Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Nutka »

Eluś, no proooosze cię... "nie ma się czym chwalić"? :lol: Dobre sobie ;) Twoje oczko jest prześliczne, marzy mi się coś na wzór Twojego, ale u mnie to dopiero daleko do jakiegokolwiek stanu, godnego pochwalenia się :mrgreen:
Pozdrawiam!
Małgosia i Nutka :)
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: wasilewska101 »

Ale śliczne oczko ci wyszło a i skalniak również ciekawie wygląda. Dopiero jak wszystko się rozrośnie będzie co podziwiać. Ja może za dwa lata będę mogła zrobić oczko jak wnusio przestanie włazić do byle kałuży. Będę miała już lekcję poglądową.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: mariusz139 »

Elżbieta wykonała to oczko własnymi rękoma, ja również dołączam się do pochwał i oddaję wielkie ukłony :padam:
Elżbieto :padam:
Szkoda, że chcesz zrezygnować z oczeretu jeziornego 'Albescens', to bardzo dekoracyjna roślina. Niekoniecznie musi osiągnąć u Ciebie wymiary książkowe (patrz niżej- uprawa).
Tatarak paskowany jak najbardziej będzie przy kaskadzie pasował, ale licz się z tym, że może nie dorosnąć do oczekiwanych przez Ciebie rozmiarów, czyli może okazać się zbyt niski. Tak jak planujesz, skrzyp Equisetum scirpoides możesz dać na pierwszy plan przed tatarak, ale musisz mu spłycić stanowisko, wówczas się bardzo dobrze zachowuje. Jeśli mogę Ci doradzić, to wybierz gatunek a nie odmianę, jest gęsty o silnej zieleni (patrz niżej- uprawa). Pałka wysmukła to dobry wybór, ale nie podsadzaj jej pałką drobną, tylko roślinnością o szerokich liściach np. czermień błotna, z której zrezygnowałaś, a która jest naprawdę piękna. Spróbuj to jeszcze przemyśleć.
Następna sprawa, nie sadzi się roślin o podobnych liściach blisko siebie. Czyli kosaćców nie dawaj przy tataraku ani przy pałce. W zasadzie to najlepiej będzie jak ograniczysz się tylko do swojego, posiadanego i kosaćca żółtego 'Variegata'. Z perspektywy czasu oczko wydaje mi się zbyt małe aby sadzić wiele odmian irysów i to jeszcze o szerokim pokroju. Na niższej półce zamiast irysa, posadź w koszyku proponowany jako dodatek rozpław sercowaty Pontederia cordata.
Pałka drobna pasuje na półce wzdłuż jednego z łuków przy tarasie, podobnie jak skrzypom arktycznym, jej też musisz spłycić stanowisko.
Sit mieczolistny Juncus ensifolius można posadzić na proponowanej przez Ciebie półce, ale dla urozmaicenia warto w niego wystawać oczeret tabernamontana 'Zebrinus', przyjmijmy że w trzech kępkach. Zaczynając od już zaplanowanej pałki aż do łuku przy tarasie, w kępach śmiało może rosnąć turzyca Graya na przemian z kaczeńcami, jak w naturze. Przed tym nasadzeniem można wpuścić bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata (tak jak planowałaś, ale nie sam tylko w wyżej wymienionym towarzystwie). Miejsca dla kaczeńców nie żałuj, mogą jeszcze rosnąć między pałką drobną a sitem mieczolistnym. W okolicy pałki drobnej, na łuku, wyrastać może spora kępa kosaćca żółtego 'Variegata'.
Elżbieto to są moje propozycje do przemyślenia przez Ciebie. Jest to ogólny zarys do którego w przyszłości można jeszcze coś dosadzić. Jeśli chcesz abym zobrazował to bardziej czytelnie, to napisz, zrobię wówczas prosty, rozrysowany schemat. Mamy o tyle dobrze, że do wiosny jeszcze daleko, czyli czasu na końcowe ustalenie listy roślin i ich rozmieszczenie raczej nam nie braknie.
O roślinach strefy wodnej jeszcze porozmawiamy.

Kilka istotnych informacji pomocnych uprawie wybranych roślin.
Oczeret jeziorny biały Schoenoplectus lacustris 'Albescens'
Wysokość oczeretu białego uzależniona jest od żyzności siedliska i głębokości wody. Uprawiając tą roślinę, największe rozmiary (180- 250 cm) osiągam w stawie na głębokości 50- 100 cm, natomiast najmniejsze (ok. 120 cm) w oczku wodnym na głębokości 10-30 cm. Można go sadzić bezpośrednio w żwirku lub w donicach z substratem. Tą drugą metodę polecam do małych oczek wodnych.

