Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Zajrzyj tu aby sprawdzić czy aktualnie nie toczą się jakieś konkursy :-)
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: Grama »

Tydzień po wertykulacji
Tydzień po wertykulacji
Dziesięć lat temu nie było tu nic. Na 4000 m2 powstał ogród, a w nim 2000m2 trawników. Miękkich zielonych dywanów budzących zachwyty wiosną, latem i jesienią. Pięknych w porannych rosach i wieczornych cieniach. Na początku pracy było mnóstwo, ale nabierając doświadczeń i kupując odpowiedni sprzęt okazało się, że nie taki diabeł straszny. Przede wszystkim zakup kosiarki - traktorka z funkcją mulczowania. Mało znana metoda, budząca zdziwienie. No bo gdzie ścięta trawą i w ogóle gdzie kosz? Mulczowanie nawozi i eliminuje problem resztek trawy po koszeniu. Cos za coś. Trzeba wertykulować, ale to i tak niezbędne na zadbanym i zdrowym trawniku. Majowa wertykulacja ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Wertykulując niszczy się larwy chrabąszcza makowego, które potrafią trud ogrodników obrócić w niwecz.
Reasumując.
Królewski bo nasz, własny, piękny, zadbany i... można wierzyć, lub nie, ale kilka osób zapytało przed wejściem na murawę, czy można "po tym" chodzić w butach. Jest dowód, że królewski? Jest.
Załączniki
Zbliżenie.
Zbliżenie.
Szersza perspektywa.
Szersza perspektywa.
Dzień po wertykulacji i nawodnieniu.
Dzień po wertykulacji i nawodnieniu.
Tak było...
Tak było...
bellma
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-04, 00:15

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: bellma »

Witam serdecznie !
W 2015roku nie było trawnika, bo został zniszczony podczas remontu. Na jesieni 2015 trawnik został założony. Wtedy był śliczny.
Wiosną 2016 roku już taki piękny nie był. Zrobiłam wertykulację , rozsypałam dolomit. Mój przyjaciel kosi i podlewa trawnik a ja wyrywam każdy ukazujący się mlecz, koniczynę czy inny chwast . Obecnie tak to wygląda i dla mnie jest ładny.
Załączniki
2015 rok
2015 rok
zniszczenia zw 2015r
zniszczenia zw 2015r
trawnik w 2016 r
trawnik w 2016 r
mnie ten trawnik zadowala
mnie ten trawnik zadowala
czy jest to królewski trawnik?
czy jest to królewski trawnik?
marek.gortol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-05, 22:20

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: marek.gortol »

Witam serdecznie. Pragnę przedstawić mój pierwszy trawnik, na którym dopiero uczę się jak porządnie dbać o zieleń. Trawnik został założony w maju tego roku w miejscu, gdzie stało 9 ciśów (30-sto letnich), które ze względu na małe dziecko musiały zostać wycięte. W ich miejsce zostało nasadzonych kilkanaście iglaków różnej wielkości oraz rodzaju. Uważam, że mój trawnik zasługuje na miano trawnika roku 2016, gdyż już po miesiącu od posiania i intensywnego podlewania stał się pięknym zielonym dywanem, a myślę, że po kilku skoszeniach jeszcze się zagęści... pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Załączniki
DSC07076.JPG
DSC07073.JPG
DSC07074.JPG
DSC07066.JPG
DSC07070.JPG
annak-n
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2016-06-03, 11:30

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: annak-n »

