Katalpa, podkładka do szczepienia

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
kwosinski
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2021-08-05, 20:20

Katalpa, podkładka do szczepienia

Post autor: kwosinski »

Dzień Dobry,

Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie odpowiedzieć na pytanie na jakich podkładkach możliwe jest szczepienie katalpy?

Przeszukiwałem dziś 2h internet i żadnych konkretnych informacji na ten temat.. :(
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Katalpa, podkładka do szczepienia

Post autor: Petrus »

Surmie, szczególnie jej odmiany szczepi się na surmii zwyczajnej (Catalpa bignonioides) ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
robert2008k
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2022-10-07, 21:10

Re: Katalpa, podkładka do szczepienia

Post autor: robert2008k »

Witam, podepnę się do tematu... Prośba o wyrozumiałość :-)
Jak wiemy Catalpy już podrośnięte są dość drogie. W dodatku jest dużo odmian. Myślałem kupić taką, z której można w przyszłości uformować fajny parasol. Myślę o odmianie Nana (jakoś tak wyczytałem). Czy idę w dobrym kierunku?
Ponadto myślę o szczepionej żeby nie urosła na 10 m a jak wspomniałem już podrośnięte są drogie. Mogę kupić sadzonkę, poczekać aż podrośnie i potem uciąć wierzchołek (koronę) i zrobić z tego szczepienie? Podkładką byłoby oryginalne drzewo (pień- łodyga) i doszczepiona korona...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Katalpa, podkładka do szczepienia

Post autor: Petrus »

Witaj. Pomysł ciekawy ale nie wiem czy opłaca się w to bawić. Sadzonkę odmiany 'Nana' nie wiem czy w ogóle kupisz lub gdzieś znajdziesz. Ewentualnie musiałbyś pobrać sadzonkę z dorosłej catalpy odm. Nana. Wtedy taką sadzonkę posadzić i czekać chyba z 10 lat aby miała jakiś sensowny gruby pień i wtedy wykonać szczepienie na tym pniu. według mnie to bez sensu.
Młode catalpy 'Nana' nie są aż takie drogie. Młode drzewka już kupisz za 40-50 zł- niewysokie. Takie na pniu 2 m to tylko 100 zł. Wiadomo im grubszy pień np. 12-14 cm obwodu i więcej (drzewa alejowe) to koszt wzrasta. Ale będąc w wielu szkółkach w Polsce w okolicy 100 zł kupisz ładne catalpy 'Nana' ;-)
Można też kupić sadzonkę surmii zwyczajnej-podstawowy gatunek. Uprawiać na wysoki pień i potem n wysokości np 2-3 m przyciąć i formować koronę na parasol. Ale to działania na dłuższy czas, minimum 5-10 lat.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
robert2008k
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2022-10-07, 21:10

Re: Katalpa, podkładka do szczepienia

Post autor: robert2008k »

Dzięki za odpowiedź.
Troszkę mnie zaskoczyłeś ceną... Wszędzie gdzie szukałem ceny szczepienia na wysokości powyżej 160 cm zaczynają się od 200 zł i szału nie ma z grubością pnia :-(
Jestem ze śląska, jeśli znasz miejsca gdzie można kupić taniej proszę o podpowiedź.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Katalpa, podkładka do szczepienia

Post autor: Petrus »

Odmiana 'Nana' jest często kupowana dlatego wiele szkółek winduje ceny w górę. W mniej znanych szkółkach drzewa są tańsze. Napisze Ci później na PW w jakich szkółkach możesz popytać. Gdzie mieszkasz?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
robert2008k
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2022-10-07, 21:10

Re: Katalpa, podkładka do szczepienia

Post autor: robert2008k »

Katowice, promień 50 km :-)
ODPOWIEDZ