Jest takie miejsce - cz.2

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Elzbieta M »

Beatko , zależy co chcesz pryskać i na jakie choroby. Brzoskwinię można kropić już na przełomie lutego i marca.Jesienią po opadnięciu liści kropię miedzianem , wiosną - syllitem. Śliwkę będę kropić syllitem w fazie białego pąka , natomiast dla wiśni i czereśni właściwy termin to okres po kwitnieniu. Ale można też wiśnie opryskać Topsinem na drobną plamistość i brunatną zgniliznę przed kwitnieniem. Natomiast oprysk olejowy na jaja mszyc zimujących na krzewach porzeczek wykonuję przed pękaniem pąków.
Beatko , a co masz zamiar kropić?
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Alexa »

Dzień dobry, Elu😀
Dziękuję za miłe powitanie. Podejrzałam Twój ogródeczek zza krzaczka. Bardzo podoba się mi, jest taki naturalny i kolorowy i zdrowy.
Spoglądam z zazdrością, bo u siebie nieustannie walczę z chorobami. Nie wykluczam, że przyczyną może być skażona glebą, która została na działkę nawieziona po wybudowaniu domu. Bardzo wiele drzew i krzewów utraciłam. Mimo wszystko ogród mnie cieszy i relaksuje.
Piszesz o opryskach. Też zaliczyłam już pierwszy oprysk olejowy cisów (miseczniki), poprzycinałam co nieco i wykonałam takie tam inne prace porządkowe, które nie mają końca.
Teraz czekam na prawdziwą wiosnę😉
Pozdrawiam
Alexa
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Elzbieta M »

Cześć Alexo. Miło , że wpadłaś do mnie.
Ja niestety też walczę z chorobami roślin i to jest bardzo przygnębiające. Gdybym jeszcze nie miała problemów z identyfikacją choroby, byłoby łatwiej. Ciągle trzeba się uczyć i fajnie, że jest to forum bo w razie czego zawsze ktoś podpowie. Dochodzę do wprawy, ale to niestety trwa.
Wybierałam się na działkę , aby kontynuować wiosenne cięcie - ostatnio przycięłam śliwkę , czekają hortensje bukietowe - ale niestety , samochód nie zapalił. Akumulator zdecydowanie odmówił posłuszeństwa.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Elzbieta M »

Wczoraj na działeczce
Załączniki
Hortensje bukietowe przycięte
Hortensje bukietowe przycięte
Tak formuję do poziomu młode gałązki
Tak formuję do poziomu młode gałązki
Kwitnie ciemiernik
Kwitnie ciemiernik
Przebiśniegi rozchylają główki
Przebiśniegi rozchylają główki
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: mmmm5 »

Pięknie u Ciebie Elu ,taki porządek ,że przyjemnie oglądać...
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję , Marysiu. Staram się zawsze coś zrobić w ogrodzie , jak przyjeżdżam na wieś. Trochę uporządkowałam rabatki , ale jak to wiosną - jeszcze wiele pracy przede mną. W ten weekend ponownie zima dała o sobie znać , więc spędzam dni w Krakowie , marząc, aby temperatura się podniosła i można było kontynuować wiosenne prace.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Elzbieta M »

Kolejne pąki kwiatowe storczyków rozwinięte
Załączniki
Ten storczyk rozwinął pierwszy pąk 30 stycznia, teraz kwitnie już na dwóch  pędach
Ten storczyk rozwinął pierwszy pąk 30 stycznia, teraz kwitnie już na dwóch pędach
Ten rozkwitł 28 lutego
Ten rozkwitł 28 lutego
,A ten dostałam na 8 marca
,A ten dostałam na 8 marca
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: ANDU »

WITAJ ELU
Piękne storczyki i te kwitnące na działce. Mam dwa ciemierniki ,ale jakoś nie mają ochoty w tym roku kwitnąć.
U nas zimno,noce mroźne ,w ogródku błoto,mokro, ziemia zmarznięta - nie chce się grzebać w takiej zimnicy.
Ale tydzień temu udało mi się obciąć wszystkie róże, jak się trochę ociepli to je opryskam miedzianem (zanim liście rozwiną).
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Alexa »

Elu, czytam Twój post na górze strony na temat wiosennych oprysków.
Czy iglaki też opryskujesz olejowym preparatem?
Pytam, bo kiedyś miałam niemiłe doświadczenie, mianowicie po oprysku (nie pamiętam, czy był to promanal, czy emulpar) srebrne iglaki tzn. białobok i świerk glauca globosa, straciły swój srebrny kolor. Młode przyrosty były już ok. Czy spotkałaś się z czymś takim?
Ubiegłej wiosny mszyca zaatakowała mi je i aż się boję zastosować jakikolwiek olejowy, żeby nie oszpecić drzewek.

