Keiki i basal keiki

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Ewelinko, brawo i dziękuję za pomoc w wyszukaniu, mi już brakło czasu :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Proszę bardzo. Ja z tego serwisu bardzo często korzystałam jak zaczynałam swoją przygodę ze storczykami, a tej konkretnej strony korzystałam przy oddzielaniu swojego pierwszego keiki. Obecnie ma już 3 lata i ładnie rośnie. Niestety poszedł w inne ręce i nie mam jak zrobić jego zdjęć.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
jupiter
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 61
Rejestracja: 2011-11-09, 20:00

Post autor: jupiter »

talibankaa,
Dzięki wielkie! :-D

Merghen, talibankaa,
Kuzynka odpowiedziała. Już wie, o co chodzi, dzięki Wam. :-D

Prosiła, bym przekazał Wam podziękowania i pozdrowił Was od niej. :)

EDIT Temat do zamknięcia.
Początkuję ze storczykami.
Pozdrawiam, Andrzej. :)
Problemy ze storczykiem.
Awatar użytkownika
marcineks100
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-12-20, 21:44

Rozmnażanie stroczyka.

Post autor: marcineks100 »

Witam. Mój storczyk wypuścił 2 pędy. Jedna znajduje się na łodydze i druga wychodzi normalnie z podłoża. I tu jest pytanie. Czy zaprezentowane odnóża można już obciąć i przesadzić? Czy jeszcze poczekac? Oto fotografie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Po pierwsze - dla uściślenia- sadzonkę na pędzie kwiatowym nazywamy keiki a tą pojawiającą się od trzonu rośliny matecznej - basal keiki. Słowo 'pęd' używa się tylko i wyłącznie do okeślania pędu kwiatowego.
Po drugie - keiki oddzielamy gdy mają conajmniej trzy korzenie nie krótsze niż 5 cm każdy.
Po trzecie - ponieważ jest już wątek o keiki i basal keiki więc dla porządku połączę z nim Twój. W nim znajdziesz więcej informacji. Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości to pytaj :)

PS. Czy można prosić o uzupełnienie w profilu płci? Na pewno pomoże to w lepszej komunikacji i nie dojdzie do niezręcznych sytuacji. :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
marcineks100
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-12-20, 21:44

Post autor: marcineks100 »

Ok, odnośnie keiki już wiem, ale basal keiki nie jestem w stanie ocenić jakie ma korzenie. Ona posiada już 3 dość sporych rozmiarów liście, czy to odpowiednia pora?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Trudno ocenić czy to odpowiednia pora na rozsadzanie. Musiałbyś wyciągnąć całą roślinę z doniczki ale myślę,że na takie eksperymenty lepiej poczekać do wiosny.

Nie wiem dlaczego chcesz oddzielać basal keiki ale bardzo fajnie wygląda kilka roślin w jednej doniczce i to kwitnących identycznie. W ilości liści nie będzie widać zbyt wielkiej różnicy ale w ilości pędów kwiatowych na pewno, zwłaszcza jeśli każda sadzonka wytworzy po więcej niż jednym pędzie. Może warto zostawić więc to w niezmienionym składzie?

Dziękuję za uwzględnienie mojej prośby :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Amara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2011-09-01, 09:14

Co zrobić?

Post autor: Amara »

Moja babcia ma kilka storczyków ale jeden z nich dośc nietypowo zaczął wypuszczać liście - zamiast kwiatów.
Czy możecie mi powiedzieć co zrobić w tej sytuacji ?
Obrazek
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Co zrobić?

Post autor: DiAbLuSiA »

Jest to basal keiki. To znaczy że storczyk Twojej babci, "rodzi" storczyka. Na temat tego co zrobić niech wypowie się Gosia albo Ewelina a tak w ogóle na forum jest pełno informacji na ten temat - wystarczy użyć opcji 'szukaj' - ona nie gryzie.
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Co zrobić?