Tatarak zwyczajny Acorus calamus i jego odmiana paskowana 'Variegatus'
To rośliny które mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego w oczku wodnym uznawane są za niezbędne. Tatarak zwyczajny dorasta do 1 m, natomiast jego paskowana odmiana do ok. 60 cm. Może rosnąć bezpośrednio w żwirku lub w szerokim koszyku wypełnionym substratem. Tatarak paskowany pięknie wygląda wiosną, gdy białawe liście zaczynają wzrost, wówczas są one najsilniej wybarwione.

Skrzyp arktyczny Equisetum scirpoides i jego odmiana 'Variegata'
Tych paseczków u tej odmiany nigdy nie mogę dostrzec :( .
Jak to wygląda biorąc pod uwagę moją uprawę. Skrzyp arktyczny w odmianie 'Variegata' silniej mi się rozrasta niż gatunek. Wolę jednak gatunek Equisetum scirpoides, tworzy ładniejszy, żywszy dywanik. Posadziłem go bezpośrednio w żwirku w wilgotnych miejscach przy brzegu zbiornika, okresowo podchodzi do niego woda. Ze względu na cechy karłowatości, sadzimy je na pierwszym planie.

Pałka wysmukła Typha laxmannii
To średniej wielkości pałka osiągająca wysokość 140 cm. W warunkach małej żyzności dorasta do 80 cm. Pałka wysmukła jest jedną z najpiękniejszych ze względu na dekoracyjne kolby kwiatostanowe, które zdobią oczko nie tylko w sezonie wegetacyjnym ale i w zimie. W małych oczkach wodnych wskazane jest sadzenie w pojemnikach. Należy uważać aby rośliny nie wydostały się poza oczko, gdy wpełzną pod folię stanowią realne zagrożenie jej uszkodzenia. Nie ma natomiast obaw co do kłącza pełzającego po dnie oczka, szuka ono zawsze najmniejszej linii oporu.

Pałka drobna Typha minima
Bardzo piękna, ale traktuję ją jako sezonową. Były zimy że przetrwała w całości, częściowo albo wypadała całkowicie. Jest ładną rośliną, dlatego też nigdy z niej nie rezygnuję i ciągle wiosną zakupuję nowe sadzonki. Ładnie wygląda w zbiorowisku jednogatunkowym i w zespole z roślinnością szuwarową o wzniesionych blaszkach liściowych. Przy zbyt ekspansywnych roślinach o szerokich, pokładających się liściach np. Sagittaria latifolia, słabo jest wyeksponowana i przegrywa konkurencję.

Kosaciec żółty Variegata Iris pseudacorus 'Variegata'
Ma on nieco słabszy wzrost od wielu odmian kosaćca żółtego. Przebarwienia najbardziej intensywne są wiosną, później powoli zanikają. Można śmiało sadzić bezpośrednio w żwirku.

Kosaciec żółty 'Tiger Brother', 'Berlin Tiger', 'Phil Edinger'
Lubią szeroko pokładać liście, w małym oczku mogą zająć sporo miejsca. Wszystkie trzy odmiany można sadzić na lądzie, przy czym najlepiej poza środowiskiem wodnym czuje się 'Berlin Tiger'.

Oczeret paskowany Schoenoplectus tabernaemontani 'Zebrinus'
Roślina bezproblemowa w uprawie. Co dwa, trzy sezony rozsadzam ją, mam wrażenie że traci prążki, gdy zbyt długo rośnie na jednym miejscu.

Turzyca Graya Carex grayi
Pięknie rośnie na płytkiej wodzie. Jest to roślina, którą trzymam również na lądzie miedzy kamieniami. Tworzy gęste kępy, dlatego jak najbardziej nadaje się na osłanianie mało estetycznych miejsc. Sadzić należy większą ilość sadzonek w jednej dużej grupie albo na przemian roślinami o szerokich liściach. Efektownie zadarnia teren, może stanowić podszyt wysokich szuwarów, nie przeszkadza jej ich cień.

Bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata
Roślinę śmiało możesz wepchnąć w żwirek, przecisnąć kamieniem. Jednak na początku lepszy ma start, gdy wyrasta z żyznego podłoża. Wchodzi w toń wodną za pomocą długich kłączy, które często nie zaczepiają się dna i wypuszczają korzenie bezpośrednio do wody. Jedna z najwcześniej kwitnących roślin po zimie.

Czermień błotna Calla palustris
Wyśmienicie czuje się w podszycie wysokich roślin, lubi cień i półcień. W pełnym cieniu tworzy dekoracyjne, bardzo duże liście, ale kwitnienie jest słabsze. Roślina lubi bardzo żyzne siedlisko.

