Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Zajrzyj tu aby sprawdzić czy aktualnie nie toczą się jakieś konkursy :-)

Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: rafaloku » 2018-08-01, 10:18

Miło mi zaprosić Was do udziału w konkursie na naszym forum. Tematyka konkursu związana jest z premierą nowego Katalogu Bylin - kwiaty, trawy i paprocie polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, która odbędzie się 6 września 2018 roku w Warszawie podczas 26 Międzynarodowej Wystawy Zieleń To Życie.

Więcej o nowym Katalogu Bylin oraz atrakcjach jakie czekają na Was na wystawie Zieleń To Życie w opisie w naszym poradniku (recenzja katalogu jest na końcu tekstu) - zobacz tutaj

Szczegóły zasad udziału oraz przedstawienie nagród w regulaminie poniżej. Zapraszam do udziału i życzę powodzenia w konkursie!

REGULAMIN KONKURSU

1) W konkursie udział mogą brać osoby zarejestrowane na forum. Osoby nieposiadające konta na forum, prosimy o rejestrację.

2) Nagrody w konkursie ufundowała Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o.

3) Konkurs rozpoczyna się w dniu 1 sierpnia 2018 roku w momencie opublikowania niniejszego wątku, a kończy się 15 sierpnia 2018 o 23.59. Odpowiedzi udzielone po tym dniu nie będą brane pod uwagę.

4) Odpowiedzi na pytanie konkursowe należy udzielać na forum w niniejszym wątku poprzez funkcję "odpowiedz". Odpowiedzi wysyłane na e-mail, PW lub wpisywane w innych tematach nie będą brane pod uwagę.

5) Odpowiedzi nie będą widoczne do momentu zakończenia konkursu (posty będą czekać na zaakceptowanie przez Administratora). Po zakończeniu konkursu wszystkie odpowiedzi zostaną wyświetlone na forum.

6) 1 użytkownik może umieścić tylko 1 post z odpowiedzią.

7) Po zakończeniu konkursu Administrator forum zamknie wątek i wyświetli posty konkursowe.

8) W ciągu 7 dni od zakończenia konkursu przedstawiona zostanie lista zwycięzców. Jury konkursu będzie wybierać najciekawsze zdjęcia Waszych rabat (szczegóły w pkt. 12 - zadanie konkursowe).

9) Nagrody otrzyma 5 osób - autorzy najciekawszych prac konkursowych. Lista nagrodzonych zostanie przedstawiona na forum jako ostatni wpis w wątku konkursowym.

10) Nagrodzone osoby zostaną poproszone o przekazanie danych do wysyłki nagród wraz ze zgodą na przetwarzanie ich przez Sponsora w celu dokonania tejże wysyłki. Wymagane dane: imię, nazwisko, adres do wysyłki, numer telefonu do kontaktu dla kuriera- należy przesłać na PW lub adres e-mail Administratora Forum.

11) NAGRODY:

5 osób otrzyma nagrody składające się z:

1. Nowego "KATALOGU BYLIN - kwiaty, trawy i paprocie polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich"

katalog-bylin-na-forum.png


2. Zaproszenia VIP na 26 Międzynarodową Wystawę ZIELEŃ TO ŻYCIE odbywającą się w dniach 6-8 września 2018 w Warszawie


12) ZADANIE KONKURSOWE

Pokaż 1-3 zdjęć z Twojego ogrodu, prezentujących rabatę bylinową.

Zdjęcia proszę uzupełnić krótkim opisem z informacją jakie rośliny są posadzone na rabacie (wymienić przynajmniej 3) oraz uzasadnić dlaczego zdecydowaliście się na posadzenie takich właśnie roślin (np. za co je lubicie).

Zdjęcia proszę umieszczać wyłącznie jako załączniki do postów. Tutaj jest instrukcja: jak wstawiać zdjęcia

Uwaga!
Zdjęcia umieszczane za pośrednictwem zewnętrznych hostingów nie będą brane pod uwagę.
Nie jest dopuszczone pokazywanie kolaży (kilku zdjęć połączonych w jedno).