Post autor: Merghen »

Basal keiki pojawia się obok starej, natomiast keiki pojawia się na pędzie kwiatowym. Z Twojego zdjęcia wynika,że jest to keiki (dosł. dziecko). Oba są obroną przed śmiercią, gdy następują jakieś błędy w uprawie lub roślina zostanie zaatakowana przez chorobę albo szkodnika. Na zdjęciu nie widać rośliny matecznej więc nie mogę powiedzieć nic na temat jej stanu.

Takie keiki to albo można zostawić na pędzie (jeśli roślina mateczna jest silna) i uzyskać dzięki temu roślinę piętrową albo w momencie gdy wytworzy 4 korzenie o długości 5 cm każdy i minimum dwa liście - oddzielić i wsadzić do podłoża.

Na obecną chwilę nie ma ono żadnego korzenia więc odżywia się poprzez roślinę mateczną i trzeba cierpliwie czekać na korzenie. A cierpliwości niekiedy potrzebne są ogromne pokłady...

Mam nadzieję,że choć trochę przybliżyłam temat. Pozdrawiam Ciebie i babcię :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Co zrobić?

Post autor: talibankaa »

Keiki jest dokładną kopią rośliny macierzystej tzn w przyszłości jego kwitnienie będzie identyczne jak "matki".
Ponieważ że zdjęcia widać że jest to jeszcze bardzo młoda roślinka na razie trzeba ją zostawić w spokoju i obserwować. Jak podrośnie tak jak pisała Merghen będzie można ją oddzielić i usamodzielnić jako oddzielnego storczyka.

Tak jak pisała Merghen powody powstawania keików są bardzo rożne i dodam że nie koniecznie musi się coś dziać z rośliną macierzystą. Ja kilka lat temu oddzieliłam keiki od matki i oboje do dnia dzisiejszego mają się dobrze. Podejrzewam że powodem wytworzenia keiki była stymulacja świetlna ponieważ matka przed wydaniem keiki stała na biurku na którym bardzo często i długo świeciła się lampka, a storczyk stał bardzo blisko źródła światła. Nie udowodniłam naukowo tego przypuszczenia ale z różnych źródeł wiem że mogło tak być.

Jeżeli mogłabyś wstawić zdjęcia przedstawiające matkę to będziemy mogli powiedzieć czy jest jakiś konkretny powód wytworzenia keiki.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Co zrobić?

Post autor: Merghen »

Może jeszcze tylko napiszę,że słowo "keiki" w j. polskim nie odmienia się.

Ewelinko, masz rację, również symulacja świetlna i temperaturowa może się przyczynić do wydania dziecka. Niektóre storczyki botaniczne np. Phal. equestris mają taką tendencję same z siebie i krzyżówki oparte na tej odmiane też są bardziej skore do wydawania keiki. Ciekawie wyglądają takie piętrowe, kwitnące rośliny.

U mnie częściej pojawiały się basal keiki, aktualnie znów mam maleństwo, po odmładaniu starego Phalaenopsisa hybrydy. Natomiast jeśli chodzi o keiki to na razie doczekałam jednego, który aktualnie mi rośnie ale sama się do tego przyczyniłam bo mamę chciałam zasuszyć. :zawstydzony:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Amara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2011-09-01, 09:14

Re: Co zrobić?

Post autor: Amara »

To jest główna roślinka mam nadzieje,że zdjęcie odpowiednie
Obrazek

Z tego co wiem to ten storczyk miał kwiaty ale opadły a po jakims czase zaczęły wyrastać te liście.
Wszystkie rady przekazałam babci,która bardzo Wam dziękuje :padam:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Co zrobić?

Post autor: Elzbieta M »

Ale zdjęcia tu nie widzę :-(
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Co zrobić?

Post autor: talibankaa »

Patrząc po zdjęciu to wydaje mi się że ten storczyk wymaga przesadzenia. Nie wiem jak wygląda reszta korzeni bo widać tylko górę doniczki ale podłoże jest mocno zasolone albo zakamieniałe.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
ODPOWIEDZ