Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Zajrzyj tu aby sprawdzić czy aktualnie nie toczą się jakieś konkursy :-)
DonTito
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-02, 16:48

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: DonTito »

Chciałabym przedstawić historię mojego trawnika, który obecnie jest moim oczkiem w głowie.
Po remoncie dachu ogródek wyglądał jak po przemarszu wojska. Skłoniło mnie to do zmian. Kosztowało to mnie i moją rodzinę sporo pracy, ale w końcu, po dwóch latach, mogę się pochwalić takim oto cudem:
3.jpg
Stan początkowy. W miejscu, gdzie obecnie jest sklaniaczek stał kiedyś kemping.
Stan początkowy. W miejscu, gdzie obecnie jest sklaniaczek stał kiedyś kemping.
Stan obecny. Pielęgnacja: dwa-trzy razy do roku nawożenie, raz na tydzień-półtora koszenie, podlewanie w zależności od potrzeby.
Stan obecny. Pielęgnacja: dwa-trzy razy do roku nawożenie, raz na tydzień-półtora koszenie, podlewanie w zależności od potrzeby.
Ze względu na plany budowlane, trawnik został poprawiony tylko w połowie. Jeszcze jest sporo pracy. Ale sam ten kawałek już oko cieszy. I piesek też jest zadowolony :)
Dumny pies na włościach ;)
Dumny pies na włościach ;)
sovcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-02, 20:47

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: sovcia »

Zdjęcia mojego trawnika mówią same za siebie dlaczego to on powinien być Królewskim Trawnikiem 2016.Jest bardzo ciężki w utrzymaniu z powodu wilgoci, dlatego też co roku trzeba poświęcać mu sporo czasu. Prócz tradycyjnych obowiazkow codziennie zbieram ślimaki, które go uwielbiają .Pielęgnacja ogrodka i m.in.trawnika to terapia dla mojej duszy i ciała .
Załączniki
20160602_202524-1.jpg
20160602_202335.jpg
20160602_202238.jpg
20160602_202226.jpg
20160602_202524.jpg
20160602_202214.jpg
remigiuszdorawa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-02, 21:40

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: remigiuszdorawa »

Moim głównym założeniem było stworzenie dodatkowej przestrzeni użytkowej-stworzenie ogrodu na wysokości. Mieszkanie znajduje się na czwartej, ostatniej kondygnacji budynku.
Od rana do południa w pełni nasłonecznione.

Powierzchnia stosunkowo niewygodna; długi wąski taras, na pierwszy rzut oka mało ustawny.

Głównym elementem jest niewielki trawnik (ok. 3 m2) usytuowany tak, aby z mieszkania był całkowicie widoczny a nawet sprawiał wrażenie rozciągniętego po całości tarasu. w tej sytuacji zabawa perspektywą jest jak najbardziej wskazana :)
Docelowo trawnik zostanie podświetlony ledami o barwie białej-zimnej (ukrytymi pod deskami-z trzech stron) oraz znajdą się na nim dwie kule świetlne o śr. 35 cm i 25 cm

Dlaczego mój trawnik zasługuje na miano Królewskiego trawnika 2016r. ?


Jest on idealnym miejscem do wypoczynku po królewsku, pod chmurami-bliżej chmur :)
Metamorfoza wąskiego, długiego tarasu, pokrytego nieestetycznymi płytkami chodnikowymi.
Metamorfoza wąskiego, długiego tarasu, pokrytego nieestetycznymi płytkami chodnikowymi.
pierwsze efekty widac po rozstawieniu desek oraz przygotowaniu "kuwety" pod trawnik
pierwsze efekty widac po rozstawieniu desek oraz przygotowaniu "kuwety" pod trawnik
następny krok to wysypanie ziemi pod trawnik(przemieszanej z hydrożelem, w celu utrzymania wilgotności na dłużej)
następny krok to wysypanie ziemi pod trawnik(przemieszanej z hydrożelem, w celu utrzymania wilgotności na dłużej)
Widok na trawnik z mieszkania (czwarte-ostatnie piętro)
Widok na trawnik z mieszkania (czwarte-ostatnie piętro)
Pozostaje mi tylko się położyć i odpoczywać po całym dniu :)
Pozostaje mi tylko się położyć i odpoczywać po całym dniu :)
zkucharska
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-02, 17:39

