Keiki i basal keiki

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
biker25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-06-25, 09:10

Młody storczyk - co zrobić

Post autor: biker25 »

Około miesiąc temu zauważyłem że na łodydze z kwiatem [ dokładnie to tak na łączeniu łodygi z kwiatostanem , a głównej łodydze ] wyrósł taki "korzonek".
Tylko co z nim teraz zrobić, boje sie żeby nie usechł, a z drugiej strony mam obsiać kwiat który od tamtego tyg zaczął kwitnąć ? :roll:
Załączniki
Kwitat
Kwitat
kwstor.JPG (41.05 KiB) Przejrzano 9293 razy
"korzonek"
"korzonek"
korzstorcz.JPG (17.26 KiB) Przejrzano 9293 razy
Obrazek
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Tylko się cieszyć, to rośnie dziecko (po hawaisku keiki) Twojego storczyka.
Awatar użytkownika
biker25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-06-25, 09:10

Post autor: biker25 »

Czyli takie coś http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozm ... index.html
Tylko że u mnie to nie Phalaenopsis a Dendrobium , ale chyba nie ma różnicy ?
Czyli poczekać aż wyrośnie jeszcze kilka korzonków i jak pojawią sie lliście średnich rozmiarów.
ps: Storczyk stoi na oknie a jako że zbliza się wiosna to i słońca przybywa - może zabezpieczyć jakoś korzonki - zraszać / wsadzić do jakiejś doniczki / obłożyć mchem ? :-/
Obrazek
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Dokładnie tak jak na tej stronie www o storczykach.
W przypadku przysłonięcia nadmiaru słońca stosowałam takie przesłonki przylepiane do szyb w samochodzie. Miałam keiki ale na Phalaenopsisie i specjalnych zabiegów ochronnych nie stosowałam, poza systematyczną kąpielą z dodatkiem nawozu do storczyków.
Awatar użytkownika
biker25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-06-25, 09:10

Post autor: biker25 »

Halina pisze: poza systematyczną kąpielą z dodatkiem nawozu do storczyków.
Tak sie kiedyś zastanawiałem, czy nawóz do kaktusów nie spełnia wymogów storczyków ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Tego nie wiem, ale myślę, że nie warto eksperymentować skoro jest niedrogi nawóz do storczyków, a do kąpieli wodnej 1 raz w tygodniu dodaje się 20 kropli.
stempell1387
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-21, 23:29

Keiki

Post autor: stempell1387 »

Witam.
Proszę o radę w sprawie keików (zalążków kwiatowych). Mianowicie nie wiem czy mam je odciąć czy oderwać od łodygi macierzystej i kiedy to uczynić. Poza tym po przesadzeniu ich do doniczek czy takie maleństwa wymagają jakiejś szczególnej opieki. Dołączam poniżej zdjecia.

http://img25.imageshack.us/i/41166544.jpg/
http://img689.imageshack.us/i/45672721.jpg/
http://img27.imageshack.us/i/74170802.jpg/
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Możesz już odciąć keiki. Roślinkę należy ostrożnie usunąć z łodygi kwiatowej, przecinając łodygę w dwóch miejscach w odległości 3 do 5 centymetrów od węzła, z którego wyrosła, co zagwarantuje, że korzenie nie zostaną uszkodzone. Otrzymany w ten sposób Phalaenopsis powinien osiągnąć rozmiar wystarczający do kwitnienia po 18 miesiącach do dwóch lat od pojawienia się na łodydze kwiatowej. Przesadź do doniczki o wielkości wystarczającej na 12 miesięcy wzrostu, mieszankę podłoża o średniej granulacji. Krótkie odcinki łodygi po obu stronach rośliny mogą posłużyć do zakotwiczenia jej w doniczce. Dalsza uprawa jest taka sama jak u dorosłej rośliny. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
efcia111
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-06-01, 19:14

szczepki storczyka

Post autor: efcia111 »

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli mój storczyk wypuścił takie jakby szczepki ze swoimi korzeniami to można je obciąć i wsadzić do osobnych doniczek? jak to zrobić żeby nie zdechły? Jedna ze szczepek wypuściła nawet już 2 łodygi kwiatowe. Załączam zdjęcia i proszę o odpowiedź.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Odpowiedź na pytanie znajdziesz tu. ;-) :-D
efcia111
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-06-01, 19:14

Post autor: efcia111 »

dziękuję za pomoc :)
Beata@@
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-08-19, 22:17

mój dziwoląg-pomóżcie

Post autor: Beata@@ »

Witam, proszę o radę co zrobić z tą dziwną odroślą (2 korzenie i rosnące liście) mojej Phalaenopsis. I, jeśli przyjrzycie się zdjęciu - z miejsca gdzie obcięłam łodygę po przekwitnięciu kwiatów, wyrastają znów liście, takie jak normalnie u dołu kwiatu... co z tego będzie?? A przy okazji, ponieważ przymierzam się do przesadzenia całego kwiatu, bo wychodzą korzenie z donicy, czy wystarczy tylko ziemia dla orchidei? I ile jej dać? Ślicznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi... pozdrowionka
Załączniki
DSC01981 - Kopie.JPG
DSC01981 - Kopie.JPG (46.34 KiB) Przejrzano 9006 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To co wyrosło na łodydze, to keiki. W ten sposób storczyk się rozmnaża - wytworzył młodą roślinkę. Jeśli ma już listki i okazałe korzonki powinno się je odciąć (poniżej) i posadzić w podłożu dla storczyków w osobnej doniczce.

Storczyki przesadza się do podłoża specjalnego dla storczyków, w zasadzie do tej samej (wcześniej umytej) doniczki. Ponieważ korzenie są kruche nie należy podłoża uciskać tylko obsypywać system korzeniowy do czasu, aż się wypełni doniczkę (ok. 1 cm poniżej krawędzi).
Po przesadzaniu najlepiej "wykąpać storczyka", czyli wstawić z doniczką do miski napełnionej wodą destylowaną na 15 minut. Potem wyjąć, poczekać aż ocieknie i wstawić w docelowe miejsce (osłonkę).

* Nie wszystkie korzenie storczyka muszą być w podłożu, one bardzo lubią korzenie mieć na wierzchu. ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Daniela wszystko pięknie opisała. Dodatkowe informacje są jeszcze tu :arrow: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/keiki-vt3750.htm
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

Jak coś widziałam w sprzedaży w leroy merlen taka fajna doniczkę większa niż zwykłe (specjalną dla storczyków) i w tym była zapakowana ziemia (storczykowa) i kamyczki na dno. :-)
ODPOWIEDZ