Kolekcja skalniaków Janiny ....

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: wasilewska101 »

Cieszę się że będą i w moim ogrodzie . W tamtym roku aptenia ładnie się rozrosła ale mi się nie przetrzymała , .Może w tym roku mi się uda ją przetrzymać ..
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: malina »

wasilewska101 pisze:Cieszę się że będą i w moim ogrodzie . W tamtym roku aptenia ładnie się rozrosła ale mi się nie przetrzymała , .Może w tym roku mi się uda ją przetrzymać ..
Janino , ja w tym roku też mam 3 marne rozsady jedne mini drugie mutanty niepodobne do aptenii , jeżeli zdrowo dotrze posadź do ogrodu dopiero po 15 maja i w nie pełnym słońcu :)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: Wiki »

Podziwiam jak potrafisz utrzymać tyle skalniaków i to z taką ilością różnych ciekawych roślin! Ja mam jeden i nie jest mi łatwo, a rosną na nim głównie rojniki i rozchodniki. :-)
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: wasilewska101 »

W tym roku nie pokazywałam swoich skalniaków na tej stronie bo zawsze brakowało mi czasu , Teraz nadrabiam .
Skalniaki też trochę zarosły i na drugi rok znowu muszę ich poprawiać ..
goryczki.jpg
tak wyglądają moje goryczki ,zostały tylko samosiejki.
posłonki na IIIskalniaku.jpg
posłonki na III skalniaku mocno się rozrosły
skalniak pod lipą.jpg
skalniak pod lipą już tak zarósł że nic nie widać co rośnie ..
skalniak 2.jpg
skalniak II może jeszcze poczekać z przeróbką .

skalniak III zaczynam pomału przerabiać
I skalniak.jpg
I skalniak już przerobiony..
IIskalniak z pysznogłówką.jpg
II skalniak z pysznogłówkami
IV skalniak.jpg
IV skalniak tez już trochę poprawiony ,
Wymarzła mi pnąca róża ,którą musiałam usunąć ale odbija i znowu będzie dekorować ten skalniak ..
Załączniki
skalniak III.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: Danka »

Janinko masz pełne ręce roboty. Tyle skalniakow i co chwilę przesadzanie. Mam dwa dość małe i ciągłe wyrywanie chwastów z pod kamyczkow już mnie złości :lol:
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: Wiki »

:)

Rzeczywiście masz dużo skalniaków, ale zazdroszczę Ci - chciałabym mieć tyle :)
Podoba mi się, że każdy jest inny zarówno w doborze roślin jak i w ich rozmieszczeniu i w dodatku wszystkie ponumerowane.:)
To prawda że skalniaki na początku wymagają dużo pracy, wiem coś o tym ... Teraz robię tylko co jakiś czas poprawki, które bardzo lubię robić. A chwastów na skalniaku mam dużo mniej niż na grządkach kwiatowych.
Janinko, czekam na końcowy efekt poprawek. :)
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: wasilewska101 »

Danusiu dlatego ja na skalniakach nie kładę kamyków ani kory bo gorzej wyrywać chwasty a tak jak widzę że coś wyłazi to poruszę i mam najmniej zarośnięte rabaty .. Teraz jest za gorąco aby coś przy nich robić choć właściwie już część jest przygotowana aby przesadzać tylko ta susza i upał każą czekać na deszcz ..
Paul cieszę się ze moje skalniaki wam się podobają ,pozdrów babcię ..
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: Wiki »

Nie wyobrażam sobie skalniaka bez kamieni. Kamienie są ozdobą skalniaka. Im więcej kamieni, tym ładniej i rośliny lepiej rosną. Takie jest moje skromne zdanie, ale rozumiem upodobania innych. :):):)
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: wasilewska101 »

Wiki też tak myślę ale jak robiłam skalniaki to kładłam je aby trzymały wilgoć i było po czym chodzić . Teraz trochę się schowały w ziemi a trudno jest ich wyciągnąć i skalniaki wyglądają na mniejsze ..
I skalniak.jpg
I skalniak poprawiony i jest trochę nowych nasadzeń .
IIskalniak.jpg
II skalniak tez poprawiony i tu na razie królują begonie .. Na ich miejsce na jesieni wsadzam tulipany i hiacynty ;;
III  skalniak poprawiany.jpg
III skalniak dopiero poprawiam
goryczki.jpg
na dole skalniaka rosną goryczki , przygotowałam im ziemię aby się rozsiały . mam tylko swoje samosiejki ,inne mi wypadły ..
skalniak IVpoprawiony.jpg
IV skalniak poprawiony po drugiej stronie tez już rosną liliowce i marcinki
Do poprawy mam V skalniak na nowym ogrodzie i pod lipką .Ten jest najmocniej zarośnięty i potrzebuje gruntownej przemiany a ja zapału aby się za niego zabrać ..
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: Wiki »

:)

Janinko, mnie też niektóre kamienie "schowały się". Teraz bogatsza o doświadczenia przy poprawianiu skalniaka ziemię pod kamienie dobrze ubijam, żeby się nie zapadały.
Lubię przebudowywać mój skalniak. :) Zawsze poprzedza to długie myślenie co? jak? gdzie? zmienić. To prawda zajmuje to nieraz dużo czasu.
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: Wiki »

:)

Widzę, że się już uporałaś że skalniakami. :) Ja też prawie zdążyłam przed moim wypadkiem że złamaną ręką. Teraz nic nie jestem w stanie robić w ogródku. Zostały mi jeszcze do poprawienia dwa miejsca z rozchodnikani, które za bardzo się rozrosły, ale muszą poczekać do wiosny. :)
Wiki
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 815
Rejestracja: 2017-05-12, 16:56

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: Wiki »

:)

Ciekawa jestem jak się mają Twoje skalniaki, ale chyba muszę jeszcze trochę zaczekać. :) :) :)
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: wasilewska101 »

Skalniaki wyglądają ładnie bi jest na nich trochę zielonych roślinek a i cebulowe pną się do góry . Ja natomiast zebrałam trochę kamieni bo zięć przywozi różną ziemię a ja zaraz ją przeglądam czy coś się w niej nie znajduje i zabieram aby komuś nie wywiózł .. Już planuje przebudowę skalniaka przy tarasie . Część kamieni już jest kwiaty też się znajdą aby tylko wiosna szybko nadeszła ..
Awatar użytkownika
Nutka13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2015-01-06, 19:57

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: Nutka13 »

A ja też zostałam opętana przez te kamienie,gdy idę na kije to zawsze z plecakiem na plecach no i wypatruje ,czasem schowam mały biały kamyk do kieszeni, a większy,według mnie mający to coś-do plecaka. :hyhy: :mrgreen: :lol:
Pozdrawiam i zapraszam
spacer bociana
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Kolekcja skalniaków Janiny ....

Post autor: wasilewska101 »

To taka nasza mania zbieractwa ,zawsze się przyda . zięć jak przyjeżdża z ziemią to od razu mi mówi ze są ładne kamyki a ja zaraz biorę się za szukanie bo mam gdzie ich kłaść . Na moich piaskach wszystko lepiej rośnie przy kamieniach a ja mam mniej podlewania..
IV skalniak.jpg
czerwone lilowce.jpg
Tak kwitną moje liliowce na !V skalniaku
ODPOWIEDZ