Kawałek po kawałku tworzą się moje skrawki zieleni.

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Kawałek po kawałku tworzą się moje skrawki zieleni.

Post autor: katy222 »

Witam. Mam na imię Kasia. Mieszkam na wschodzie Polski. Wokół posesji nie mam bliskich sąsiadów, za to mam hulający wiatr ze wszystkich stron :)
W tym dziale forum jestem po raz pierwszy. I chcę Wam pokazać moje aranżacje skromnych ogródeczków. Mam masę pomysłów i jeszcze więcej terenu do zagospodarowania. Pewnie zajmie mi to duuużo czasu, ponieważ mam dwuletniego synka i czekam na kolejnego, który ma się pojawić na początku jesieni. Trochę przez to mam ograniczone możliwości działania, jednak jeszcze aktywnie wypoczywam na łopatką w ręku :) przynajmniej do momentu kiedy brzuch mi na to pozwoli. Nie ułatwia mi pracy Spaniel, który próbuje mi pomagać i jak nie patrzę "poprawia" po mnie posadzone roślinki. Skutecznie rozkopuje mi korę i robi głębokie dołki. Większość rzeczy robię własnoręcznie, lecz czasami potrzebna mi pomoc męża.
Postaram się na bieżąco wrzucać fotki.
Na działce oprócz widocznych tu na zdjęciach mam jeszcze hortensję, forsycje, wczoraj posadzone magnolie, jabłoń, wierzbę, dwa krzewy wierzby japońskiej, kilka iglaczków, azalię, bratki i pelargonię, oraz kwiaty, których nazw nie pamiętam :/
Przed domem ma ułożoną kostkę, a w niej "luka - prostokąt", miejsce na posadzenie roślinek wielkość 1mx 3m. Na razie mąż kupił mi sadzonkę rododendrona. Mam też na zbyciu dużo kamieni. Doradźcie mi proszę co sadzi się na takich rabatkach. Czy pod spód położyć folię? Czy użyć kamieni, czy lepiej zrobić z nich skalniak nieopodal domu?
W temacie ogrodów na razie jestem zielona, ale mam nadzieję z Waszą pomocą uda mi coś stworzyć na moim całym podwórku, na którym jest jeszcze pobojowisko po budowie domu..
Załączniki
Tak się zaczęło rok temu
Tak się zaczęło rok temu
Świeżo wsadzone roślinki
Świeżo wsadzone roślinki
Goły jeszcze konar od  północnej strony domu.
Goły jeszcze konar od północnej strony domu.
Goły jeszcze konar od  północnej strony domu.
Goły jeszcze konar od północnej strony domu.
Konar - dzień dzisiejszy
Konar - dzień dzisiejszy
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Różaneczniki (rododendrony i azalie) potrzebują stanowiska półcienistego i odpowiedniego podłoża (chodzi o kwasowość gleby). W podanym przez Ciebie miejscu można posadzić wrzosy i wrzośce i karłowe iglaki (w tym jeden płożący). Te rośliny też potrzebują torfu (ziemia do iglaków). Wychodzi na to, że przy zakupie takiego podłoża wszystkie podane przeze mnie rośliny sobie poradzą. Oczywiście o wrzosowate trzeba odpowiednio dbać. Zajrzyj proszę tutaj http://poradnikogrodniczy.pl/wrzosowisko.php
Wszystko można przykryć czarną agrowłókniną a na wierzch dodać korę i/lub ozdobny gres, czy inne małe kamyczki. Wokół kostki będzie się wszystko ładnie prezentować i to przez cały rok.
Skalniaczek też jak najbardziej można zrobić - poradzą sobie w miejscu słonecznym prawie wszystkie rośliny skalniakowe. No i wystarczy ziemia ogrodowa z piaskiem. Kamieni trzeba ułożyć więcej - w ciągu roku roślinki się rozrosną i fajnie będą je oplatać. Polecam rojniki i rozchodniki.
Można też stworzyć typową rabatę z roślinami cebulowymi
Piękne miejsce na roślinki i piękny domek ;-)
Widzę, że masz sadzonki trzmieliny (woli stanowisko półcieniste choć w słońcu kolory na tych małych listkach są lepiej wybarwione, no i trawki (bodajże kostrzewa), więc śmiało można sadzić. Do tego grona dodałabym purpurowy berberys, może tawułę japońską, żarnowiec miotlasty.
Co do cebulowych to najlepszy byłby już termin jesienny do sadzenia. Można pomyśleć też o różach wielkokwiatowych (pięknie by tam wyglądały), niestety można je posadzić dopiero jesienią. Dlatego jeśli nie brak cierpliwości, to radzę posadzić coś jednorocznego a jesienią zająć się stałą kompozycją. Tu można znaleźć kilka ciekawych propozycji jednorocznych kwiatów ale i wieloletnich http://poradnikogrodniczy.pl/rabatowe.php
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Wsadź dalie ,teraz o tej porze nie masz większego wyboru jak kwiaty jednoroczne .Możesz kupić sadzonki lub już kwitnące,będziesz wiedziała w jakim kolorze sadzisz a kwitną do później jesieni.A jesienią możesz wsadzić rośliny cebulowe i wtedy pięknie będzie już na wiosnę.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Na słońcu pięknie będą rosły rozchodniki, a wybór jest duży. Od niskich i płożących po wysokie, można więc zrobić mieszaną rabatkę przeplatając np. trawami ozdobnymi :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Renia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2009-10-12, 16:21

Post autor: Renia »

Twój gazonik jest w sumie "mini" i trudno na takiej powierzchni poszaleć.
Ważne,czy chcesz ciągle grzebać w ziemi i plewić, aby tylko było kolorowo - (wtedy roślinki jednoroczne),
czy też chcesz mieć po prostu "kawałek" zieleni przed domem- wtedy byliny i jakieś płożące krzewuszki.
Wybór roślin na południową stronę jest przeogromny.

