Kokornak wielkolistny - sadzenie, uprawa, rozmnażanie

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Kokornak wielkolistny - sadzenie, uprawa, rozmnażanie

Post autor: yen22 »

Kupiłam kokornak, bo zachwyciły mnie wspaniałe liście. Zobaczyłam w gospodarstwie ogrodniczym już bardzo duży - zarośnięta cała altanka. No i bez większego namysłu nabyłam.Boże broń , nie żałuję, ale dopiero w domu poczytałam trochę o nim i już trzeci dzień zastanawiam się gdzie go posadzić. Podobno lubi miejsca zacienione, a ja miałam ochotę posadzić go na słońcu.I teraz nie bardzo wiem.I chciałabym wiedzieć jak to szybko rośnie? ;-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Z tego co wyczytałam, to kokornak wielkolistny potrzebuje około 2 lat aby zacząć bardzo silny wzrost. A rośnie do 1,5 m na rok. Moja koleżanka ma to pnącze - rośnie w półcieniu i radzi sobie całkiem nieźle. Ale faktycznie cieniste stanowisko jest bardziej adekwatne do tej rośliny, bo w słońcu podobno atakują ją przędziorki.
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Dziękuję, zmienię trochę koncepcje i posadzę go w zacienionym kącie pod ścianą :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
orph
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-07-31, 18:33

Post autor: orph »

Mój kokornak rośnie raczej w słońcu, a mimo to wygląda zdrowo - liście są sztywne, nie choruje. Trzeci rok po posadzeniu dopiero pokazuje co potrafi. Ważną rzeczą jest też dobór odpowiedniej podpory pod pnącza. Kokornak rośnie jak fasola i tylko jeśli ma możliwość owijania się wokół czegoś rozwija się prawidłowo. Wiem, bo mój przez dwa lata, mimo, ze przy ścianie, stał praktycznie w miejscu. Tej wiosny podstawiłem mu tyczki i w ciągu dwóch miesięcy poszedł 3 m do góry.
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

To super, chodziło mi o to, żeby zaczął rosnąć. Na razie ma 5 nowych listków. W tym roku pewnie już dużo nie urośnie, ale i tak dam mu tyczki. :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Spróbuję tu zasięgnąć rady,a najwyżej później zmienię forum.Czy ktoś wyhodował z forumowiczów kokornak z nasiona?Udało mi się zdobyć strąk takowego(tyle,że trochę za wcześnie)i teraz kombinuję co z tym zrobić.
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

A mojego zniszczył przędziorek , po 4 latach walki :evil: spaliłam go jesienią :roll:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
dyha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-13, 22:56

Kokornak z nasion

Post autor: dyha »

witeks1968 - pyta, czy można wyhodować kokornak z nasion. Ja mam wyhodowane z nasion 5 sztuk. Kilka mi padło prawdopodobnie dlatego, że nie zaprawiłem nasion. Z tych sadzonek mam już nowe sadzonki z odkładów. Kilka sztuk udało się mi zrobić z sadzonek zielnych. Czyli udały mi się na każdy sposób. Pozdrawiam serdecznie.

Już jest dużo większy, a ma dopiero 1,5 roku.
ODPOWIEDZ