Powodzenia :-D
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
 
Posty: 1600
Rejestracja: 2007-12-06, 19:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: Elma » 2018-08-02, 12:48

Moja piękna rabata bylinowa składa się z bylin i karłowych krzewów które stanowią główny zimowy szkielet układu. Zanim powstała szczegółową ja zaplanowałam. Ważne było aby dobrać odpowiednie nasłonecznienie dla różnych roślin. I tak w części wschodniej znajdują się różaneczniki i azalie, mahonia (Apollo) oraz moje ukochane hosty i liliowce, różnych odmian. Do tego dołączyła żurawka i tawułka. Między nie wplatał się dzwonek szerokolistny nad którym muszę panować (ekspansywny). W części bardziej nasłonecznionej posadziłam berberysy Maria i Bagatelle oraz tawuły Golden Carpet oraz kosodrzewinę i malutki cis Krzysztof do tego dołączyły lawendy, żurawki, liliowce, rudbekia, kostrzewy, owsice i ostnice - trawy rabatowe które uwielbiam. Sadzonki bylin kupiłam u dobrego producenta "Świerk" na Dolnym Śląsku. Rabata ma już 5 lat a piękna jest o każdej porze roku. Jestem z niej bardzo dumna. Kocham szczególnie ulubione moje liliowce takich ciekawych odmian które wybrał Pan Adam Świerk. Pozdrawiam. Elżbieta z Chocianowa powiat polkowicki.
Załączniki
IMG_20180512_153354.jpg
Elma
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-02, 11:22

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: CityMatic » 2018-08-04, 00:11

Witam serdecznie.
Mój ogród ma lat 7 to taki pierwszoklasista, jak go założyliśmy z małżonką nie korzystaliśmy z pomocy architekta krajobrazu, miał być nasz, a nauczyliśmy się na błędach. Było ich wiele i pojawiają się jeszcze, ale gdzie ich się nie popełnia.
W naszym ogrodzie na działce 18 arów posadziliśmy wiele roślin w tym bardzo wiele bylin które cieszą nasze oczy. Wśród naprawdę bardzo wielu gatunków wybrałem te które urzekają nie tylko mnie, są uniwersalne można nimi aranżować wiele ogrodów, nie są również bardzo wymagające, można je polecić wszystkim, są bardzo popularne.
Można oczywiście wybrać te szczególne , rzadkie, „kolekcjonerskie” których uprawa może nie jest kłopotliwa ale zdobycie sadzonek jeśli ktoś je chce jest nie lada wyzwaniem, gdyż nie zawsze można spotkać je w szkółkach.

Pochwalę się moimi bylinami które mnie urzekły i są bardzo urokliwe szczególnie że przez cały okres od wiosny do późnej jesieni.
Na fotografiach w tle będzie widać wiele innych roślin z których jestem bardzo dumny gdyż warunki glebowe jakie ma moja działka są bardzo trudne do uprawy, a praktycznie prócz naturalnych nawozów nie korzystam z chemii.

Jak zamieszczam zdjęcia to tak naprawdę, nie wiem co mam wybrać, pokazał bym ich wiele, tak jak wiele zaprezentował bym bylin o niektórych nawet nie wiem jak się nazywają gdyż niekiedy w szkółce była nazwa łacińska którą się zapomina. Szczególnie tych co pięknie pachną, mają piękne kwiaty o niepowtarzalnym kształcie i kolorze, Są wzniosłe o wiele wyższe od „moich” wybranych. Chciałem jednak pokazać te które są dla wszystkich, dla zaawansowanych i początkujących ogrodników łatwe w uprawie, odporne na szkodniki i możliwe w uprawie na terenie całej Polski, na wszystkich rodzajach gleb i każdej ekspozycji. Chociaż mój wybór nie pachnie nadrabia wyglądem.
Pozdrawiam
Załączniki
IMG_20180428_132312.jpg
Pierwszą byliną którą chciałem się pochwalić to floks szydlasty (Phlox subulata )
Zakwita pięknie tworząc szeroką kępę jednorodnych kwiatków o bardzo ciekawym i różnorodnym zabarwieniu, idealna roślinka zadarniająca, odporna na szkodniki i choroby,mało wymagająca. Okwiecone kępy tworzą plamy barwne o niepowtarzalnym uroku. Na fotografii rabata z żagwinem.
IMG_3022.JPG
Drugą byliną są Funkie (Hosty)
Tutaj ozdobą są przepiękne liście, o rożnej wielkości, kształtach, barwie i wybarwieniu. Wielkością od malutkich do olbrzymich więc każdy może sobie wybrać coś odpowiedniego. Tworzą piękne „dolne” tło dla roślin, tutaj również w pewnym stopniu zadarniają obszary upraw, bardzo dobrze czują się w cieniu i półcieniu, mogę zapewnić , że w pełnym słońcu również dają sobie radę jednak wymagają dużej ilości wody do podlewania. Gdy zakwitną prezentują się równie ładnie i dostojnie.
U mnie rosną okalając ścieżkę betonową, w celu zapewnienia kłączom i korzenią osłony przed przesuszeniem(ekspozycja południowa) rosną obłożone kamieniami polnymi.
IMG_3014.JPG
Trzecią byliną którą chciałem się pochwalić jest Żurawka (Heuchera )
Równie piękna i ozdobna jak hosta. Piękne liście o różnorodnym kształcie i kolorze, wybarwieniu samej blaszki jak i unerwieniu liści. Coś naprawdę godnego uwagi, Mało wymagająca nadająca się do małych i dużych ogrodów równie odporna na choroby i szkodniki, łatwa w rozmnażaniu. Ze względu na rozmaitość kolorów można przy jej pomocy zaaranżować piękne rabaty o niepowtarzalnym uroku. Kwitnące żurawki prezentują się bardzo lekko i delikatnie - jak dla mnie bardzo urokliwe byliny.
Pozdrawiam Paweł - automatyk wielki sercem -ogrodnik z zamiłowania.
Awatar użytkownika
CityMatic
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
 
