Kompostownik

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
Rafał
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-02-28, 16:05

Kompostownik

Post autor: Rafał »

Na wiosnę zrobiłem kompostownik i nic mi z tego nie wyszło.Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Poczytaj może to http://poradnikogrodniczy.pl/kompost.php
Zresztą wpisując w wyszukiwarkę "zakładamy kompostownik" znajdziesz wszystko
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Opisz jak go budowałeś i co z nim nie wyszło?
Rafał
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-02-28, 16:05

Post autor: Rafał »

Kompostownik zrobiłem ze skrzyni paletowej. Wrzucałem tam trawę, liście, zielsko itp. I tak to zostawiłem przez rok i nic mi z tego nie wyszło.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Przy kompostowniku najważniejsze czynniki to:
1. Odpowiedni materiał (skoszona trawa, zdrowe liście, obierki warzyw i owoców ale nie cytrusów, opadłe owoce, skorupki jajek, chwasty bez nasion, fusy, ziemia)
2. Napowietrzanie pryzmy kompostowej (przerzucanie kompostu, np. widłami) i podlewanie małą ilością wody
3. Można stosować środki przyspieszające rozkładanie pryzmy kompostowej
4. Zapewnić miejsce cieniste
5. Wydzielający się zapach amoniaku świadczy o dużej ilości azotu gdy mamy zapach zgniłych jaj to znak, że nie zapewniamy dobrego wietrzenia kompostu
Czy Twój kompost był zgniły i miał zły zapach?
Awatar użytkownika
kameliia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-15, 10:10

Post autor: kameliia »

Ja też mam zamiar w tym roku zrobić swój pierwszy w życiu kompostownik. Wiem, że wszystkie odpadki i resztki, których się naprawdę przez rok uzbiera można z pożytkiem wykorzystać. Znalazłam taką podpowiedź http://www.kompostowniki.eu/page.php?9
jeszcze zima w moim ogródeczku
stamis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-10-31, 23:02

Re: Kompostownik

Post autor: stamis »

[quote="Rafał"]Na wiosnę zrobiłem kompostownik i nic mi z tego nie wyszło.Proszę o pomoc.[/quote]
Mam duży kompostownik (działka 42 ary), składam głównie trawę, darnie, przesypuję ziemią (gliniastą)- cała masa jest niejednorodna: bryły zgnitej trawy, gliny). Czy są jakieś maszyny do rozdrabniania czegoś takiego?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Post autor: Bettiw »

Rafał- mi też nie zrobił się kompost w pierwszym roku, pomimo, ze dodałam specjalny preparat do kompostu, na jesień przerzuciłam całość do drugiej komory też były zbite grudy. Dodaję skoszoną trawę, zbieram w domu skorupki jajek i czasem jakieś resztki przywiozę, a tak to wszystkie chwasty z pielenia, liście teraz zgrabione na jesini. Stopniowo wybierałam kompost przez całe lato i dodawałam pod rośliny, część kompostu przesypałam do nowej komory, żeby był dobry zaczyn. Generalnie kompist potrzebuje ok. roku na utworzenie dobrego materiału. Tak że nie zarażaj się natura w tym wypadku jest bardzo twórcza.
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Post autor: dziwaczek »

Mój kompostownik (jak i ogródek) jest niewielki. Dodaję do niego skoszoną trawę, resztki warzyw, skorupki jajek, jednoroczne chwasty.
Warstwy przesypuję torfem i kurzym obornikiem. Raz w roku wybieram dojrzały, przesiewam i resztki wracają na nowy. Wszystkie większe dżdżownice, które wpadną w moje ręce też tam trafiają :lol: Na początku przez dwa lata dodawałam kompostin (czy coś podobnego), teraz już nie potrzebuję.
Może gliniasta ziemia nie dopuszcza powietrza?
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
PiotrS
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-12, 17:53

Post autor: PiotrS »

Ja również zakładałem kompostownik u znajomych z przede wszystkim skoszonej trawy, chwastów z pielenia, darni itp i na początku było bardzo słabiutko, nawet po 2 latach słabo przerobiony!!! :kwasny:
przyczyna okazało się brak wilgoci, mimo że w zacienionym miejscu to jednak było tam za sucho, po podlewaniu co jakiś czas kompost zaczął dojrzewać o wiele szybciej :) więc na to też warto zwracać uwagę.
Pozdrawiam Piotr
Ewelina28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-03-15, 11:21

Re: Kompostownik

Post autor: Ewelina28 »

Czy do kompostownika można wrzucać fusy z torebką od herbaty?
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Kompostownik

Post autor: lilia0405 »

Ja wrzucam :)mam wiaderko specjalnie na wszystkie domowe odpadki organiczne. Lądują w nim wszystkie resztki z obiadu, obierki, kawa , herbata.
Marcinek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-04-15, 14:25

Re: Kompostownik

Post autor: Marcinek »

Żeby nie zaśmiecać dołączę do tematu. Mam zamiar zbić z desek dwa kompostowniki do hodowli dżdżownic kalifornijskich, lecz potrzebuję jakiś informacji: jakich wymiarów najlepiej ubić w planach mam zamiar ubić 120cm x 120cm i wysokie 100cm. Lecz pytanie czy dawać przerwy między deskami żeby powietrze dolatywało, czy bić jedną przy drugiej i czy stos 100cm wysoki nie będzie za wysoki do hodowli dżdżownic? Prosiłbym kogoś, kto orientuje się w temacie.
Awatar użytkownika
Katarzyna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2014-02-14, 08:27

Re: Kompostownik

Post autor: Katarzyna »

ja z tego co wiem można spryskać wyciągiem z Kozłka Lekarskiego i szybciej się rozkłada, a zielone resztki mieszamy z mokrymi, suche z mokrym i szybciej sie wszystko rozłoży,trzeba też rozdrabniać i przekładać. ;-)
ODPOWIEDZ