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: zkucharska »

Mam malutki ogródek wokół domu. Ze względu na jego wymiary jest to ogródek w pigułce. Rośnie w nim prawie wszystko, ale w małych ilościach.
Załączniki
Z przodu domu wszystkiego po trochu.
Z przodu domu wszystkiego po trochu.
Ciągle ten sam ogródek
Ciągle ten sam ogródek
Jest tu trawnik , miniaturowe drzewka i wiele innych roślin.
Jest tu trawnik , miniaturowe drzewka i wiele innych roślin.
A to już ogródek r tyłu domu. Wykorzystano każdy wolny kawałek ziemi.
A to już ogródek r tyłu domu. Wykorzystano każdy wolny kawałek ziemi.
A tak wygląda ogródek jak się siedzi w altanie.
A tak wygląda ogródek jak się siedzi w altanie.
adanjan
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-03, 07:45

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: adanjan »

Mój trawnik powstał 3 lata mu, mimo, ze jego początki to praca profesjonalisty to jego świetność i wygląd obecny to już zasługa amatora czyli moja. Jak życie pokazało, to, ze ktoś to profesjonalnie zajmuje się trawnikami zrobi swoja robotę to nie wystarczy aby mieć piękny trawnik przez lata. Tylko własne zaangażowanie, wiedza i trochę cierpliwości daje piękny końcowy efekt. Najpierw myślałem, że jeśli się płaci to wystarczy, niestety, nie zawsze, bo nawet profesjonalista może nie mieć czas i serca dla mojego trawnika. Z tego powodu sam go zmodyfikowałem, doposażyłem w nawodnienie, wiosną "wyczesałem", nawiozłem, odchwaściłem, porobiłem mnóstwo dosiewek i mam! Od kiedy przejąłem ogród pod własne zarządzanie zmienił on całkowicie swoje przeznaczenie i kształt. Jest bardziej rodzinny i praktyczny, a przeróżnego rodzaju rośliny użytkowe dają mnóstwo fajnych owoców i warzyw. Jakże niesamowite jest to, że do posiadania ogrodu trzeba dorosnąć i dojrzeć, całkowicie modyfikując pierwotne plany i założenia. Tak naprawdę ogród zmienił się od kiedy na świecie pojawiła się nasza kochana córeczka. Ogród stał się jej królestwem, więc trudno mówić o moim trawniku inaczej jak "królewski trawnik". w załączeniu kilka fotek także z etapu nawodnienia. Dziś cała nasza rodzinka cieszy się z trawnika i ogrodu ;-)
Załączniki
DSC_0893.JPG
DSC_0888.JPG
2016-06-02 16.39.06.jpg
2016-06-02 16.38.47.jpg
2016-06-02 16.38.33.jpg
agata1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-05-31, 21:33

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: agata1 »

