrodu. Na zdjęciu przedstawiałam tylko niektóre z nich - tygrysie, orientpet czy azjatyckie.
Ogród 20131.jpg
Oba założenia (skalniak i rabata bylinowa) to młode jeszcze części ogrodu, które zostały całkowicie zmienione jesienią 2012r. Sezon 2013 był więc testem pewnych koncepcji. I myślę, że już było widoczne, że rośliny ze sobą współgrają choć jeśli chodzi o lilie miałam pewne dylematy gdzie je sadzić. Ponieważ wiele z nich zostało zakupionych więc nie znałam ich prawdziwej wysokości - inne warunki uprawowe lub pomyłki w pakowaniu roślin u producenta powodowały lekkie bicie serca w roku 2013. Okazało się, że jednak pomyłek było niewiele kolejna opisy wyszukane w internecie okazały się w większości wypadków trafne. Myślę, że w tym roku obie części ogrodu będą cieszyć oczy jeszcze większą ilością kolorów, barw, obfitszym kwitnieniem i radować zapachem.

Konkurs zmotywował mnie też do pewnych działań i przemyśleń.
Przy okazji tworzenia tego opisu sprawdziłam miejsce zakupienia cebul (a szczególnie lilii) i okazało się... że większość zgodnych odmian zakupiłam właśnie u sponsora konkursu. Kupowane w marketach często okazywały się pomyłkami choć pięknymi, pachnącymi, o ogromnych kwiatach to jednak obecnie pozostają bezimienne.
Jednym z wniosków wynikającym z przemyśleń jest fakt że jeszcze pozostały moim ogrodzie rabaty, które są ubogie w rośliny cebulowe. Nie znaczy, że ich tam nie ma wcale ale np. wśród róż brakuje mi latem lilii, tylko wiosną kwitną tam tulipany i krokusy.
Z drugiej strony jestem zaskoczona, że przez kilka lat, a w szczególności przez ostatnie dwa, w moim ogrodzie zagościło tak wiele różnych roślin cebulowych - te wymienione i jeszcze inne, o których niewiele lub w ogóle wspomniałam, takie jak czosnki, żonkile, galtonie, mieczyki.
I może jeszcze jeden wniosek, by nie zanudzać, to taki, że roślinom cebulowym pozostawiam jeszcze szeroko otwartą furtkę do mojego ogrodu. Jesienią na pewno znów wybiorę się na zakupy i zaproszę je do zamieszkania w mojej niewielkiej oazie. :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Zablokowany