Kalatea -usychanie liści.

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Taddeo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2011-06-24, 18:53

Kalatea -usychanie liści.

Post autor: Taddeo »

Witam wszystkich,
Była dorosła i nagle po roku czasu zaczęły jej usychać obrzeża liści. Pousychały tak wszystkie, a nowe ledwo się pojawią to przeżywają to samo. Myślałem, że przesadziłem z nawozem mineralnym. Zrobiłem już chyba wszystko, zmieniałem glebę dwa razy z normalnej na torfowa przemywając wpierw bryłę korzeniową, podlewam deszczówką, spryskuję liście, bo podobno b. lubią wilgoć - a efektu nie ma.
Spróbujcie mi coś podpowiedzieć, bo Kalatea Rufibarba podoba mi się nadzwyczajnie i chcę ją mieć zdrową.
Co robić!!
--
Pozdrawiam, Taddeo
Taddeo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2011-06-24, 18:53

Re: Kalatea -usychanie liści.

Post autor: Taddeo »

Dołączę jeszcze dwa zdjęcia, aby pokazać "grozę" :) sytuacji.
--
Pozdrawiam, Taddeo
Załączniki
rufibarba1.jpg
rufibarba2.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Kalatea -usychanie liści.

Post autor: Petrus »

Ogólnie to dość trudna roślina w uprawie. Zasychające brzegi liści to może być objaw zbyt suchego powietrza, które musi być ciągle wilgotne ale wtedy ograniczamy troche podlewanie bo jedno i drugie powoduje potem plamistośc brunatną liści. Jeżeli liście drastycznie gniją to usuwamy je stopniowo bo nagłe usunięcie wszystkich liści jeszcze bardziej pogarsza stan rośliny i nic już jej nie uratuje.

Usychające brzegi liści mogą również świadczyć o niedoborze potasu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Kalatea -usychanie liści.

Post autor: Krysia »

Jeżeli podoba ci się właśnie ta roślinka, to kup nową. Z tej już nic nie będzie. Pozdrawiam.
Taddeo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2011-06-24, 18:53

Re: Kalatea -usychanie liści.

Post autor: Taddeo »

Dziękuję Krysiu za pocieszenie ;-) Potwierdzam, bardzo mi się podoba ta roślina, no i właśnie już kupiłem drugi egzemplarz. Szkopuł w tym, że obawiam się powrócenia nieodgadnionego procesu zasychania liści i wizji utraty następnej rośliny - co byłoby silnym ciosem w moją męską zaradność :->
A ta schorowana wypuszczając nowe listki to chyba daje jakąś nadzieję na powrót do zdrowia? Jeszcze ją trochę potrzymam.
--
Dzięki za reakcję,
Taddeo
ODPOWIEDZ