noc w moim ogrodzie
noc w moim ogrodzie
mój ogród 1.jpg
Mój trawnik zakładałam nie całe pięć lat temu. Miejsce , w którym powstawał było strasznie zachwaszczone iz ogromną ilością gruzu i różnych kamieni .Wcześniej w tym miejscu było coś w rodzaju łąki ,na której ludzie zrobili sobie dzikie śmietnisko . Do założenia w takim miejscu ogrodu z trawnikiem , trzeba było więc włożyć sporo pracy aby uprzątnąć cały ten rozgardiasz . Plusem było to , że przy oczyszczaniu terenu uzbierałam niezłą ilość pięknych kamieni , które wykorzystałam w swoim ogrodzie . Uwielbiam w ogrodach dodatki takie jak kamień i drzewo . Nie obyło się też bez niepożądanych niespodzianek. Przy nawiezieniu kilku wywrotek ziemi , dokładnym rozgarnięciu , wygrabieniu i zasianiu trawy , pierwsze co się okazało to to , że ziemia była strasznie zachwaszczona i pierwsze co poschodziło , to różnego rodzaju badylka .Straszna rozpacz , bo tak czekałam aż trawa pięknie wykiełkuje i się ukorzeni , a tu UPS , trzeba było zacząć od nowa odchwaszczać i niestety pierwszy rok był bez trawnika , za to kolejny już wynagrodził moją pracę hojnie i rośliny i trawnik w moim ogrodzie był piękny . Soczysta zieleń każdego poranka zapraszała na przechadzkę po usłanym rosą trawniku . Z biegiem czasu mojego trawnika pozazdrościły mi inni , otóż wprowadzili się nieproszeni goście , kret i nornice i niestety na dobre się zadomowiły w moim ogródku . Lecz ja nie poddaję się tak łatwo . Każdego dnia doglądam co dzieje się z moją trawką . Pielęgnuję ją jak tylko mogę , dokarmiam , nawilżam , bo wiem że tego potrzebuje aby wciąż pięknie wyglądać i dawać mi szczęście i satysfakcję każdego dnia . Dlatego uważam , że mój trawnik chociaż nie jest ogromny to i tak zasługuje na miano Królewskiego Trawnika 2016 , bo po tylu przejściach wzlotach i upadkach nadal jest piękny i nie zamieniła bym go na żaden inny .
Załączniki
zmierzch w moim ogrodzie
zmierzch w moim ogrodzie
poranek w ogródku
poranek w ogródku
powitanie dnia w moim ogrodzie
powitanie dnia w moim ogrodzie
początek wiosny -zaczynają budzić się trawy
początek wiosny -zaczynają budzić się trawy
początek jesieni 2015
początek jesieni 2015
mój wybawca nornic i kretów-czas na łowy
mój wybawca nornic i kretów-czas na łowy
po łowach ,czas na mały relaks
po łowach ,czas na mały relaks
regeneracja trawnika po zimie
regeneracja trawnika po zimie
aneta_30
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-03, 22:08

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: aneta_30 »

Mój trawnik zasługuje na miano Królewskiego trawnika 2016r. ponieważ dzięki niemu „piękno świata jest wokół nas, przed naszymi oczyma”.
Załączniki
Nasz nowy nabytek działka rekreacyjna :-)Przygotowujemy podłoże pod przyszły trawnik.
Nasz nowy nabytek działka rekreacyjna :-)Przygotowujemy podłoże pod przyszły trawnik.
Nasza wspólna ciężka praca: oczyszczenie terenu, dosypanie żyznej ziemi, przekopanie, wyrównanie, zwałowanie, nawożenie , siew nasion trawnika i ……………….. oczekiwanie  na rezultaty :-)
Nasza wspólna ciężka praca: oczyszczenie terenu, dosypanie żyznej ziemi, przekopanie, wyrównanie, zwałowanie, nawożenie , siew nasion trawnika i ……………….. oczekiwanie na rezultaty :-)
Oczekiwane rezultaty .................. jest nareszcie trawnik !
Oczekiwane rezultaty .................. jest nareszcie trawnik !
Ciągłe ale przyjemne podlewanie, koszenie,grabienie i nawożenie.
Ciągłe ale przyjemne podlewanie, koszenie,grabienie i nawożenie.
nasz Królewski trawnik 2016 r.
nasz Królewski trawnik 2016 r.
Ichunia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-04, 19:40

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: Ichunia »