Posty: 327
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48
Lokalizacja: Polska "B" Strefa klimatyczna 7

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: mati » 2018-08-04, 11:20

Moja najpiękniejsza rabata powstała jesienią już gotowe sadzonki rudbekii,którą z nasionek posadziłam wiosną do gruntu powstała piękna grządka przepięknych kwiatów bylinowych.Jak zaczęła kwitnąć na początku czerwca tak cały czas kwitnie,przylatują do niej wszystkie owady jakie tylko są w okolicy,najczęściej pszczoły i przepiękne motyle.niektóre kwiaty ucinam do flakona i stoją bardzo długo w domu,tylko wymieniam im wodę.Cieszę się bardzo z tej rabaty,raz w tygodniu podlewam gnojówką z pokrzyw,by jeszcze były piękniejsze.I tak niech kwitną długo,obok jest domek mojego synka i zdobi go bardzo fajnie,dzieci mają radość i my siadając w cieniu na ławeczce obok tych kwiatów.
Załączniki
P1300600.JPG
Rudbekia piękna letnia bylina
mati
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-04, 11:07

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: kasiula » 2018-08-04, 14:05

P1270474.JPG
Jeżówki purpurowe i motyle
Moja przygoda z jeżówkami zaczęła się siedem lat temu,i moja najpiękniejsza rabata jest właśnie z nimi.Najpierw miałam nasionka,które siedem lat temu zakupiłam w sklepie ogrodniczym,posiałam do doniczek,a już duże sadzonki posadziłam na stałym miejscu.Doczekałam się kwitnienia po trzech latach i od tej pory kwitną każdego lata.Są przecudnymi bylinami dlatego kupuję coraz więcej odmian,ale ta purpurowa będzie moją ulubioną na zawsze.
Załączniki
P1270824.JPG
Jeżówki z moją siostrzenicą purpurowe i inne
P1310004.JPG
P1270678.JPG
P1270270.JPG
P1270468.JPG
16387081_1365413673526348_3116411348524499817_n.jpg
35755787_1897871996947177_6758181626380812288_n.jpg
P1300763.JPG
P1310194.JPG
kasiula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 2
Rejestracja: 2015-01-15, 15:28

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: urszula123 » 2018-08-05, 19:17

Witam. Jestem początkującą ogrodniczką. Szukam inspiracji do ciekawych rozwiązań na działce.
Na zdjęciu, które zrobiłam na wiosnę znalazły się:
1. orlik-otrzymałam w prezencie od innej ogrodniczki
2. nostrzyk-to pamiątka przyniesiona z wycieczki
3. lwia paszcza- zakupiona w sklepie ogrodniczym, która przypomina mi bogaty w kwiaty ogród mojej mamy.
Rośliny te bardzo mi odpowiadają, szczególnie kolor kwiatów. Planuję działkę typu leśnego więc będą pasowały.
Pozdrawiam. Urszula Botulińska
WP_20180510_001.jpg
urszula123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-05, 18:48

