Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
JulkaLeg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2017-04-11, 10:50

Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: JulkaLeg »

Witam wszystkich bardzo gorąco.
Podpowiedzcie mi proszę, czy powinnam podciąć róże, które przesadzałam trzy tygodnie temu?
Widać, że się przyjęły, bo pojawiło się na łodyżkach mnóstwo listków.
Czytałam, że powinno się podciąć, ale czy ten moment jest odpowiedni?
Będę wdzięczna za radę :->
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: ANDU »

WITAJ

Po wykopaniu korzenie zawsze są uszkodzone, powinno się przyciąć pędy na ok 20 cm.
Listki wypuszcza bo ma sporo wody w łodygach, ale korzenie się dopiero regenerują i lepiej jak nie muszą dostarczać wody do długich pędów, prawdopodobnie za jakiś czas końcówki pędów zaczną usychać.
Daj jaką fotkę tych różyczek.
Na wiosnę róże się przycina w zależności od tego jakie masz odmiany (wielkokwiatowe,rabatowe itp.) - jak wiesz to w necie poczytaj.

pozd
ANDU
JulkaLeg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2017-04-11, 10:50

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: JulkaLeg »

Jedna różyczka, to Alfred Sisley, a druga, to Jan Paweł II.
Załączniki
To jest Alfred Sisley
To jest Alfred Sisley
JulkaLeg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2017-04-11, 10:50

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: JulkaLeg »

Czytałam w necie, że większą krzywdę robi się różom nie obcinając ich, niż obcinając nawet nieudolnie.
Ale nigdzie nie było napisane, czy kilka tygodni po przesadzeniu można je podciąć.
Przesadzając je staraliśmy się je dobrze obkopać, by nie uszkodzić korzeni.
Załączniki
Jan Paweł II
Jan Paweł II
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: ANDU »

WITAJ

Bo po wykopaniu,a przed posadzeniem w nowe miejsce przycina się je zawsze - tak przychodzą ze szkółek.
Twoje nie są duże wiec myślę, że można je zostawić.
Ta na drugim zdjęciu jest za płytko posadzona ,szczepienie powinno być kilka cm pod ziemią,albo na jesień posadź ją jeszcze raz ,albo usyp kopczyk z ziemi , żeby to szczepienie zakryć ziemią.
pozd
ANDU
JulkaLeg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2017-04-11, 10:50

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: JulkaLeg »

Bardzo dziękuję za radę. Wystarczy, że przysypię szczepienie ziemią, czy powinnam ją posadzić niżej?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: ANDU »

JulkaLeg pisze:Bardzo dziękuję za radę. Wystarczy, że przysypię szczepienie ziemią, czy powinnam ją posadzić niżej?
Teraz przysyp ziemią, a jeśli nie będzie pasowało estetycznie to późną jesienią jeszcze raz wykop i posadź. Załóż sobie wątek w dziele OTO MÓJ PIĘKNY OGRÓD tam dużo ludzi zagląda i więcej rad zamieści.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: tadek »

ANDU pisze: Ta na drugim zdjęciu jest za płytko posadzona ,szczepienie powinno być kilka cm pod ziemią,albo na jesień posadź ją jeszcze raz ,albo usyp kopczyk z ziemi , żeby to szczepienie zakryć ziemią.
Nie zgodzę się z tobą Andrzeju. Róże powinno sadzić akurat na odwrót jak napisałeś. Miejsce okulizacji (miejsce zaszczepiania) ma znajdować się tuż - lub kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi.

Pozdrawiam Ciebie serdecznie ! :zawstydzony:
1-P1220796.JPG
Jak i kiedy sadzić róże w ogrodzie? ;)
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
JulkaLeg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2017-04-11, 10:50

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: JulkaLeg »

Szczerze mówiąc, to dwa lata temu zaczęłam moją przygodę z ogrodem i moje doświadczenia są raczej ubogie. Staram się zasięgnąć opinii mądrzejszych ode mnie i gdzieś właśnie kiedyś wyczytałam, że miejsce szczepienia powinno być nad ziemią. Więc jak powinno być? :-?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: tadek »

.
Sadzimy tak, aby szczepienie nie było zasypane. To samo dotyczy szczepionych drzew.

Cytuję z Poradnika Ogrodniczego:
Sadzenie róż w ogrodzie

Dołek, do którego posadzmimy krzew, musi być na tyle głęboki, aby korzenie mogły w nim zwisać niemal pionowo. Korzenie powinny być rozłożone równimiernie. W czasie zasypywania korzeni, krzew lekko podciągamy do góry, co zapewni lepsze przyleganie gleby do korzeni. Po zasypaniu, ziemię wokół krzewu udeptujemy. Krzew musi być posadzony na takiej głębokości, aby po udeptaniu ziemi i podlaniu wodą, miejsce okulizacji na szyjce korzeniowej znajdowało się tuż nad powierzchnią gleby. Gdy woda po podlaniu wsiąknie, wokół rośliny z ziemi usypujemy kopczyki (jesienią) wysokości 20 do 30 cm, które zabezpieczą pędy przed przemarznięciem. Dodatkowo, w grudniu, po nastaniu większych przymrozków, na kopczyki ziemi wokół krzewów, warto nałożyć warstwę kory oraz gałązki z drzew iglastych. Więcej... :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
JulkaLeg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2017-04-11, 10:50

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: JulkaLeg »

No i wszystko jasne :->
Bardzo dziękuję :-)
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: ANDU »

WITAJ

W informacjach ,które przychodzą z różami ze szkółek piszą aby miejsce okulizacji znajdowało się 2-3 cm pod powierzchnia ziemi na glebach cięższych, a na glebach lekkich ok 5 cm.W filmie instruktażowym podobnie pokazują. Może nie ma to aż takiego znaczenia ,ja sadzę wg tej metody.


https://www.youtube.com/watch?v=VX2iYKPIdzw

pozd
ANDU
JulkaLeg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2017-04-11, 10:50

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: JulkaLeg »

Wygląda na to, że jeśli ma ładnie rosnąć, to rośnie, bez względu na to, jak jest sadzona :-)
Pięknie dziękuję i pozdrawiam.
Moje róże są posadzone różnie - jedna - tak jak na zdjęciu, a pozostałych sześć - pod powierzchnią.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: ANDU »

JulkaLeg pisze:Wygląda na to, że jeśli ma ładnie rosnąć, to rośnie, bez względu na to, jak jest sadzona :-)
Pięknie dziękuję i pozdrawiam.
Moje róże są posadzone różnie - jedna - tak jak na zdjęciu, a pozostałych sześć - pod powierzchnią.

I pewno będą rosły ,jak widać różne szkoły i metody,a róże i tak rosną i kwitną, ale dobrze ,że na tym forum można wymienić się różnymi informacjami i doświadczeniami. Ja np nigdy nie dotarłem do info ,aby okulizacja była nad ziemią, dopiero od Tadka przeczytałem taką info.

pozd
ANDU
JulkaLeg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2017-04-11, 10:50

Re: Kiedy podciąć róże posadzone wiosną?

Post autor: JulkaLeg »

Teraz przeglądałam materiały, które otrzymałam od Starkl-a na temat sadzenia, uprawy i cięcia róż. Tam też znalazłam informację, że miejsce szczepienia powinno być nad powierzchnią ziemi.
Ale masz rację, forum jest świetnym miejscem, by móc podzielić się doświadczeniami i wiedzą. Szczerze mówiąc, mam nadzieję, że od Was uda mi się czegoś nauczyć.
Pozdrawiam gorąco :->
ODPOWIEDZ