Opłakany wygląd trawnika po zimie
Opłakany wygląd trawnika po zimie
Dosiewka, nawóz i regularne wizyty fryzjera zrobiły swoje
Dosiewka, nawóz i regularne wizyty fryzjera zrobiły swoje
Nasz pierwszy trawnik jaki założyliśmy wraz z mężem jest stosunkowo młody. Trawę posialiśmy w październiku zeszłego roku. Szczerze powiedziawszy nie wierzyłam, że cokolwiek wykiełkuje o tej porze roku, ale wykiełkowało. Niestety brak dokumenacji z tej dostojnej chwili. Niestety zima nie była łagodna dla naszej młodej trawki i, gdy zobaczylam trawnik po pierwszych roztopach byłam załamana. 60% darni po prostu się zgrabiła i zostały gołe place. Nie poddalismy się jednak, w ruch poszła mieszanka regeneracyjna, potem nawóz i poszło. Trawnik już nie straszy, a nawet zaczał wygladać.
Dlaczego nasz trawnik jest królewski? No cóż, jak każdy król nie jest idealny, jest raczej kapryśny i ma swoje humory, ale przede wszystkim ma wiernych poddanych, ktorzy jak się czasem wydaje, żyją tylko po to, aby mu służyć, karmić, bawadniać i regularnie umawiać wizyty fryzjera.
Załączniki
image.jpeg
image.jpeg
damiannurczyk
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-04, 21:58

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: damiannurczyk »

Mój trawnik może dla wielu osób nie wydawać się "królewskim", ponieważ z wyglądu pewnie pozostawia wiele do życzenia. Jednak dla mnie jest trawnikiem "królewskim", gdyż bardzo dzielnie radzi sobie z suszą, która niestety na moim terenie daje o sobie bardzo często znać. Do tego nie poddaje się mchowi, który w bliskości starych świerków i dużej ilości ocienienia chciałby wyprzeć trawę. Gdzieniegdzie można zauważyć rośliny łąkowe, które dla wielu są niedopuszczalne na trawniku. Dla mnie nadają naturalności, ponieważ ogród zlokalizowany jest w maleńkiej, malowniczej miejscowości Grudna, która znajduje się centrum lasu. :-)
Załączniki
Z widokiem na drewniany dom
Z widokiem na drewniany dom
po kąpieli miło pochodzić po miękkim trawniku
po kąpieli miło pochodzić po miękkim trawniku
WP_20160531_006.jpg
W cieniu świerków
W cieniu świerków
WP_20160601_009.jpg
Ewa1963
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-04, 23:12

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: Ewa1963 »

Witam
Zdjęcia do konkursu znajdują się pod podanym linkiem : https://onedrive.live.com/redir?resid=5 ... lder%2cjpg