Nasz trawnik został założony kilkanaście lat temu. Nie zawsze był w idealnym stanie. Największym problemem jest mech i pędraki. Z pierwszym przeciwnikiem łatwo sobie poradzić, natomiast żerujące pod murawą pędraki to już poważniejszy problem, czasami potrafią zrobić niezłe spustoszenie. W zeszłym roku zastosowaliśmy nicienie. W tym roku sytuacja się poprawiła, przynajmniej na razie nie widać śladów ich żerowania.
Po zimie murawa nie była w najlepszej kondycji, była bardzo zbita, pewnie z powodu intensywnego użytkowania. Już wczesną wiosną trawnik został poddany zabiegowi wyczesywania specjalnymi grabiami, w celu pozbycia się obumarłych części roślin i mchu. Następnym zabiegiem było nakłuwanie trawnika przy pomocy wideł, w celu napowietrzeniu i rozluźnieniu gleby. Wszystkie ubytki zostały uzupełnione nasionami nowej trawy lub kawałkami gotowej darni pozyskanej z miejsca pod nowe nasadzenia.
Załączniki
Pod koniec kwietnia, po zabiegu wertykulacji  murawa nie wyglądała najlepiej, ale szybko zaczęła się regenerować.
Pod koniec kwietnia, po zabiegu wertykulacji murawa nie wyglądała najlepiej, ale szybko zaczęła się regenerować.
Odpowiednie nawożenie sprawia, że trawnik powoli zaczyna  nabierać intensywnej zieleni.
Odpowiednie nawożenie sprawia, że trawnik powoli zaczyna nabierać intensywnej zieleni.
Regularne koszenie sprawia, że  trawa ładnie się zagęszcza.
Regularne koszenie sprawia, że trawa ładnie się zagęszcza.
Intensywnie zielony  i zadbany jest wizytówką ogrodu i ładna oprawą dla rabat.
Intensywnie zielony i zadbany jest wizytówką ogrodu i ładna oprawą dla rabat.
W połowie maja trawnik wygląda już jak  gesty, soczyście zielony królewski dywan, po którym chce się biegać boso.
W połowie maja trawnik wygląda już jak gesty, soczyście zielony królewski dywan, po którym chce się biegać boso.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: rafaloku »

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za zdjęcia i opisy Waszych trawników :padam:

Czekamy teraz na werdykt jurorów, którzy będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Ciężko będzie spośród tylu fajnych prac wybrać zaledwie 3 najlepsze ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

WYNIKI KONKURSU KRÓLEWSKI TRAWNIK 2016

Post autor: rafaloku »

Mam już wyniki konkursu Królewski Trawnik 2016, w którym nagrody ufundował producent nawozów marki VILA.

Obrazek

Obrady jury były bardzo burzliwe. Spośród tylu pięknych trawników ciężko było wybrać zaledwie 3 najlepsze, które zostaną nagrodzone.

Poza wyglądem i jakością samej murawy, zwróciliśmy też uwagę na to jak trawnik jest wkomponowany w otaczającą go przestrzeń i czy harmonizuje z całym ogrodem. Oceniane były też opisy Waszych zmagań z trawnikami. Szukaliśmy ciekawej historii powstania trawnika oraz opisu zasad jego pielęgnacji i nawożenia, tak aby również inni użytkownicy mogli dowiedzieć się w jaki sposób właściciel Królewskiego Trawnika 2016 uzyskał ten imponujący efekt.

Poniżej wyniki konkursu.

Miejsce 1
annak-n - tytuł Królewskiego Trawnika 2016 za uzyskaną równą, gęstą i soczyście zieloną murawę, nienagannej jakości, a także doskonałe wkomponowanie trawnika w otaczający go ogród.

Wspaniale urządzone, pełne uroku rabaty ozdobne, zakątek z oczkiem wodnym i część sadownicza z zadbanym trawnikiem pod drzewkami owocowymi to atuty tego ogrodu. To esencja tego, czym powinien być amatorsko uprawiany ogród przydomowy. Zamiast nudnej kompozycji z trawnika i iglaków dookoła, mamy tutaj przemyślane, urozmaicone i harmonijne połączenie roślin ozdobnych i użytkowych. Ogród, który pięknie wygląda i (jak się domyślamy) daje wspaniałe plony soczystych owoców. Zadbany trawnik jest tutaj wspaniałym uzupełnieniem założenia roślinnego.

Spodobała nam się też historia tego trawnika, opis problemów z jakimi zmagali się jego właściciele oraz przedstawienie zasad pielęgnacji, dzięki którym darń tak wspaniale wygląda. Tylko brać przykład z takiego podejścia do pielęgnacji darni!