Ps. Masz śliczny nowoczesny dom, więc i rabatka powinna być taka.
Renia śle gorące pozdrowienia
^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Post autor: katy222 »

Czyli rododendron musi zostać przeniesiony.
Pasuje mi bardziej opcja z roślinkami cebulowymi. Tyle, że nie wiem jakie można sadzić teraz. Czyli maj/czerwiec.
Dołączam fotkę owej luki i proszę o dalsze sugestie. :)
http://28dni.pl/pictures/563341.JPG

Skalniakiem zajmę się bliżej wakacji. Dziękuję za podpowiedzi.
Dzięki wielkie :) Na pewno skorzystam z Waszych rad, muszę się tylko zastanowić którą opcję wybrać.
P.S.
Nie wiem jak na tym zdjęciu dojrzeliście odmiany roślin?! Jestem pełna podziwu!
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Post autor: katy222 »

Obecnie mój "ogródek" wygląda tak
Obrazek

zastanawiam się kiedy poprzycinać krzaczki i kiedy położyć agrowłókninę a na nią kamyczkiObrazek
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Ciekawy zestaw roślin.Jest kolorowo ,masz trzmielinę, kostrzewa sina, berberys czerwony. Roślinki najlepiej zacząć przycinać wiosną ,a potem lipiec , sierpień.Teraz roślina szykuje się powoli do zimy.POzdrowienia. :-) :-o
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Post autor: katy222 »

a kiedy ewentualne przesadzania? Tawuła trochę mi się rozrosła i chcę jedną przenieść w inne miejsce. Teraz jest sens przesadzania, czy poczekać do wiosny?
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Pewnie że możesz teraz przesadzić .Jesień to odpowiednia pora na przesadzanie.Roślina do zimy jeszcze zdąży się przyjąć.A na wiosnę będziesz miała już roślinkę gotową do rozwoju.Tawułę po kwitnieniu można przycinać.To też dobrze wpływa na rozwój. ;-) ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

zastanawiam się kiedy ... położyć agrowłókninę a na nią kamyczki
Agrowłókninę trzeba było położyć przed posadzeniem roślin, teraz będzie z tym trochę zabawy. Rabatka jest jeszcze młoda więc sądzę, że teraz jest najlepszy okres na położenia włókniny. Ale żeby ją położyć będziesz musiała odrysować kształt rabatki porobić nacięcia by ją wprowadzić pod krzaczki. Małe rośliny możesz wykopać i po położeniu włókniny posadzić na nowo, do zimy się ukorzenią. A kamyczki możesz wysypać przed zimą albo na wiosnę.
Awatar użytkownika
Renia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2009-10-12, 16:21

Post autor: Renia »

Rabatka nieźle się prezentuje, tylko ten kolor obrzeży bym może zmieniła- na bardziej zbliżony do koloru schodków ?
Ooo, i firanka zmieniona, super.... :!: :!:
Renia śle gorące pozdrowienia
^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Renia pisze:Rabatka nieźle się prezentuje, tylko ten kolor obrzeży bym może zmieniła- na bardziej zbliżony do koloru schodków ?
Rzeczywiście rabatka świetnie się prezentuje :-D . Piotrek dobrze radzi w sprawie agrowłókniny. Odnośnie koloru obrzeży, to ja myślę, że piaskowy kolor bardzo dobrze harmonizuje z granatową nawierzchnią. A schody póki co, jeżeli dobrze widzę, to są na razie betonowe, a z pewnością za jakiś czas to się zmieni i ich kolor pewnie będzie zbliżony do tych obrzeży w kolorze piaskowym :-D I będzie pięknie :lol:
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Rabatka ładna, ale będzie tama za ciasno, kilka roślin bym już przesadził np. jednego berberysa, rosnące obok na boki to irgi? Zostawiłbym 2, one bardzo się rozrastają, jeżeli iglaste to też za dużo. W innym wypadku będzie trzeba je bardzo mocno ciąć.
Potem połóż agrowłókninę i nasyp kamień.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Post autor: katy222 »

Dzięki za odpowiedzi :)
Genia_gp pisze: A schody póki co, jeżeli dobrze widzę, to są na razie betonowe, a z pewnością za jakiś czas to się zmieni i ich kolor pewnie będzie zbliżony do tych obrzeży w kolorze piaskowym
wszystko się zgadza :)
ciasno mam już się robi na rabatce dlatego pytałam kiedy mogę pobawić się z przesadzaniem. A przy okazji położyć agrowłókninę.
ODPOWIEDZ