Jeżyna bezkolcowa

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Elzbieta M »

Mimo iż krzew ładnie owocuje , co roku muszę wyciąć kilka pędów , zanim dojrzeją na nich owoce. Po prostu pędy zamierają. Najpierw liście żółkną, wygląda mi to na chlorozę , ale pewności nie mam.
liść jezyny.jpg
liść2.jpg
Te objawy zaczynają sie późną wiosną/wczesnym latem. Również na pędzie pojawiają się ciemne plamy
pęd  jeżyny1.jpg
pęd  jeżyny.jpg
pęd jeżyny 2.jpg
Owoce na takich pędach nie powiększają się , zwykle zasychają , a jeśli nawet dojrzeją , to są niesmaczne i nie nadają się do konsumpcji. Ja oczywiście te pędy usuwam. Na pozostałych pędach owocowanie jest obfite. Co robić , aby problem zlikwidować?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Petrus »

Elu mi to wygląda właśnie na chlorozę liści bo nerwy liścia są zielone a przestrzenie pomiędzy nimi żółkną- są żółte czyli nie ma w nich chlorofilu. ;) Może być wtedy zaburzona fizjologia takiego pędu i dlatego pojawiają się plamy. Chloroza też objawia się najczęściej na liściach tegorocznych, bo podobne objawy daje brak potasu (również magnezu), ale przy potasie nekroza występuje na starych liściach.

Ja bym zrobił tak. Na wiosnę wytnij wszystkie pędy na których widać te plamy i zacieki na liściach (może to być objaw choroby grzybowej też), i zastosuj nawóz ze zwiększoną zawartością potasu, fosforu i magnezu. Zawsze zbyt mało potasu i fosforu w glebie powoduje, że owoce są gorszej jakości. Zobaczysz wtedy czy problem się pojawia znowu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Elzbieta M »

Te liście rozwijają się na rocznych pędach , pozostawionych na owocowanie ( stare owocujące wycinam po zbiorach). Czyli liście są młode.Rozumiem , że chloroza może dotyczyć jednego czy kilku pędów w krzewie ,tak? Pozostałe mogą być zdrowe?
wrzesien 2014 051.jpg
Z nawożeniem to masz rację , bo jeżynę traktowałam trochę po macoszemu. :wstyd:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Petrus »

Tak Elu, chloroza zazwyczaj łapie młode liście. Bo jeżeli tak samo wyglądają liście stare to problem dotyczy magnezu a czasem potasu. Wszystko zależy od uprawy danej rośliny i jej wymagań pokarmowych.
To od wiosny postaraj się nawozić a przed tym wszystkim dla pewności sprawdź również pH gleby :-) bo to też ma wpływ na przyswajanie określonych makro czy mikroelementów. ;-)

Więcej: Choroby jeżyny bezkolcowej - objawy, zdjęcia, zwalczanie
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: tadek »

.
A pomijając choroby Piotrze, czy owoce jeżyny mogą też nie dojrzewać z powodu suszy?
Jak ma głęboko zakotwiczone są korzenie korzenie dorosłego wieloletniego krzaka, czy podobnie jak winorośli?

Czy susza jeżynie szkodzi?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Agnieszka Lach »

Witam,

Jeżyny bezkolcowe mają dość płytki system korzeniowy (maksymalnie do 30 cm) i oczywiście susza może być przyczyną niedojrzewania owoców. W czasie suszy krzewy jeżyny bezkolcowej powinny być nawadniane, szczególnie w okresie owocowania.
Generalnie susza jest bardzo szkodliwa dla wszystkich krzewów owocowych - obniża plon i jakość owoców.
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Petrus »

Faktycznie, owoce mogą spadać i nie dojrzewać z braku wody. Bo owoce na krzewach to takie pijawki, ciągną od rośliny dużo wody, i jak krzew pobiera mało wody (bo nie ma jej w podłożu) to odrzuca owoce, żeby się nie męczyć ;-) Z fizjologicznej strony roślina potrzebuje najwięcej wody, gdy tworzy kwiaty i pąki oraz gdy kształtują się owoce a potem dojrzewają. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Elzbieta M »

Zanotowuję sobie w zeszycie wszystkie uwagi , bo niestety pamięć może płatać mi figle :hyhy: I jeszcze jedno mi sie pytanie nasuwa - czy na ta chlorozę wystarczy zwiększona ilość potasu , magnezu , fosforu - czy konieczny jest również nawóz z żelazem? Np Rosahumus?
Jakie powinno być pH dla jeżyny?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Petrus »

Elu jeżeli występuje chloroza to roślina ma niedobór żelaza. Są nawozy w płynie na chlorozę liści. Jeżeli występuje chloroza to podłoże jest zbyt zasadowe (czyli ma podwyższone pH) bo zbyt wysokie pH gleby utrudnia roślinie pobieranie żelaza. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Elzbieta M »

Ok, teraz rozumiem. :-D
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Sadowniczy.pl »

Moja rada ... usunąć pędy na których są jakiekolwiek objawy porażenia(takie jak na zdjęciach) . Potem opryskać jeżyny Topsinem, a po 2 tygodniach środkiem Bravo lub Switch. Jeśli to nie pomoże to i na liściach będą występowały objawy chlorozy to może to być choroba wirusowa. Jeśli tak będzie to jedyne wyjście to usunięcia roślin.
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki. Zastosuję się i będę obserwować
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Bettiw »

Moją jeżynę dopadł jakiś szkodnik, aż żal było wycinać tyle owoców, chyba ze 3 kg wyrzuciłam. Proszę o pomoc, ktoś uporał się z czymś podobnym? Czy to szpeciel jeżynowiec? Na malinach też widać podobne owoce, ale w znacznie mniejszej skali
20190727_183525.jpg
20190727_183546.jpg
Te białe miejsca są miękkie, wodniste.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Bettiw »

Nikt tutaj nie zagląda, a potrzebowałabym porady, teraz problemu nie ma,ale chciałabym uniknąć podobnej sytuacji w przyszłym roku.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Petrus »

Witaj, już jestem :hyhy: Mi to wygląda na poparzenie słoneczne owoców. W upalne dni (przez kilka dni) owoce moga być również poparzone. Rośnie u ciebie w bardzo nasłonecznionym miejscu?
Jeżeli tak to warto w takie dni cieniować roślinę. To powinno pomóc ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