Kalia

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
michcioh
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2014-07-01, 21:13

Kalia

Post autor: michcioh »

Witajcie,

mam na parapecie dwie doniczki kalii, niestety tylko liści, były zaniedbywane. Mamy początek lipca, a roślina ma dłuugie wątłe liście, kładące się po parapecie. Z tego co się doczytałem o kaliach to okres ich kwitnienia minął i teraz jak powinienem się zachować czytając opis poniższy opis?
W uprawie pojemnikowej po okresie kwitnienia w końcu kwietnia, przez ograniczenie podlewania (aż zaschną liście) zmuszamy cantadeskię do zapadnięcia w stan spoczynku. Jest to niezbędna czynność aby roślinie zapewnić regularne kwitnienie. Z nastaniem lata przenosimy doniczkę do ogrodu, dołujemy i rozpoczynamy stopniowe podlewanie aby ją pobudzić do wzrostu. Gdy wybiją liście zaczynamy ją nawozić.
Moja roślina nie była przesuszana. Czy powinien to uczynić czy może jakoś jednak wzmocnić ją jakoś?
Tu wstawiam zdjęcie Obrazek

Uprzedzam, że dopiero zaczynam przygodę z kwiatami i nie mam bladego pojęcia jak do nich podejść, uczę się, także przez to forum. Proszę o jasne rady, jak krowie na rowie ;) Nie chciałbym wyrzucać rośliny tylko dlatego, że przerasta mnie jej hodowla :)

Proszę o cenne rady.
Pozdrawiam, Michał.
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Kalia

Post autor: goja.k »

Michale, nie mam tego kwiatka w domu i brakuje mi doświadczenia. Trochę o nim poczytałam. Ja zrobiłabym tak:
Mimo, że okres przesuszenia przypada na czerwiec - lipiec to ja bym ją jeszcze 1 miesiąc podsuszyła.(Podlewaj raz w tygodniu - odrobinę). Po tym czasie te połamane i obsuszone liście obcięłabym i przesadziłabym w doniczkę z mieszanką ziemi i torfu. Do grudnia powinno się ją trzymać w chłodniejszym miejscu do 10 stopni, podlewaj jak przeschnie ziemia. Potem w pokojowej temperaturze i w słonecznym miejscu.
Mam nadzieję, że odezwie się jeszcze ktoś kto ma tą roślinkę i doda ewentualnie swoje uwagi. Pozdrawiam :)

Więcej możesz poczytać tutaj: Kalia ogrodowa - sadzenie, uprawa, rozmnażanie, zimowanie
Zapraszam do domu Małgorzata
ODPOWIEDZ