Jeżyna bezkolcowa

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Bettiw »

Właściwie to ucieszyłam się z Twojej odpowiedzi lepsze to niż choroba czy szkodniki, chociaż w tym miejscu krzew rośnie od początku a taka sytuacja pierwszy raz miała miejsce. Dziękuję za odpowiedź. Bo dżemiki są super.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Ekspert Target
Ekspert
Posty: 14
Rejestracja: 2018-07-11, 08:01

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Ekspert Target »

Witam. Podobne objawy mogą wystąpić w przypadku szpeciela jeżynowca. Wówczas wykonuje się oprysk preparatami przędziorkobójczymi np. Nissorun Strong 250SC. Z tym że najlepsze rezultaty są gdy zabieg przeprowadza się wiosną, gdy szkodniki opuszczają zimowe kryjówki i rozpoczynają żerowanie na liściach jeżyn. Dodatkowy oprysk można wykonać przed kwitnieniem i na początku kwitnienia jeżyny. Miejsca, w których owoce zostały uszkodzone (nie wybarwiły się) są bardziej wrażliwe na inne czynniki zewnętrzne, np. wysokie temperatury. W takich warunkach dochodzi zwykle do miejscowych poparzeń (objawy tak jak Pani wspomniała – miękkie i wodniste miejsca). Dlatego ważna jest nie tylko ochrona przed szkodnikami, ale także odpowiednie stanowisko (lekko ocienione), a w razie potrzeby tak jak wspomniał kolega Petrus wskazane jest cieniowanie roślin.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jeżyna bezkolcowa

Post autor: Petrus »

W poprzednich latach nie było takich upałów przez dłuższy czas, w tym roku jest pogrom susza na całego. U mnie tez niektóre rośliny rosły w pełnym słońcu wiele lat a w tym roku zostały poparzone :zdegustowany:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