kiedy sadzić po oborniku??

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Wiga
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-04-10, 15:59

kiedy sadzić po oborniku??

Post autor: Wiga »

U mnie dopiero dzis wywożą obornik na warzywnik. Ile trzeba odczekać aby można uprawiać warzywa?
Myślałam tam posadzić dynie z rozsady,ogórki, cukinie i bakłażan, pomidory, arbuz, melon Czy po 15 maja już mozna? A czy w następnym roku można będzie już siać marchew?
Obawiam się o azotany.
Ktos z was na pewno ma doświadczenie i wiedzę w tym względzie? Bo ja żadnej!
Z góry dziękuje za wskazówki!!!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: kiedy sadzić po oborniku??

Post autor: Petrus »

Witaj, a ten obornik to jest już lekko przefermentowany czy świeży? Chyba jak go teraz przekopiesz to od połowy maja możesz już posadzić warzywa na nim. Oczywiście obornika z umiarem, bo można popalic rośliny.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Wiga
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2018-04-10, 15:59

Re: kiedy sadzić po oborniku??

Post autor: Wiga »

Dzięki serdeczne Petrus!!

Obornik był lekko sfermentowany,został zaorany i poletko zbronowane. Gleba gliniasta,ciężka ale żyzna. 2 lata temu była siana gorczyca ale potrzeba ją jeszcze jakoś rozlużnić..
Poletko koszmarnie zachwaszczone; skrzyp, mniszek, przytulia,rumianek,chaberki,babka lancetowata,fiołek trójbarwny... Nie chce ich niszczyć chemicznie więc charówka koszmarna aby coś urosło.
Ale z drugiej strony korzystam z mniszka, skrzypu, babki itd więc pozwalam im rosnąć ale ciężko im powiedzieć "tu moje warzywa a wy tam sobie rośnijcie.."
Ogródek wygląda ślicznie sielsko i urokliwie. Uczę się o permakulturze, na razie teoretycznie...

Co zrobić aby rozlużnić glebę, teraz po tych pracach jest również bardzo wysuszona.
Wiem z praktyki, że po deszczu ruszą chwasty i będzie dżungla znów... a zwłaszcza po tym zasilaniu.. ha,ha... :przestraszony:
ODPOWIEDZ