Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, usychanie liści

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, usychanie liści

Post autor: El-ka »

Moja yuka ogrodowa zwinięta w trąbkę,była przesadzana jesienią.Może nie przyszła jeszcze do siebie po przesadzaniu.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Wrzucę zdjęcie może ktoś mi powie co jej jest.
Załączniki
mój ogród 691.jpg
mój ogród 691.jpg (58.78 KiB) Przejrzano 14574 razy
pozdrawiam Elżbieta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja to bym postawiła na to, że ją zjadła nornica. :-/ Już nic jej (yukki) nie trzyma i liście poległy. Spróbuj lekko pociągnąć, jeśli zostanie Ci liść w ręce, to mogę mieć rację.
fox

Post autor: fox »

Jaka nornica ??? u mnie dziesiątki juk tak wyglądają :( od korzenia powinna puścic młode :) To chyba sprawka suchej ziemi :) Podlewanie :) i na jakieś 2 tyg. podnieś wszystkie liście do góry i na czubek gumka recepturka
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Myślisz Jacku ,że pomoże ,mam takie dwie i obie tak wyglądają :-(
pozdrawiam Elżbieta
fox

Post autor: fox »

Trudno diagnozować ze zdjęcia, ale u mnie przez 20 lat żadnej juki nornica nie zjadła :) a miały by czym się obżerać :) Jesli posadzone na jesieni to podlewaj często, niby mają mięsiste kłącza ale za to korzonki są liche :) A jak Ci zdechną to masz u mnie jak w banku :) Juk ci u mnie dostatek :)
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

U mnie jedna z czterech juk też tak wygląda jak na zdjęciu u El-ki, za to pozostałe są w porządku. Mam bardzo sucho na działce, wodę dopiero nam w poniedziałek puścili i dopiero teraz zaczęłam podlewanie.
Zastanawiałam się czy powodem takiego wyglądu nie jest przypadkiem to, że jako jedyna w ubiegłym roku kwitła i dlatego jest teraz taka zmarniała, bo pozostałe też mają sucho a jednak wyglądają normalnie.
fox

Post autor: fox »

Pęd juki po kwitnieniu nadaje się tylko do usunięcia :( z obserwacji swoich wiem że po kwitnieniu pędy są w dobrej kondycji :) aż szkoda wycinać :) Ale że z tego pożytku już nie będzie, wycinam jesienią, przy okazji nie zacieniają reszty rośliny :)
Awatar użytkownika
babuchna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-05-07, 14:54

juka

Post autor: babuchna »

Witam , jestem z Wami od niedawna,lecz mam w swoim ogródku kilka yuk. Dostałam je od mamy i tez mi chorowały lecz obciełam wszystkie boczne liście pozostawiając tylko serce. Tak postąpiłam również w tym roku bo były osłabione po zimie. W tej chwili mają się świetnie wypuszczają młode i mocne nówki. Pozdrawiam.

P.S.
O jukach w poradniku forum:
1) Juka ogrodowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie, choroby
2) Dlaczego juka ogrodowa nie kwitnie?
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, usychanie liści

Post autor: mmmm5 »

Po trzech latach hodowania juk miałam nadzieję,że w tym roku zakwitną ,niestety coś je zżera !!!! Już 3 sztuki całkowicie zjedzone tylko liście zostały ... co za bestia ? jak się jej pozbyć ? płakać mi się chce :rozpacz: :rozpacz:
Załączniki
011.JPG
tu nawet widać ślady zębów
tu nawet widać ślady zębów
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, usychanie liści

Post autor: Sylwia,Gosia »

I to nawet spore zęby to coś miało :orany: .Szkoda juk Marysiu ,to piękne rośliny , nie płacz ,może przyjdzie Ci jednak na ich miejsce jakaś ładniejsza i wdzięczniejsza roślina ? :serce:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, usychanie liści

Post autor: Petrus »

Mi to wygląda bardziej na jakąś zgnilizne czy cuś :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, usychanie liści

Post autor: mmmm5 »

Piotrze, bulwy juk są bielutkie a wyżarte dziury jeszcze wilgotne ze śladami zębów.Juka pada bardzo szybko ,prawie natychmiast .Rosną w tym miejscu trzeci rok i do tej wiosny nic się nie działo.Zostało jeszcze 6 szt i zastanawiam się co będzie żarła ta bestia jak je wykończy ? :przestraszony:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, usychanie liści

Post autor: Danka »

To mnie Marysiu zaskoczyłaś :orany: Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby coś zeżarło jukki. :przestraszony:
Mam nornice w ogrodzie ale nie zauważyłam, żeby odżywiały się roślinami. Może to karczownik :zdegustowany:
Widzę, że ta sadzonka ma jeden korzonek. Może po jakimś czasie wypuści nową sadzonkę.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, usychanie liści

Post autor: mmmm5 »

Danusiu,zamoczyłam tą z ogonkiem w misce z wodą i liście się wyprostowały,pozostałe rozsypały się nie było nic oprócz liści.Boję się iść zobaczyć co z pozostałymi.
Nastepne bedę sadzić w wiadrach...
Pozdrawiam :-)
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
ODPOWIEDZ