Kawa arabska

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Ja moją kawę podlłam raz nawozem i równiez zaczęły jej broązowieć i opadać liście. Uznałam, że nawóz jej się nie podoba więc dałam spokój. Teraz wygląda tak :mrgreen:
Załączniki
Coffea Arabica
Coffea Arabica
doire
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-26, 22:27

Dlaczego kawa nie kwitnie?

Post autor: doire »

Witam,

Zakładam ten temat, bo już mi ręce opadają.

Moja kawa to "potężny" osobnik, który obecnie ma ponad 1 metr i mnóstwo nowych zielonych, błyszczących liści. Stoi na stanowisku niezbyt nasłonecznionym (średnim), jest podlewana codziennie, teraz w okresie letnim dość obficie, jest nawożona 1 raz w tygodniu nawozem do roślin zielonych. Poza tym zraszam ją co jakiś czas wodą z rozpylacza.
Jest u mnie już ponad 10 lat!
Jest piękna, tylko dlaczego nie kwitnie?
Proszę o pomoc.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Może lektura w Poradniku pomoże kawa arabska - uprawa w domu
doire
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-26, 22:27

Post autor: doire »

Wszystko co zawarte jest w tym opisie robię od wielu lat.
Sama roślina wygląda pięknie, tylko gdzie kwiaty?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Standardowo kawa w domowych warunkach kwitnie po 6 lub 7 latach, ale jest to związane z prawidłową uprawą. Zastanawiam się dlaczego używasz nawozu do roślin zielonych (powoduje on wzrost masy liściowej, i zanikanie kwitnienia), jak to roślina kwitnąca. Potrzebuje ona więcej potasu i fosforu w stosunku do azotu. Najlepiej sprawdza się nawóz do różaneczników, stosowany na przemian z nawozem do roślin zielonych. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
doire
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-26, 22:27

Post autor: doire »

Dzięki. Spróbuję. Może w tym tkwi błąd.
Moja kawa ma już ok. 10 lat, więc powinna już kwitnąć.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Tak, tak ma już swój wiek, ale niewłaściwa uprawa i nawożenie opóźnia proces kwitnienia ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
agaw93
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-04, 11:00

Post autor: agaw93 »

też mam problem z moją kawą i liczę na to, że ktoś będzie wiedział co jej jest. Nowe liście mają bardzo jasnozielony kolor, są małe i poskręcane. Takie karłowate. Poza tym widać na nich ciemnozielone żyłki :zdziwko: . Przestawiłam ją teraz trochę do cienia, bo stała na parapecie i wydaję mi się, że miała za dużo słońca.... no ale niewiem, oparzenia słoneczne wyglądają inaczej chyba. Wcześniej nawoziłam ją pałeczkami do rośln zielonych, teraz wetknęłam jej takie do roślin kwitnących. Nie przelewam jej, ale pilnuję, aby cały czas miała wilgotną ziemie, bo czytałam, że tak lubią. Sprubuję ją podlewać tą kwaśną wodą. Ostatnio ją przesadziłam i na spód doniczki wrzuciłam trochę podłoża dla storczyków (kore-podobno daje kwaśny odczyn). Zobacze jak to sie potoczy, ale napiszcie jak macie jakieś uwagi do moich metod, albo rady
Załączniki
P040911_11.19_[03].jpg
Anyżka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-09-25, 08:31

Re: Dlaczego kawa nie kwitnie?

Post autor: Anyżka »

Witam,

Moja kawa ma około 6 lat stoi na wschodnim oknie, podlewam ją kiedy liście więdną, a raz w miesiącu nawozem do roślin zielonych, nie zraszałam jej nigdy. Dosypałam do niewielkiej donicznki, w której była kupiona zwykłej ziemi do kwiatów. Myślałam, że z niej już nic nie będzie, a w tym roku taaka niespodzianka kilka kwiatów i jeden owoc :). W przyszłym roku ją przesadzę - zasłużyła :)
Załączniki
Owoc kawy.jpg
Anyżka
Ashura
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-09-01, 13:30

Re: Kawa arabska

Post autor: Ashura »

Witajcie,
jakoś około kwietnia kupiłam kawę do pracy. Niestety mamy tu suche powietrze, ale staram się ją podlewać obficie.
Długo miałam piekne błyszczące i mocno zielone liście.
Któregoś tygodnia musiałam iść na urlop i wtedy nie była podlewana. Gdy wróciłam, liście miała opadnięte i zauwarzyłam (dopiero), że kolor zaczął blaknąć. Niektóre zaczęły się robić nawet żółte. Co robić?
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Kawa arabska

Post autor: malina »

Ashura ,też mam problem z kawą ,miałam zadać pytanie ale cofnęłam się do początkowych postów i dowiedziałam się to co było mi potrzebne ,przeglądnij i Ty na pewno znajdziesz odpowiedź .
Pokażę zdjęcia,ale odpowiedź znam ,czas pokaże czy pomogło ,jak nie to wtedy poproszę o pomoc .
Załączniki
CAM00173.jpg
CAM00174.jpg
CAM00176.jpg
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Kawa arabska

Post autor: dziwaczek »

Kawa, w mojej ocenie, jest dość trudna do uprawy domowej. Kiedyś miałam spory, kilkuletni egzemplarz, ale nie zakwitła. Obecnie mam niewielką roślinkę (oceniam, że dwuletnia), która dostałam. Problem jest podobny z brązowiejącymi liśćmi. Ważne jest by podlewać ją miękką wodą, powinna stać na kamyczkach z wodą by stworzyć jej odpowiedni mikroklimat. Nie może jednak stać w wodzie. Powinna mieć jasno, ale nie silne nasłonecznienie. Podłoże lekko kwaśne...
Może twoja ma za ciemno i za mokro?
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kawa arabska

Post autor: Petrus »

Najlepiej wyhodować kawę z nasion, bo wtedy uodparniają się w młodym wieku na warunki w mieszkaniu. Te kupione zawsze prędzej czy później zamierają.
Miękka woda, półcień, wilgotne podłoże, brak przeciągów, kwaśna ziemia, brak przestawiania to elementy które musimy spełnić jeżeli chcemy ją uprawiać. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
NotLemoneQ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-04-14, 17:17

Re: Kawa arabska

Post autor: NotLemoneQ »

Przepraszam mam pytanie mojej kawie zaczęły ostatnio opadać liście nie wiem czy to naturalne czy to ja popełniłem błąd mam jeszcze jedno pytanie mianowicie ile podlewać?
Załączniki
Opadające liście
Opadające liście
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Kawa arabska

Post autor: Krysia »

Kawę należy teraz przesadzić, do trochę większej doniczki. Musisz kupić podłoże do cytrusów, na przykład w OBI.

Kawa wymaga podłoża bardzo żyznego, stosunkowo lekkiego i lekko kwaśnego. Doniczka powinna być wypełniona ziemią, Ty masz tej ziemi za mało.

Uprawa kawy w domu: podlewanie. Trzeba pamiętać, że kawa lubi stale wilgotne podłoże, jednocześnie nie tolerując zalewania.

Pozdrawiam :).
ODPOWIEDZ