Kędzierzawość liści brzoskwini.

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: jacekan »

Podobno posadzony wokół brzoskwini czosnek ma zapobiegać tej chorobie, tak wyczytałem. Posadziłem więc czosnek wkoło drzewka, rośnie pięknie. Sęk tylko w tym, że nie działa. Listki na brzoskwini ledwo kiełkować zaczęły, a już na jednym widzę objawy tej choroby. Czy to bzdura z tym czosnkiem?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: Petrus »

Witaj. Wiele roślin czy warzyw pozytywnie reaguje na obecność wokół siebie czosnku. Tyczy się to raczej roślin zielnych i niezbyt wysokich. Chodzi tu o to że czosnek wydziela zapach, którego nie lubią szkodniki, może też działać odkażająco. Ale to tylko na głębokości korzeni jakie ma czosnek.
Niestety brzoskwinia to duże drzewo, ma głęboko korzenie i wysoko koronę więc zapach czosnku raczej tak wysoko nie dochodzi i raczej to nic nie da brzoskwini. ;-)
Na kędzierzawość liści trzeba wykonywać opryski bardzo wcześnie.
Więcej możesz zerknąć tutaj o tej chorobie: http://poradnikogrodniczy.pl/kedzierzaw ... pryski.php
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: jacekan »

No ładnie, czyli kolejny rok mojej brzoskwini na marne (bo już za późno na opryski). Trudno, jesienią będę wiedział co robić. Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: Elzbieta M »

A czosnek możesz posadzić przy truskawkach :-D
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: jacekan »

Ten czosnek chyba jednak działa. Po oberwaniu kilku czerwonych listków, które jako pierwsze się pojawiły, wszystkie inne nowe są już zdrowe. Na mojej starej ś.p. brzoskwini, jak już choroba się pojawiła, to nie znikała tak po prostu. Mam taki wniosek; czosnek posadziłem na wiosnę, liście na brzoskwini pojawiły się gdy czosnek już co prawda był spory, ale jeszcze nie w pełni rozwinięty. Teraz czosnek jest naprawdę duży, rozłożysty i gęsty, no i chyba dopiero taki działa. Następny posadzę już jesienią, wzejdzie wcześniej i może gdy brzoskwinia zacznie życie wiosenne, to czosnek będzie już na tyle duży, że zadziała zapobiegawczo od razu.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: Elzbieta M »

I nie zapomnij zdać relacji. Do końca sezonu jeszcze daleko , ciekawa jestem , czy brzoskwinia będzie zdrowa. Ja swoją potraktowałam wywarem ze skrzypu , ale część chorych gałązek ( mimo wiosennego kropienia Syllitem) obcięłam. Na razie jest spokój , choroba nie rozwija się.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: Petrus »

Może po prostu choroba ustała. Tak trochę średnio jestem przekonany do zadziałania tego czosnku, akurat w tym przypadku z drzewem brzoskwini :) Ale na razie warto się cieszyć że nie ma kędzierzawości :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: jacekan »

Też nie bardzo w to wierzyłem, ale jeszcze trudniej uwierzyć mi w to, że sama zniknęła. Mam jeszcze jedną myśl, od początku roku podlewam ją wyciągiem z pokrzyw. One też działają bakteriobójczo, może to pokrzywa tak korzystnie działa. A może trochę jedno, trochę drugie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: Petrus »

Też tak może być :-) Jeżeli długo się stosuje naturalne wzmacniacze dla roślin to na pewno to pomaga roślinie. Znajoma mojego dziadka podlewa całe lato kapustę wywarem z pokrzyw i normalnie kapusta jest 3 razy większa od normalnej ze sklepu. :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: rafaloku »

Bardziej niż w ten czosnek, uwierzę że pomogło wczesne usunięcie pierwszych porażonych liści. Być może nie zostało więcej źródeł infekcji i dalej się nie rozprzestrzeniała.

Jest natomiast pewien ekologiczny sposób na kędzierzawość, a mianowicie opryski wyciągami z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy. Niestety pracochłonne, bo trzeba pryskać od wiosny co tydzień.

Ponieważ mamy do czynienia z dość tajemniczym ustaniem choroby, dodam, że może jednak to nie była kędzierzawość. Objawy kędzierzawości liści brzoskwini łatwo pomylić z niedoborem fosforu, o czym bardzo rzadko się mówi. W przypadku niedoboru fosforu na liściach brzoskwiń powstają bardzo podobne do kędzierzawości karminowe przebarwienia. Więcej o tym w wyżej już podlinkowanym przez Petrusa artykule w naszym poradniku :)
Rafał
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: jacekan »

Mam dowód na korzystne działanie czosnku. W zeszłym roku, wiosną, zasadziłem go pod brzoskwinią. Kilka czerwonych listków jednak się pojawiło. Późnym latem wykopałem czosnek i .. zjadłem :-D . Jednak przeoczyłem trzy, jak się później okazało, główki. Zapomniałem jesienią wsadzić nowy. A tu w tym roku wyrasta sobie jakby nigdy nic, piękny, gęsty czosnek. Ucieszyłem się, a brzoskwinia jeszcze bardziej. Nie ma śladu choroby! Żadnych oprysków, nawożenia, żadnych dodatkowych czynności! Nigdy tak z brzoskwiniami nie miałem. Ale widać, czosnek musi być w ziemi długo, sadzić trzeba go już jesienią.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: erazm »

Opryskałem całą powierzchnię kory i gałęzi brzoskwini Miedzianem 50 WP w stężeniu 10g na 1l wody. Do cieczy dodałem kilka kropel płynu do naczyń.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Kędzierzawość liści brzoskwini.

Post autor: Elzbieta M »

Moje brzoskwinie też już pokropione.
ODPOWIEDZ