Mój ogród powstał 12 lat temu.Ziemia pod trawnik została prawidłowo przygotowana,równo zagrabiona i wreszcie wysiałam trawę.Zostało tylko czekać ,aż pięknie się zazieleni.Przez pierwsze kilka lat nie było problemu z trawnikiem.Zajęłam się nasadzeniami.Cieszyły mnie nowe ,ciekawe rośliny zdobywane w różnych szkółkach.Aż trzy lata temu okazało się ,że w moim ogrodzie zamieszkał mały, sympatyczny gość.Niestety nie miał on nic wspólnego z krecikiem z dobranocki.Każdego ranka liczyłam nowe kretowiny ,usuwałam je,a następnego dnia było ich jeszcze więcej.Trawnik marniał w oczach ,a i krzewy i trawy ozdobne nie uniknęły kreciej interwencji.Myślę ,że wykorzystałam wszystkie sposoby ,aby pozbyć się potwora z ogrodu.Mydło,zapachowe kostki,lawenda ,kawałki materiału moczone w śmierdzących cieczach,czyli to ,czego ponoć czuły nos kreta nie lubi.Niestety intruz ani myślał się wynieść.Pokochał mnie i mój ogród.Wielka krzywda mu się nie działa ,ale mój trawnik zaczął pomału wyglądać jak teren budowy.Ponieważ wojna podjazdowa nic nie pomogła , a nie chciałam robić mu krzywdy,pomyślałam ,że czas na atak ostateczny.W listopadzie 2015 r zamówiłam Pana,który pociął pozostałości darniny na pasy .Następnie rolowałam cały trawnik,układałam pod nim siatkę i z powrotem układałam trawę prawie jak puzzle.Praca wręcz katorżnicza!Na wiosnę ,jak tylko stopniał śnieg zasiliłam trawnik nawozem do trawników i czekałam ,czy moja trawa ożyje po takim potraktowaniu.I wreszcie sukces! Nie ma nowych kretowin.Jeszcze czarny jegomość próbował podnosić darninę,walczył uparcie, ale tuneli nie mógł skutecznie wietrzyć.Dał wreszcie za wygraną i wyniósł się.Widuje wprawdzie jego dowody bytności na wyspach z roślinami ozdobnymi , ale tam nie jest w stanie zrobić takich szkód.Pierwsze zdjęcia ,na których widać zrolowaną trawę zrobiłam dla siebie, bo nie wierzyłam że tak małe zwierzątko zmusiło mnie do podjęcia takiego wysiłku.Jak ktoś tego nie robił ,to nie jest w stanie wyobrazić sobie ile waży taka rolka trawy i jak trudno ułożyć ją ponownie na miejscu.Jednak opłaciło się .Trawa przyjęła się ,zazieleniła.Wygląda imponującą!Cieszę się ,że zaryzykowałam nacinanie darniny. Oczywiście można było zaorać trawę,położyć siatkę ,zasypać ją ziemią i wysiać trawę.Ale przy moich 600m kwadratowych koszty były bardzo wysokie.Mój sposób był zdecydowanie tańszy .A jaka satysfakcja -mój pomysł , moje wykonanie.Wprawdzie odczuł to mój kręgosłup,ale czego się nie robi dla ogrodu.
Tomasz Wardowski
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-05, 09:45

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: Tomasz Wardowski »

W roku 2005 wybudowaliśmy nasz dom w malowniczej miejscowości Pogódki położonej na granicy Kociewia i Kaszub na pomorzu. Od początku naszą ( moją i mojej żony) ambicją był piękny i zadbany trawnik. Przez pierwsze trzy lata cieszył nasze oczy od wiosny do bardzo późnej jesieni, ale pojawił się gość który zburzył wizerunek naszego trawnika - kret. Stosowaliśmy wszelkie dostępne środki ale bez wyraźnego efektu ,
nasz gość rył wszerz i wzdłuż. Znalazłem firmę pielęgnacji trawników w której kupowałem pastylki odstraszające swoim zapachem te stworzenia . Było względnie do 2013 roku kiedy zamontowaliśmy automatyczne nawodnienie ,wtedy zjechały chyba całe autokary tych stworzonek . Poddałem się , nasz równy trawnik stał się wielopoziomowy- tu górka tam dolina ale podjęliśmy jedyną i słuszną decyzję o wykonaniu nowego trawnika z wcześniejszym ułożeniem siatki p/kretom. Poniżej historia która zaczęła się 1 czerwca 2015 roku.
Załączniki
To widok z 1 czerwca , trawnik w miarę lecz widać pracę naszych " drogich stworzonek" . Ostatni raz je widziałem. Hura.
To widok z 1 czerwca , trawnik w miarę lecz widać pracę naszych " drogich stworzonek" . Ostatni raz je widziałem. Hura.
Serce bolało jak cały trawnik został " przemielony" . Przed nami dużo pracy.
Serce bolało jak cały trawnik został " przemielony" . Przed nami dużo pracy.
ale nie ma jak przyjaciele , pożyczyli nam małego " smoka" który pracował za 10-ciu.
ale nie ma jak przyjaciele , pożyczyli nam małego " smoka" który pracował za 10-ciu.
teraz to tylko słońce i woda
teraz to tylko słońce i woda
pogoda w lato 2015 była piękna więc trzeba było wspomagać nawodnienie
pogoda w lato 2015 była piękna więc trzeba było wspomagać nawodnienie
Po miesiącu od posiania.
Po miesiącu od posiania.
Na jesieni zastosowaliśmy nawóz Vila jesienny, na początku marca 2016  powtórzyłem nawóz jesienny a około 20 marca trawnik otrzymał wiosenną dawkę Vila Pro Complex
Na jesieni zastosowaliśmy nawóz Vila jesienny, na początku marca 2016 powtórzyłem nawóz jesienny a około 20 marca trawnik otrzymał wiosenną dawkę Vila Pro Complex
Dzisiaj jest piękny, prawie królewski.
Dzisiaj jest piękny, prawie królewski.
magdahb
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2012-02-28, 12:10

