Kolekcja skalniaków Janiny ....

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: wasilewska101 »

Już od dawna chcę założyć skalniak z prawdziwego zdarzenia ale zawsze coś staje na przeszkodzie, teraz też już mam naszykowane trochę kamieni ale brakuje mi ziemi, zięć obiecał mi przywieść, tylko nie wiem kiedy ...
Mam nawet kilka skalniaków z przypadku, pierwszy powstał kilkadziesiąt lat temu gdy kopaliśmy szambo, powstała góra piachu, którą mąż chciał rozwieść, szybko obrzuciłam kamieniami i posadziłam trochę kwiatów oraz bluszcz z którym do dziś nie mogę się uporać, skalniak obsiadł i teraz wygląda tak ...


tylko ciągle muszę przycinać bluszcz, nie wiedziałam, że tak mocno się rozrasta .. Drugi skalniak powstał gdy mąż chciał sprzedać duże kamienie, szybko z córkami zrobiliśmy ślimak, bo nie chciał nam pomóc przy budowie skalniaka a my nie mogliśmy wtaszczyć dużych kamieni na górę- teraz wygląda tak


malutka macierzanka przykryła nie tylko kamienie ale i niektóre kwiaty ale z przerobieniem poczekam do następnej wiosny ...

Zięć zmieniając ogrodzenie poszerzył ogródek i pod topolą musiałam złożyć skalniak bo nic tam nie chciało rosnąć, kamienie trzymają wilgoć a roślinki skalniakowe zaczynają ładnie rosnąć, teraz już nawet ich widać ...


tak wygląda w korzeniach drzewa


tak dalej od korzeni, ładnie rosną żurawki i wrzosy


tak przy szklarni, też posadziłam wrzosy, hortensje a po środku posadzone są lilie ..

Następny skalniak powstał przy ogromnej karpie, która w korzeniach miała mnóstwo kamieni i nie można było jej pociąć ..

ładnie zarosła ale zaczyna się rozpadać, więc teraz zabezpieczam kwiaty kamieniami, za karpą widać lipę pod która też zrobiony jest skalniak bo pod nią też nic nie chciało rosnąć, ale zdjęcia muszę dopiero zrobić bo wiosenne mają mało kwiatów tylko widać kamienie ..
I tak wszystkie kamienie które miały iść na skalniak rozeszły się na inne cele .. ale znowu zrobiłam sobie zapas a na jesieni jeszcze trochę pozbieram i przytaskam na kopkę ...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Masz sporo tych skalniaków, dobrze,że każdy jest trochę inny.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Janinko, rzeczywiście skalniaków masz dużo :-) Kiedy to wszystko ogarniasz :?: Ten na drugiej fotce ma dużo fajnych, kolorowych roślinek :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Masz super skalniakowe królestwo :-D
Czy korzystałaś z poradników na tutejszym portalu budowa skalniaka - krok po kroku oraz drugiego, chyba ciekawszego, skalniak w ogrodzie - jak zrobić, rośliny na skalniak :roll:
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

to jeszcze nie wszystkie a zięć dzisiaj przywiózł wywrotkę ziemi , miałam z niej zrobić skalniak ale przywiózł czarnoziem prawie taka jaka kupuje się pod kwiaty w ogrodniczym .. więc ze skalniakiem muszę jeszcze poczekać ..

tak wyglądał na wiosnę skalniak pod lipką

a tak wygląda skalniak przy tarasie ..
wszędzie tam gdzie nie chcą rosnąć kwiaty bo jest za sucho tworzę skalniaki , bo kwiaty skalniakowe nie potrzebują dobrej ziemi a kamienie dłużej utrzymują wilgoć ...
córka odpoczywa pod lipką bo dzisiaj straszny upał ...
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Janinko sporo skalniaczków. Każdy kawałeczek ziemi wykorzystany.
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Jesteś naprawdę niesamowita. Tyle roślinek .I jak kolorowo.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

dawno nie wstawiałam swoich skalniaków , dwa pierwsze odmłodziłam bo nawet jednego kamienia nie było widać , teraz wyglądają tak ..

teraz są nasadzone nowe kwiaty i maja gdzie się rozrastać ..

a tak wygląda nowy skalniak , miał być większy ale zięć przywiózł dobrą ziemię i trochę mi się jej podebrało ...

od południa posadziłam żółte wrzosy i trochę cebulowych ..

tak wygląda środek skalniaka

Z drugiej strony też rosną wrzosy a obok jest miejsce na sasanki .. Skalniak obsadzony jest stokrotkami , prymulkami, żagwinem , wsadziłam dzwonki ,goździki ,krokusy i tulipany przy siatce rosną irysy a obok nich mam zamiar posadzić mieczyki ,,
teraz czekam wiosny aby zobaczyć efekt swoich nasadzeń ..
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

ale ogromny ten skalniak :shock: czekamy do wiosny :lol:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Brawo , jaka różnica po odmłodzeniu !
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Ojej, jaki duży :shock: Ale się napracowałaś, same nowe nasadzenia, żurawki też chyba tam dostrzegłam :lol: Tylko czekać wiosny :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

żurawki też są bordowe i zielone oraz liliowce wczesne i kilka krzaczków ..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Janinko, już teraz skalniak prezentuje się okazale a wiosną :roll: Też już się nie mogę doczekać...

Jeśli będziesz potrzebowała wiosną np. goździków to chętnie podeślę, troszkę sporawo mi się wysiało :D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

przyjmuję każdą nadwyżkę kwiatuszków ,bo mam jeszcze sporo miejsca pustego , na wiosnę sieję jednoroczne ale i tak muszę je zagospodarować ..

a tak wygląda nowe miejsce do zagospodarowania ... przy siatce maja być truskawki całoroczne i poziomki ,które rosną już pod borówkami , które już mocno się rozrosły i cieniują truskawki i poziomki .. a dalej myślę o rabacie bylinowej połączonej ze skalniakiem ,bo znowu nazbierało się trochę kamieni .. więc znowu będzie potrzeba trochę kwiatów ...
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Na wiosnę będzie kolorowo. ;-)
Pozdrawiam ciepło. :-D
ODPOWIEDZ