I ja podobnie, ze względu na powrót zimy, nic nie robię w ogrodzie. Dziś wyskoczyłam na chwilę, żeby przyciąć jabłonkę, ale nie wytrzymałam długo 😀. Będę czekała na zdecydowanie wyższą temperaturę.

Pozdrawiam Alexa
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Elzbieta M »

Cześć Alexo. Chciałam Ci odpowiedzieć w twoim wątku ogrodowym , szukam go , szukam lecz nie znajduję...Och , nie założyłaś go jeszcze....więc zachęcam. Pytasz mnie : "Czy iglaki też opryskujesz olejowym preparatem?
Pytam, bo kiedyś miałam niemiłe doświadczenie, mianowicie po oprysku (nie pamiętam, czy był to promanal, czy emulpar) srebrne iglaki tzn. białobok i świerk glauca globosa, straciły swój srebrny kolor. "
A więc - nie opryskuję iglaków. Czytałam kiedyś , że te o niebieskawym zabarwieniu igiełek tracą kolor po takim oprysku, więc pewnie te twoje też tak się zachowały. Zielonym to nie grozi.
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Alexa »

Dzięki Elu😀
Nie znalazłaś mojego wątku, jak zdążyłaś zauważyć, nie mam go jeszcze. Ale będzie....niebawem. Przymierzam się 😀, ale już widzę, że będę miała problem techniczny z utworzeniem linku 😏. Muszę się jeszcze podszkolić.

Dzięki za odpowiedź odnośnie oprysku niebieskich iglaków. Dobrze, że mi potwierdziłaś, bo myślałam, że coś schrzaniłam😀
Prognoza długoterminowa nie napawa optymizmem i chyba trzeba będzie korzystać z każdej cieplejszej chwili, aby wyskoczyć do ogrodu. Chyba grozi nam jeszcze śnieg😬

Pozdrawiam
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Elzbieta M »

Alexa pisze: 2021-03-11, 09:49
Prognoza długoterminowa nie napawa optymizmem i chyba trzeba będzie korzystać z każdej cieplejszej chwili, aby wyskoczyć do ogrodu. Chyba grozi nam jeszcze śnieg😬

Pozdrawiam
Dziś słuchałam prognozy z nadeją , że po niedzieli będzie wiosna , a tu - rozczarowanie , faktycznie , jak mówisz - jeszcze zimne dni w przyszłym tygodniu. Kupiłam jabłonkę , na szczęście w doniczce , ale z sadzeniem się wstrzymam , bo pewnie ziemia zmarznięta.Na razie czeka na balkonie.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Krysia »

Storczyki urody niebywałej. Cudnie kwitną :).
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Elzbieta M »

Dziś co prawda zimno, ale słoneczko się pokazało , a to oczywiście powód, by pojechać na wieś. Każdy wyjazd to praca, której rzecz jasna w ogrodzie nie brakuje. Dzisiaj ustawiliśmy namioty foliowe - duży, gdzie będą rosły , jak w ubiegłym roku, pomidory, ogórki i może kilka krzaczków papryki oraz dwa nowe, mniejsze. Nakryłam nimi truskawki celem przyspieszenia zbioru. Później można je przestawić w inne miejsce.
Załączniki
image.jpeg
Ciemiernik ma coraz więcej kwiatów
Ciemiernik ma coraz więcej kwiatów
Pokazują się liście tulipanów
Pokazują się liście tulipanów
Kwitną przebiśniegi
Kwitną przebiśniegi
image.jpeg
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Jest takie miejsce - cz.2

Post autor: Alexa »

Ooo, ja tu widzę „hektary” pod folią😉
Teraz chyba bez namiotu foliowego pomidorów nie da się uprawiać.
U mnie pomidory nie mają szans pod chmurką.
Ogórki sieję, bo od lat kiszę ze swojej uprawy. Ale ostatnio bardzo szybko chwytają mączniaka. U Ciebie też?
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
ODPOWIEDZ