Jest takie miejsce - cz.1

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Zdjęcia cudne, nie wiem co Ty od nich chcesz :zdziwko: Zaciekawiło mie to rosnące przy płocie i kwitnące na żółto. Jak się to zwie?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

To wiesiołek wieloletni ,b.szybko się rozrasta - a kwitnie - jak widać - latem
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Elu masz bardzo ładne zdjęcia, bardzo podoba mi się to z różami pod domem i te grzybki pod sosenką, czy to są maślaczki :?: , czy to ją jadalne inne grzybki :?:
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Wolałam ich nie zrywać , nie sprawdzać :lol:
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Piękne róże :roll:
pozdrawiam jagódka
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Merghen , dokładniej wiesiołka możesz zobaczyć na zdjęciu z różą , zatytułowanym "letnia rabata"
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Elu, to mi przypominało wiesiolka, mam go nawet w swoim ogrodzie tylko mój się płoży :-( iI dlatego pytałam :roll:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Tak , Merghen , jest kilka odmian . Płożącego akurat nie mam , ale niezwykle oryginalny jest dwuletni , którego kwiaty otwierają się (jak na filmie w zwolnionym tempie) na noc. I rozsiewa cudowny zapach! Rośnie wysoko , u mnie ponad 1.5 m
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Fajny masz ogródek i pięknie ci kwitną kwiaty :-D Lilie wodne są prześliczne, bardzo mi się podobają. :mrgreen:

I coś o wiesiołkach. Ten pod płotem to wiesiołek czworokątny a płożący to wiesiołek missuryjski. Oba różnią się porą kwitnienia, czworokątny kwitnie maj czerwiec a missuryjski od czerwca aż do przymrozków. Różnią się też wielkością kwiatów, missuryjski ma ze trzy razy większe kwiaty i są pojedyncze gdzie przy czworokątnym są to skupiska kwiatów. Mam oba wiesiołki i missuryjski jest trudniejszy w uprawie bo potrafi przemarzać. Czworokątny zaś jest jak chwast, rozrasta się silnie i ekspansywnie ale łatwy do opanowania, bo bez problemy się go usuwa.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Elzbieta M pisze:Starczy tych tulipanowych wspomnień,może teraz nieco lata?
Może jednak do tulipanów wrócę ;-) Nie pojawił się nikt odmianami się zajmujący, Na pewno Piotrek_ns mial ich sporo różnych przed powodzią. Także któraś z pań moderatorek jak pamiętam.

U mnie cały ogród w jednej odmianie właściwie :lol: a więc znawcą nie jestem i zerkam tylko do netu.
W naszej Encyklopedii tutaj na razie tylko kilkanaście odmian.

Może byś użyczyła Elżbieto swoich zdjęć do wpisów? :-)
Wracając do rozpoznania. Ten pierwszy u ciebie jasnofioletowy wydaje mi się że to inna odmiana niż Arabian Mystery. Wszędzie widzę tutaj np. kwiaty o ciemniejszej barwie, wyraźnie fioletowej.
U twojego płatki są węższe i tak elegancko odchylone. Należy bodajże do grupy 6 Lily Flowering (tulipany liliokształtne)

Następny, czerwony w kształcie gwiazdy należy pewnie do grupy 15 - botanicznych.
Trzeci, biało-różowy może z grupy późnych peoniowych ale najpewniej postrzępione brzegi sugerują grupę nr 7 strzępiaste. Te jak z poprzedniej grupy też kwitną późną wiosną.
Podobna jest do twojego np.
Fancy Frills
To znana na rynku odmiana.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Wracając do rozpoznania. Ten pierwszy u ciebie jasnofioletowy wydaje mi się że to inna odmiana niż Arabian Mystery. Wszędzie widzę tutaj np. kwiaty o ciemniejszej barwie, wyraźnie fioletowej.
U twojego płatki są węższe i tak elegancko odchylone. Należy bodajże do grupy 6 Lily Flowering (tulipany liliokształtne)
Może to 'China Pink'? tutaj
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Dziękuję Piotrze za wyjaśnienia. Elu, mam prośbę, czy mogłabyś dodać Piotrowi punkcik w moim imieniu. Bardzo dziękuję :) I chyba zacznę szukać tego 'chwasta' i wysokość i zapach mi odpowiadają, ekspansywność też :P :D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Piotruś , dzięki Ci za dokładne informacje odnośnie mojego "wiesiołka spod płota" :-D
Merghen , muszę coś uściślić , bo chyba żle mnie zrozumiałaś. Ten wiesiołek przy ogrodzeniu to jest - jak nam wyjaśnił Piotrek - czworokątny. On rośnie tak do wysokości kolan , u mnie kwitnie od połowy czerwca do połowy lipca.I faktycznie jest wszędobylski.Wszędzie wejdzie , również w trawnik. I on chyba nie pachnie. Natomiast ten , o którym pisałam , że rozwija się na noc, pięknie pachnie i ma ok 1.5 m - to jeszcze inna odmiana. Może Piotruś nam coś o nim napisze?
Ja Ci mogę przesłać nasiona lub sadzonki , ale dopiero ...w kolejnym sezonie. Nie zbierałam.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Śliczne lato a ten żywopłotek wiesiołkowy cudowny. Lubię jak jakiejś roślinki jest dużo wtedy widać ją z daleka. Ciekawi mnie też ten pachnący nocą :zdziwko:
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Piękne róże,piękne lilie :lol: :lol: czy pod tą sosenką rosną boczniaki :?:
Zablokowany