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: magdahb »

W moim ogrodzie jest trawnik, może nie królewski, ale królewsko podkreśla wykonane wokół niego nasadzenia. Jest pięknym tłem dla roślin, ścieżek, żwiru. Pielęgnacja to przede wszystkim nawożenie, podlewanie, no i koszenie. Na zdjęciach pokazałam inny niż normalne wykaszanie całości sposób: zostawianie niedokoszonych kształtów jest zabawne, i oszczędza trochę pracy ;-) Nawożenie to wiosenne dawki azotu i jesienne potasu i fosforu. Czasami do tych celów używam popiołu z kominka :-) Trawnik odwdzięcza się soczystą zielenią i miękkością, po której cudownie jest stąpać boso.
Załączniki
Przyjemne z pożytecznym.
Przyjemne z pożytecznym.
DSC02664.JPG
Przynajmniej nie jest nudno.
Przynajmniej nie jest nudno.
DSC02654.JPG
Pozdrawiam,
Magda
Bogra
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-05-30, 13:45

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: Bogra »

DSC00518.JPG
DSC00525.JPG
DSC00586.JPG
DSC00593.JPG
Mój trawnik nie jest królewski ale dla nas może będzie miał takie znaczenie, ze względu na jego niezwykłą historię. Zaczęło się od tego, że miejsce porośnięte trawą na działce leśnej zostało całkowicie zniszczone przez krety i nornice. W sklepie „Ogrodniczy” zamówiłam Kretomax i kilka innych artykułów i :-> w ramach bonusu dostałam siewnik z nasionami trawy. To było wyzwanie ! Nigdy jeszcze trawnika nie zakładałam ale zawsze można próbować, zwłaszcza mając wskazówki Poradnika Ogrodniczego. Kupilismy glebogryzarkę, mąż dzięki umiejętnością majsterkowicza wykonał z kawalka deski „wyrównywarkę”oraz walec z kawałka kłody drzewa(zdj.1) i tak wyposażeni przystąpiliśmy do pracy. Zgodnie z regułami Poradnika przekopaliśmy głęboko ziemię, zasilimy nawozem, po posianiu (zdj.2) dokonaliśmy zabezpieczenia przed kretami opryskiem z Kretomaxem. Każdego dnia obowiązkowe podlewanie i oczekiwanie na wykiełkowanie. Po 7 dniach ziemia zaczęła zmieniać kolor na lekko zielony a po 2 tygodniach była już trawka 2 centymetrowa. Wczoraj właśnie po 4 tygodniach po raz pierwszy dokonaliśmy koszenia. W lesie jest zielono ale kolor naszej trawki jest wyjątkowy (kolejne zdjęcia).To naprawdę królewska roślinka.

