kaki

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

kaki

Post autor: elakrztuk »

Mam w domu 8 sadzonek kaki z nasienia. Posiałam je z ciekawości. Wszystkie wykiełkowały. Co dalej nie wiem? Podobno to drzewa i Polsce nie można ich wyhodować. Z dnia na dzień coraz większe te sadzonki co mam. Na razie są na parapecie, ale cały czas nie będą.
Obrazek
co mam robić dalej?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: kaki

Post autor: Danka »

Ładnie rosną. Moje po jakimś czasie padło. Już o tym pisałam. Jeżeli się uchowa musisz trzymać w donicach. A na zimę do domu. ;-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: kaki

Post autor: Elzbieta M »

Myślę , że już pora porozsadzać do osobnych doniczek.
Awatar użytkownika
Oaza-Palmy
Ekspert
Posty: 56
Rejestracja: 2010-07-06, 14:01

Re: kaki

Post autor: Oaza-Palmy »

Kaki (Diospyros kaki) lub inaczej hurma wschodnia, może być w Polsce uprawiane jako roślina doniczkowa. Choć podobno możliwa jest uprawa kaki w cieplejszych regionach u naszych zachodnich sąsiadów.

Młode sadzonki kaki przesadzamy do osobnych doniczek, do przepuszczalnej ziemi uniwersalnej. Na dno doniczki wsypujemy koniecznie warstwę drenażu. Hurmę podlewamy umiarkowanie i używamy w tym celu miękkiej wody. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nie mokra. W okresie wegetacji roślina powinna stać w możliwie jak najjaśniejszym miejscu. Możemy ją wystawić na dwór na słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Co ciekawe, kaki dobrze znosi suche powietrze, dlatego można zimą, kiedy prawie nie ma już liści, z powodzeniem przechować je w domu. Może wtedy stać w miejscu chłodnym i półcienistym, lub nawet cienistym.

Czas owocowania kaki to przeważnie wrzesień/październik. Jeśli chodzi o owocowanie, kaki ma dość nietypową cechę - owoce osiągają dojrzałość, gdy liście drzewa w przeważającej części już opadły.
Oaza-Palmy.pl - Sklep online z sadzonkami bambusów, palm i innych egzotyków
BambusowySen.pl - Blog o tym, jak osłonić się od sąsiada szybko, zielono i orientalnie. I o wakacjach w donicy.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: kaki

Post autor: malina »

Elu , martwisz się nadmiarem sadzonek - chętnie jedną przyjmę / albo dwie/ :) mogę Ci się czymś zrewanżować ;)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: kaki

Post autor: Merghen »

Elu, próbowałam z nasion wysiać kaki i nic nie wzeszło. Jeśli masz nadal nadmiar to też chętnie przyjmę. Myślę, że w zamian coś u mnie znajdziesz choć dawno tutaj ani nie pisałam ani nie wstawiałam zdjęć. Wracam jednak do Was tylko trochę ochłonę po ostatnich wydarzeniach.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: kaki

Post autor: rafaloku »

Nieco zainspirowani pytaniem Eli na forum, przygotowaliśmy do poradnika artykuł o uprawie kaki. Mam nadzieję Elu, że się przyda: Kaki - uprawa w domu. Jak wyhodować sadzonki kaki z pestki?
Rafał
ODPOWIEDZ