kompost

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Igan
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2012-08-22, 13:17

kompost

Post autor: Igan »

Witam

Mam kompost, taki już dojrzały. Czy trzeba go mieszać z ziemią, czy mogę go potraktować po prostu jako żyzną ziemię?

I jeszcze jedno pytanie - w moim kompoście są pędraki :( jestem w stanie wybrać je ręcznie (już się nie brzydzę, a że nienawidzę hadziajstwa wybieram gołymi rękoma i unicestwiam :) )

Ale zastanawiam się czy może są tam jajeczka szkodników, albo malutkie pędraczki których nie dostrzegę gołym okiem - co wtedy???
co zrobić by kompost był pełnowartościowy?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: kompost

Post autor: tadek »

Poniżej zacytowałem fragment artykułu z poradnika:
Kiedy zastosować kompost

Proces dojrzewania kompostu trwa z reguły około 18 miesięcy. Jeżeli jednak zapewnimy dobre warunki do rozkładu materii i zastosujemy zabiegi przyspieszające rozkład, materiał nawozowy może być gotowy po 9 miesiącach lub nawet jeszcze szybciej (w kompostowniku z tworzywa sztucznego, po dodaniu środków przyspieszających kompostowanie, można uzyskać dojrzały kompost nawet już po 2 miesiącach). Dojrzały kompost wyróżnia się ciemnobrunatną barwą, jednolitą strukturą (nie widać fragmentów roślin) i przyjemnym zapachem świeżej ziemi. Taki kompost opuściły już dżdżownice kompostowe, które wypełniły już swoją rolę humifikującą. Kompost najlepiej zastosować jesienią. Jeżeli jest w pełni dojrzały, wkopujemy go w glebę na głębokość około 30 cm. Jeżeli natomiast kompost nie jest jeszcze w pełni dojrzały, pozostawiamy go na okres zimy na powierzchni gleby, a wkopujemy dopiero wiosną. Kompost w pełni dojrzały możemy również bez obaw stosować na wiosnę.


Cały artykuł znajduje się pod tym linkiem: Kompost

Zajrzyj jeszcze na forum gdzie toczy się dyskusja na temat: Kompostowniki, kompostowanie, komposty

:|
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: kompost

Post autor: erazm »

Przesiewając przez sitko 2 taczki kompostu upolowałem 82 larwy pędraków.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: kompost

Post autor: CityMatic »

Dziwi mnie Twój kompost, widocznie ma już "parę lat" Pędraki niezbyt lubią kompost bo jest luźny i suchszy niż ziemia i trudno jest im się przemieszczać. Być może chrabąszczy było tyle , że składały jaja gdziekolwiek.
Dobrze robisz , że przesiewasz bo trzeba się pozbyć tego dziadostwa - mechanicznie najlepiej.
Ja pozyskuje co roku ok 6m3 kompostu. Przez ok 2-3 lata dalej podlega biodegradacji ale już w uprawie roślin by całkowicie zmienić się w glebę.
Jedynymi mieszkańcami kompostu były i są dżdżownice te rozmnażam dodając szary karton i wytłoczki z jajek, myszy, a ostatnio jeż i chomik ;)
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2399
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: kompost

Post autor: Bettiw »

Te pędraki to może larwy chrabąszczy ja przy przerzucaniu kompostu też takie grubasy znajduję
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: kompost

Post autor: CityMatic »

Bettiw pisze: 2021-11-26, 18:48 Te pędraki to może larwy chrabąszczy ja przy przerzucaniu kompostu też takie grubasy znajduję
Tak , zapewne to larwy chrabąszcza majowego
Obrazek
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2399
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: kompost

Post autor: Bettiw »

Właśnie takie
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