JUKA, jasnobrązowe plamki "wzorki", proszę o pomoc

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
MartaWF
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-16, 14:01

JUKA, jasnobrązowe plamki "wzorki", proszę o pomoc

Post autor: MartaWF »

Drodzy pasjonaci roślin.
Od roku jestem posiadaczką dwóch juk. Niestety jedna z nich ewidentnie przechorowała całą zimę, opadały jej i żółkły liście. Już jedną jukę straciłam, ponieważ bardzo chorowała a ja nie umiałam sobie z nią poradzić.
Od jakiegoś miesiąca obserwuję jasno brązowe plamki przy najbardziej wewnętrznych fragmentach liści. Coś jakby "wzorki" obawiam się, ze to jakiś szkodnik, przeszukałam całe forum, nie mogę ustalić co to dokładnie może być, stąd moje pytanie i duża prośba o pomoc. Moja poprzednia nie odratowana juka (a miałam 3) miała podobne objawy tzn. na liściach od najbardziej wewnętrznej strony pojawiały się jasnobrązowe nieregularne plamki, jakby "wzorki". Z tej biednej juki (której już ze mną nie ma) z ziemi wyłaziły białe długie robale, oczywiście zmieniłam ziemię, umyłam korzenie, ale liście bardzo ucierpiały i się poddałam boję się powtórki z rozrywki, chociaż w tym wypadku z ziemi robale nie wychodzą. Jukę w międzyczasie przesadziłam do większej doniczki.
Oczywiście z dnia na dzień nieregularnych plamek przybywa. Dodam, że jukę zimą podlewałam raz na 1,5 tyg, raz na 2 tyg niewielką ilością wody. Zaniosłam ją również na strych, gdzie ma dużo słonecznego miejsca. Wspomagałam też jukę nawozem do juk i palm, bardzo delikatnie i może z raz tylko. Będę wdzięczna Państwu za pomoc a moja juka odwdzięczy się pełnym pięknem i rozkwitem, Pozdrawiam :) serdecznie - Marta
Załączniki
juka.jpg
juka2.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: JUKA, jasnobrązowe plamki "wzorki", proszę o pomoc

Post autor: Petrus »

witaj, te plamki da się zeskrobać paznokciem czy widać typowo że to przebarwiony liść?
Po zdjęciu widać że jest trochę zmaltretowana. Liście się skręcają i wybrzuszają na boki to może być objaw niedoboru mikroskładników albo jest jej za gorąco na tym poddaszu. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
MartaWF
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-16, 14:01

Re: JUKA, jasnobrązowe plamki "wzorki", proszę o pomoc

Post autor: MartaWF »

Dziękuję za odpowiedz, niestety nie da się tego zmyć, próbowałam nawet wacikiem, to zdecydowanie przebarwienie liści, na poddaszu jest chłodno, kaloryfery bardzo rozsądnie są podkręcane. Będę wdzięczna za dalsze sugestie, pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: JUKA, jasnobrązowe plamki "wzorki", proszę o pomoc

Post autor: Petrus »

Kurcze cieżko mi stwierdzić czego efektem są te plamki. Zdjęcie mało wyjaśnia, musiałbym to zobaczyć.... :zalamany:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
MartaWF
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-16, 14:01

Re: JUKA, jasnobrązowe plamki "wzorki", proszę o pomoc

Post autor: MartaWF »

Dziękuję bardzo, będę obserwować jukę, mam nadzieję, że odżyje, dodam tylko, że jak liść cały odpadał z tymi plamkami, to od dołu był brązowy, trochę ciemniejszy niż plamki. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: JUKA, jasnobrązowe plamki "wzorki", proszę o pomoc

Post autor: Petrus »

Oki ;) Liście juk (konkretnie u nasady) przy prawidłowym wzroście skierowane są ku górze, potem ewentualnie od połowy obwisają. U ciebie już od przytwierdzenia do pnia obwisają tak jakby była przelana, albo nasada liści jest tak słaba że nie jest w stanie utrzymać liścia. No nic musisz ją obserwować. Regularnie stosuj nawóz, podlewaj najlepiej odstaną cieplejszą wodą, ustaw w jasnym miejscu i zobaczysz...
Tak na marginesie cętkowanie na liściach (powstające kolorowe plamki) spowodowane jest niedoborem któregoś z pierwiastków, m.in. azotu, magnezu, fosforu lub siarki ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
MartaWF
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-16, 14:01

Re: JUKA, jasnobrązowe plamki "wzorki", proszę o pomoc

Post autor: MartaWF »

Dziękuję za rady i za pomoc :) :-) Pozdrawiam serdecznie!
ODPOWIEDZ