Tytuł Królewskiego Trawnika 2016 jak najbardziej zasłużony :-)
miejsce-1.jpg

Miejsce 2
adanjan - za inspirującą historię i wysiłek włożony aby uzyskać efekt końcowy. Jak widać zaangażowanie właściciela ogrodu potrafi zniwelować wszystkie popełnione wcześniej błędy i, jeśli się postaramy, jesteśmy w stanie osiągnąć wymarzony efekt. Oby ten trawnik jak najdłużej służył, przetrwał w tak nienagannym stanie wszelkie uciechy i zabawy, dostarczając miłych wrażeń z czasu spędzanego na łonie natury!
miejsce-2.jpg

Miejsce 3
andy56 - za estetyczne wkomponowanie świetnie utrzymanej darni w pozostałe elementy ogrodu. Trawnik wije się i zakręca łukami harmonizując z rabatami i ścieżkami. Trawnik... a właściwie trawniki, których jest tu całe mnóstwo. To zdecydowanie ciekawsze, niż jedna, ogromna połać darni, dominująca cały ogród. Dziękujemy za dokładny opis pielęgnacji i nawożenia, który może być wręcz instruktażem dla innych posiadaczy trawników.
miejsce-3.jpg

Mamy zatem zwycięzców. Jak jednak wspomniałem, wspaniałych prac i pięknie utrzymanych trawników było więcej. W niektórych przypadkach rolę grały niuanse, które decydowały o wyborze zwycięskiego trawnika. Dlatego gratulacje z racji wspaniale wypielęgnowanej darni składamy pozostałym Uczestnikom konkursu!

Postanowiliśmy też przyznać dwa wyróżnienia za pomysły na trawnik, które w sposób szczególny przykuwają uwagę. Na pewno warto aby inni ogrodnicy, przeglądający wyniki naszego konkursu, dostrzegli te trawniki i być może zaczerpnęli nieco inspiracji od ich właścicieli.

Wyróżnienie 1
remigiuszdorawa - za pomysł na trawnik na balkonie. Cieszymy się, że nie poszedł Pan na łatwiznę i nie rozwinął zielonego dywanu ze sztucznej trawy. Prawdziwy trawnik z siewu na balkonie lub tarasie to nie lada wyzwanie. Dziękujemy za relację z jego powstania i życzymy wielu przyjemnych chwil wypoczynku w tym niezwykłym miejscu, w którym ziemia zbliżyła się do nieba :-)
wyroznienie-balkon.jpg

Wyróżnienie 2
Lidia - za artystyczne rysunki na trawie, dzięki którym trawnik zyskał wiele twarzy. Zdecydowanie to nietypowe podejście do pielęgnacji wyróżnia ten trawnik spośród pozostałych zgłoszonych do konkursu. Oby Artyście z kosiarką nie zabrakło inspiracji na wiele kolejnych lat!
wyroznienie-2.jpg
Dla dwóch w/w osób wyróżnionych postanowiliśmy przyznać drobne upominki w postaci:
Wyróżnienie 1 - nawóz Vila Pro Complex 1kg + czapeczka Vila
Wyróżnienie 2 - nawóz Vila Pro Complex 3kg + koszulka Vila

Osoby nagrodzone i wyróżnione proszę o przesłanie do mnie na PW adresów do wysyłki nagród (koniecznie wraz z nr telefonu dla kuriera).

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i życzymy Wam kolejnych sukcesów w pielęgnacji Waszych trawników. Nagrodzonym i wyróżnionym z całego serca gratulujemy. Mamy nadzieję, że utrzymanie Waszych wspaniałych trawników będzie łatwiejsze dzięki otrzymanym nawozom VILA !!!

:hurra:

Komentarze i gratulacje dla zwycięzców można wpisywać w naszym stałym wątku gratulacyjnym: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/grat ... ml#p211289 :)
Rafał
Zablokowany