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: mehia » 2018-08-13, 14:22

Mój mąż uwielbia tulipany, hiacynty oraz narcyzy, gdyż one jako jedne z pierwszych pojawiają się w ogrodzie po zimie. Cieszą oczy kolorami a naokoło nich unosi się piękna woń kwiatów. Po śniegach, mrozach i słotach taki widok cieszy podwójnie. Poza tym są to rośliny raczej bezproblemowe i naprawdę niewiele trzeba, aby co roku cieszyły nas swoją obecnością
Załączniki
1.jpg
Wiosenne byliny
2.jpg
Wiosenne byliny
3.jpg
Wiosenne byliny
mehia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-13, 14:14

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: kazia5 » 2018-08-13, 16:17

Pierwsze zdjęcie przedstawia rabatę wiosenną. Jest bardzo kolorowa i pełna życia. Rosną tam: omieg, gęsiówka, smagliczka, żagwin, tulipany, szafirki, hiacynty, korony. Drugie zdjęcie to "ogród zimowy" ta sama rabata przysypana śniegiem.
Pozdrawiam
Sławek
Załączniki
17005.jpg
z17007.JPG
kazia5
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-13, 15:55

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: Margo1975 » 2018-08-14, 00:37

Witam.

Chciałabym przedstawić 3 zdjęcia moich rabat bylinowych . Są one dopiero " w budowie", ponieważ jest to ogródek działkowy, który dopiero urządzam :-)
Dobór roślin jest taki, żeby o każdej porze roku coś pięknie wyglądało na rabacie. Dla mnie równie ważne jak kwiaty są liście roślin, dlatego mam całą kolekcję żurawek i funkii. Trawy nadają lekkości rabacie. Staram się żeby część roślin była miododajna, stąd m. in. lawenda i bardzo długo kwitnąca kocimiętka. Wiosną zachwycają kwiaty azalii, a jesienią jej purpurowe liście. Piękne liście ma klon palmowy. Sadzonki kupuję małe więc na efekt trzeba poczekać. Rabaty oczywiście ciągle się zmieniają :oczami:

Pozdrawiam
Małgorzata
Załączniki
Lawenda.jpg
Zdjęcie " Lawenda" - lawendę cenię za piękny zapach , wygląd i mnóstwo trzmieli, pszczół i motyli, które karmi , rośnie ona pomiędzy parawanem z żywotników a rabatą różaną ( różne gatunki róż rabatowych)
Trawy.jpg
Zdjęcie " Trawy" - na pierwszym planie kocimiętka walker's low, dalej rabata z trawami, m. innymi piórkówka i trzcinnik w towarzystwie tawuły japońskiej i purpurowego klonu palmowego oraz nagietków, funkii i żurawek.
Żurawki.jpg
Zdjęcie "Żurawki" - przy parawanie z żywotników i cyprysika rosną żurawki różnych odmian, oraz azalie w towarzystwie kocimiętki . W głębi krzewuszka.
Margo1975
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-13, 23:51

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: Tys_ka » 2018-08-15, 09:49

Moja rabata od strony południowo wschodniej jest nasycona bylinami- bez nich nie potrafię sobie wyobrazić ogrodu! Chciałam by mój niewielki przyblokowym ogródek był pożyteczny dla owadów, postawiłam więc głównie na rośliny miododajne i atrakcyjne dla motyli. Wśród bylin widocznych na załączonych zdjęciach są takie jak: jeżówka, szałwia omszona, liatra kłosowa, kocimiętka, werbena patagońska, łubin. Inne to: orliki, floksy, rozplenica japońska, ostróżka, gaura, tojeść orszelinowata. Dobierając ww rośliny chciałam stworzyć wiejski ogródek, który przywołuje myślami babciny ogródek a swoimi dość stonowanymi kolorami zachęca do odpoczynku.
Załączniki
88CFF0EA-D0ED-4297-AFF8-7BFC97886D98.jpeg
93A393A2-EA23-4CD2-9D63-105B6EB745A2.jpeg
Tys_ka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-13, 19:34

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: Petrus » 2018-08-15, 13:07