Pozdrawiam Bogra

p.s. Krety na razie sie nie pojawiły :)
Załączniki
DSC00589.JPG
Agata Czerniewicz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-05, 12:41

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: Agata Czerniewicz »

Uważam, że mój trawnik zasługuje na miano Królewskiego trawnika 2016 roku, ponieważ włożyłam bardzo dużo pracy własnej, aby miał taki wygląd jak dzisiaj, a nie jak trawniki rozwinięte z rolki, gdzie efekt jest natychmiastowy.
Załączniki
Kopię i wybieram starą darń z trawą samosiejką i chwastami tworząc podłoże pod nowy trawnik.
Kopię i wybieram starą darń z trawą samosiejką i chwastami tworząc podłoże pod nowy trawnik.
Podłoże zostało zwałowane, trawa posiana i ponownie zwałowana.
Podłoże zostało zwałowane, trawa posiana i ponownie zwałowana.
Posiadam psa, który niszczy trawnik moczem i powstają wypalone place. Walczę z tym, dokładnie oczyszczam uschłą trawę, sieję nową, przykrywam ziemia i udeptuję.
Posiadam psa, który niszczy trawnik moczem i powstają wypalone place. Walczę z tym, dokładnie oczyszczam uschłą trawę, sieję nową, przykrywam ziemia i udeptuję.
Tak wygląda obecnie mój trawnik. Wiosną wykonuję wertykulację i areację oraz sieję nawóz.
Tak wygląda obecnie mój trawnik. Wiosną wykonuję wertykulację i areację oraz sieję nawóz.
Wiosną i latem koszę systematycznie trawę oraz podlewam gdy jest susza, a nagrodą za moją ciężką pracę jest piękny trawnik i pochwała sąsiadów.
Wiosną i latem koszę systematycznie trawę oraz podlewam gdy jest susza, a nagrodą za moją ciężką pracę jest piękny trawnik i pochwała sąsiadów.
Lidia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-05, 19:06

Re: Konkurs: Królewski Trawnik 2016

Post autor: Lidia »

Artysta z kosiarką czyli siedem k(roków) do Królewskiego trawnika
Krok pierwszy czyli pierwszy rok: z uśmiechem na ustach, bólem w plecach zbieramy ze świeżo zaoranej działki kamienie, bo przecież ma być tu piękny trawnik. Że tak trzeba robić napisali w mądrych poradnikach. Solidarnie zagoniłam do tego całą rodzinę, ależ mnie kochają.
Krok drugi czyli rok drugi. Spulchniłam, nawiozłam wyrównałam teren, całe 27 arów i wreszcie pełna dumy posiadacza własnej działki posiałam drogą, ale jak mnie zapewniono, śliczną trawę. Nawet wyrosła więc znowu: nawoziłam, podlewałam, kosiłam. I tak bez końca.
Krok trzeci i czwarty: z ziemi znowu powyłaziły kamienie, jakby tu rzeka płynęła kiedyś. Z sąsiednich niezagospodarowanych działek nawiało mi różnych chwastów. Plewiłam, wyrywałam, wycinałam badziewie, bo przecież mój trawnik ma być piękny. Rodzina nie podziela moich pasji, ale kibicuje. Kręgosłup mi siada.
Krok piąty: mam gości i to dużo. Niekoniecznie miłych. Krety z mojego idealnego trawnika zrobiły sobie boisko piłkarskie . Naliczyłam na wiosnę 197 kopców. Grają z nornicami, bo te kopce robią mniejsze, za to tunele pod nimi ogromniaste. W bramce stoi karczownik, bo wyżarł korzenie dwóch jabłoni.
Krok szósty: polubiłam koniczynkę na moim trawniku. Przecież tak uroczo kwitnie. Mniszki lekarskie też można pokochać, a kret no cóż, też stworzenie boże i żyć chce.
Krok siódmy: mam trawnik. Uśmiechają się do mnie stokrotki, mniszki, mak polny i rumianek. I nigdy nie jest tu nudno. Kompozycje zmieniane co roku, jak wymarzy sobie artysta z kosiarką. No i sami powiedzcie czy nie jest to królewski trawnik!
Załączniki
"Na dobry początek dnia"
"Na dobry początek dnia"
"Patriotycznie"
"Patriotycznie"
"Artystyczny dywanik"
"Artystyczny dywanik"
"Świat się kręci"
"Świat się kręci"
Zablokowany