Kawa arabska

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Paula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-28, 17:49

Post autor: Paula »

Poczekam parę dni bo na razie chyba nie jest gorzej....na razie to boję się, że jak ją podleję to znowu się zacznie, ale Topsin spróbuje znaleźć. Myślałam tez o przesadzeniu kawy w nową ziemię, ale nie wiem czy to dobry pomysł....
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Kiedy była ostatnio przesadzana? wyjęcie z doniczki do oględzin systemu korzeniowego i tak jest wskazane więc jeśli dawno nie była przesadzana można ja przesadzić ale to też zobaczysz dopiero jak wyjmiesz roślinę z doniczki czy ma przerośniętą bryłę korzeniową. :-)
Paula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-28, 17:49

Post autor: Paula »

Chyba wszystko będzie w porządku z moja roślinką bo wypuściła nowe listki:-) Obeschniętych brzegów nie obcięłam bo bez obcinania mają ok 3 milimetrów, ale mimo wszystko kupiłam Topsin, tylko nie wiem czy go w tym wypadku użyć skoro liście nie schną dalej. Kawa była przesadzana niedawno, bo doniczka była już za mała. Zapytałam bo pomyślałam, że dobrze by było wymienić ziemię po tej "powodzi" jaką niechcący spowodowałam i przy okazji zobaczyć aktualny stan korzeni :-D
Paula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-28, 17:49

Post autor: Paula »

Jednak nie za bardzo w porządku:-( Na liściu na którym była plama zrobiło się ich więcej, dlatego go obcięłam. Jutro wypryskam roślinę Topsinem i mam nadzieję, że to pomoże. Co do przesadzania zdecydowałam się to zrobić i wymieniłam kawie ziemię.
a-trans
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-18, 20:24

witam potrzebuję pomocy

Post autor: a-trans »

Witam wszystkich
Niedawno zajęłam się hodowlą roślinek. I jak każdy na początku mam problemy.
Otóż moja kawa zaczęła żółknąć. Liście są żółte, niektóre schną mimo że podlewam ją regularnie. I cytrynka też jakoś marnieje, opadają jej liście o inne się tak dziwnie rolują.
Prosze o pomoc.
Jeśli mogłabym prosić to może macie jakieś linki do ciekawych i mądrych stron o roślinkach.
Z góry dziękuję

Aga
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Aga wklej zdjęcia roślin to popatrzymy co im dolega. :-)
Madeleine
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-09-23, 14:25

Post autor: Madeleine »

Witam. Jestem nowa na tym forum, a trafiłam tu ponieważ poszukuję pomocy odnośnie mojej biednej kawy. Mam w dużej doniczce 4 roślinki, około 4 letnie. Są juz sporej wielkości, w lecie rosły pięknie (jak co roku), podlewam je wyłącznie wodą filtrowaną (z filtra brita) i regularnie nawożę, stoi przy drzwiach balkonowych od strony północno- wschodniej, więc słońce na nią specjalnie nie świeci. Staram się nie przelewać, ale ponieważ kawka potrafiła w lecie codziennie spuścić listki, więc dostawała wodę codziennie (listki wyglądały na ewidentnie niedowodnione). Teraz juz jest chłodniej więc dostaje wodę co 2-3 dni, własciwie to zawsze czekam na pierwsze objawy "odwodnienia". Od około 3 tygodni kawa traci dolne liście- masowo (tzn około 2-3 dziennie). Liście brązowieją na końcach i po bokach, bardzo szybko zasychają i opadają. Żadnych robaków przy tym nie widać. Nie wiem- czy to wyłącznie wina zaburzeń gospodarki wodnej, czy może to być jakaś choroba grzybowa? Jak to sprawdzić? Proszę o pomoc bo to naprawdę piękna roślina i nie chciałabym żeby wyglądała jak szkielet :(
Nie umiem niestety zamieszczać zdjęć na forum :(
marzena 63
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2008-10-09, 12:49

Post autor: marzena 63 »

Witam
zawitałam po raz pierwszy na to forum i od razu zainteresował mnie temat kawy .Ja hoduję kawę arabica i na początku miałam też problemy z opadaniem i brązowieniem liści.wysłuchałam w jakims programie że kawa potrzebuje ziemi kwaśnej .Przesadziłam swoje roślinki do kwaśnego torfu.Problem zniknął.Jest też rada jak zakwasić ziemię przy kawie lub innych roślinach cytrusowych ,które taką potrzebują.Na 5 l wody rozpuszczam jedną polopirynę S i tym podlewam rośliny.W ten sposób uratowałam też magnolię której brązowiały liście .Kawę podlewam wodą destylowaną albo deszczówką.
pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Marzenko (lub inni czytający ten post) mam pytanie.
Czy mojej kawie też trzeba zakwaszenia? czy np takie czernienie liści może spowodować fakt, ze parę tygodni temu wietrzyłam w mieszkaniu (było zimno) a kawa stała wtedy przy oknie? (od tamtej pory podczas wietrzenia przenoszę kawę do innego pokoju) Po tamtym incydencie zrzuciła trochę liści, ale one nadal czernieją (od spodu). Kawa puszcza nowe liście od góry więc wygląda na zdrową.
Dodatkowo mam pytanie, czy zamiast polopiryny S może być woda z cytryną? Jesli tak to w jakich proporcjach?
Załączniki
IMG_0140.JPG
IMG_0137.JPG
IMG_0136.JPG
:-)
Obrazek
Aislinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-17, 11:56

Post autor: Aislinn »

Witam
Chciałabym się zapytać, czy wiecie może, co się dzieje z moją kawą. Mam ją w zasadzie od niedawna, od kilku miesięcy. Na jej liściach kilka tygodni temu zauważyłam czarne plamy, liście w tym miejscu usychają. Obrywam je, ale cały czas się pojawiają. Nie wiem, co mam robić, nie znam się kompletnie na uprawie tej pięknej roślinki.
Załączniki
kawa_arabica2.jpg
kawa_arabica2.jpg (28.7 KiB) Przejrzano 7399 razy
kawa_arabica1.jpg
kawa_arabica1.jpg (20.34 KiB) Przejrzano 7399 razy
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Zontix możesz używać też wody z kwaskiem cytrynowym. Do butelki litrowej lub 1,5 litra wsypujesz jedną łyżeczkę od herbaty kwasku cytrynowego. Problem zniknie.

Aislinn kawa potrzebuje do podlewania miękkiej i trochę zakwaszonej wody ( jej naturalny klimat jest wilgotny a ziemia kwaśna). Myślę, że podlewasz zbyt zasadową wodą i zbyt często i dlatego powstają na niej takie czarne plamy. Podlewaj tak jak napisałem Zontixowi- wodą z kwaskiem. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Aislinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-03-17, 11:56

Post autor: Aislinn »

Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie, mamy bardzo twardą wodę. Sama nie wpadła bym na pomysł z kwaskiem. Jeszcze raz dziekuję :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy. Pamiętaj wystarczy łyżeczka kwasku, nie więcej :lol: Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
edith
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-27, 16:30

Post autor: edith »

Witam, mój sposób na wodę do podlewania kawy to jedna tabletka polopiryny na 2l butlę. Sprawdza się super, a liście brązowiały mojej też jak miała za ciasną doniczkę, po wyjęciu prawie same korzenie na dnie, po przesadzeniu wracała do normy. Kawa ma 3 lata.

Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Edith Twój sposób też jest dobry :-D Kawę masz ładną i okazałą :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