Ja zaprezentuje moją rabatę z trawami ozdobnymi. Głównym motywem tej rabaty jest dynamizm, ruch i zmienność. Miskanty chińskie 'Cute One', 'Herkules', 'Punktchen', 'Rotfeder' swoimi kwiatostanami rozświetlają rabatę przy zachodzie słońca. Imperata cylindryczna, szarobródek syberyjski i spartyna grzebieniasta dodają głębokiej zieleni. Jałowiec 'Old Gold' wprowadza stateczność. Kwitnąca w czerwcu szałwia, mocno dominuje fioletowym kolorem.
Trawy ozdobne są moimi ulubionymi roślinami ogrodowymi.
Rabata zaprojektowana przeze mnie, uspokaja mnie gdy na nią patrzę. Szum kołyszących się traw zabiera mnie do wspomnień z dzieciństwa, kiedy to pomagałem dziadkowi przy pracy na polu pszenicy czy żyta...mogę znów poczuć szelest źdźbeł.
Załączniki
111.jpg
222.jpg
333.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zapraszam na moją stronę:
ogrodypetrusa.pl | Wszystko o trawach ozdobnych | Projektowanie i wykonanie ogrodów | Doradztwo ogrodnicze |
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
 
Posty: 5556
Rejestracja: 2008-01-20, 15:54
Lokalizacja: Tychy

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: dr.jola » 2018-08-15, 16:27

Na moich rabatach w ogrodzie dominują ::rudbekia,różnokolorowe floksy,marcinki.,jeżówki.Cenię te rośliny za to,że długo dają mi cieszyć się gdy kwitną .Są śliczne i niewymagające .
dr.jola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-15, 16:04

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: Maga59 » 2018-08-15, 17:42

received_299186777297455.jpeg
To nasza rabatka pod domem wymyślona przez syna.Widac na niej trawy,(miskant chiński,maczugowa), każda inna, które łagodnie szumią przy wietrze i mają takie lekkie pióropusze.Miedzy nimi rosną długo kwitnące żółte jeżówki i fioletowe szałwie, które kwitną gdy trawy są jeszcze małe.na brzegach kolorowe żurawki i bordowe rozchodniki.rabata nadal cieszy nasze oko, chociaż to była nasza "pierwsza"
t
Załączniki
received_1810334322414061.jpeg
received_449372638890865.jpeg
Maga59
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-15, 16:41

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: margaret2802 » 2018-08-15, 17:57

Byliny w moim ogrodzie pochodzą z moich odwiedzin w różnych ogrodach botanicznych i szkółkach. Są nie tylko upiększeniem ogrodu, ale także wspomnieniami z miło spędzonych chwil.
Rudbekia - rozświetla ogród słonecznymi promieniami nawet w pochmurny dzień. Ogród Bolestraszyce.
Gailardia - śliczne ogniste płomienie. Hortulus Dobrzyca.
Szałwia - kolor błękitnego nieba na ziemi. Ogród Wojsławice.
Załączniki
39186489_2240395532898098_7626381399519395840_n.jpg
39196337_225371651468541_6629550010155401216_n.jpg
39203709_527201161033816_2990982802226282496_n.jpg
margaret2802
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-15, 17:36

Re: Konkurs: Najpiękniejsza Rabata Bylinowa

Postautor: Perełka » 2018-08-15, 19:54

Witam. Byliny to najfajniejsze rośliny. Co roku pokazują swoje piękno, przy okazji pozwalając ogrodnikowi na chwile relaksu bez zbyt dużego wysiłku przy uprawie. Co roku jak feniks powstają z ..... ;-) , z każdym rokiem powiększając swe rozmiary.
Załączniki
DSCN7244.JPG
Nachyłek okółkowy w kilku wersjach kolorystycznych - rabata założona w tym roku więc jeszcze niezbyt okazała.
DSCN7402 dostojka malinowiec.JPG
Rudbekia "niezawodna" co roku cieszy oczy swoim wyglądem i motylami które wabi do siebie.
DSCN6822.JPG
kokoryczki, piękne roślinki, pojawiają się na rabacie niekoniecznie tam gdzie zostały posadzone.
Pozdrawiam
Małgosia
Awatar użytkownika
Perełka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
 
Posty: 27
Rejestracja: 2012-01-20, 15:49
Lokalizacja: Warszawa

Następna

Wróć do Konkursy dla forowiczów