Knieć błotna i jej odmiany 'Alba', 'Multiplex', 'Auenvald'
Odmianę 'Alba' odradzam, jest kapryśna , trudna w uprawie. 'Multiplex' można sadzić w miejscach słonecznych i zacienionych, ma niższy wzrost od kaczeńca gatunkowego. Elżbieto, piszesz o jej chorobach, ja osobiście się z tym nie spotkałem, ale nie można sądzić tylko po mojej uprawie. Często powtarza kwitnienie jesienią, jednak znacznie słabiej niż wiosną.
'Auenvald' w dobrych warunkach lubi osiągać sporą wysokość, nawet 80 cm.
Najbardziej lubię zwykły gatunek Caltha palustris, jej obfite kwitnienie zadziwia mnie każdego sezonu.

Topian osokowaty Pistia stratiotes
Roślina nie wytrzymuje zimy, dlatego traktowana jest jako roślina sezonowa. Zimą można próbować przechować ją w akwarium, ale zazwyczaj karłowacieje i zanika. Wrzucamy ją do oczka dopiero gdy woda jest już w miarę nagrzana, nie prędzej jak po połowie maja. Roślina wymaga żyznych wód, w dobrych warunkach bardzo szybko rozrasta się. Jest jedną z najlepszych roślin filtrujących.

Hiacynt wodny Eichhornia crassipes
Podobnie jak topian osokowaty traktujemy ją jako roślinę sezonową. W celu przezimowania eichorni, należy akwarium ustawić w miejscu słonecznym, a temperatura wody powinna wynosić ok. 20*C. W sezonie wyśmienicie spełnia swoją rolę jako roślina filtrująca, w ciepłych i słonecznych oczkach bardzo pięknie zakwita na niebiesko. Nie stanowi większych problemów w uprawie, dobrze rozrasta się.

Limnobium gąbczaste Limnobium spongia
Roślina prosta w uprawie, dobrze rozwija się w oczkach wodnych. Bez większych problemów można przezimować ją w akwarium czy słoiku.
Moją metodę zimowania przedstawia ten filmik. Przedstawia on różnice w przetrzymywaniu tropikalnych w wodzie i na torfie. Do kastry wypełnionej w połowie wodą, wsypuję kilku centymetrową warstwę suchego substratu 5,5- 6,0 pH. Na suchym torfie dryfującym po powierzchni wody gęsto układam sadzonki limnobium i zasypuję je następną 2 cm warstwą. Delikatnym strumieniem wody wpłukuję torf między listki, tak aby je odsłonić. Po kilku dniach w temperaturze 16- 20 *C i w dobrym naświetleniu, limnobium przeplata korzeniami torf tworząc zwartą, pływającą warstwę- "pło". Im bliżej wiosny, tym bardziej rozrasta się, wypiętrza listki, kwitnie.
Do oczka należy go przenieść po 15 maja.

Salwinia uszkowata Salvinia auriculata
W dobrych warunkach bardzo szybko się rozrasta tworząc zwarty, pływający płat. Nadmiary łatwo można usunąć podbierakiem. Bardzo dobrze filtruje wodę.

Wywłócznik brazylijski Myriophyllum aquaticum
Sadzimy ją poniżej 30 cm głębokości. Do sadzenia nie stosuję donic, spory pęczek pędów wkładam pod wodę i przyciskam kamieniem, w miarę możliwości zasypuję żwirem. Początkowo bardzo słabo startuje, ale już w czerwcu dziesiątki choineczek wystających ponad powierzchnię wody wygląda bardzo atrakcyjnie. Zimuje w oczku wodnym poza strefą zamarzania, można też przezimować ją pomieszczeniu z dostępem światła.

Osoka aloesowata Stratiotes aloides
Jest rośliną pływająca, która często zaczepia się o dno za pomocą długich korzeni. Kłujące liście, to zapewne jedna z jej wad. Ponadto w jesieni zamierają i gniją zewnętrzne liście oraz korzenie, co ma bezdyskusyjny wpływ na szybsze zamulanie się dna oczka wodnego. Pozostała część z pączkami zimującymi opada na dno, które startują wiosną w nowe rośliny. W dobrych warunkach bardzo ekspansywna. Mimo wszystko polecam ją do oczek ze względu na unikalną dekoracyjność jej liści.

Rogatek sztywny Ceratophyllum demersum
Polecana głównie jako roślina natleniająca. Znajdują w niej schronienie ryby i inne formy życia oczka wodnego. Roślina pływająca, czasem zaczepia się o dno za pomocą haczyków zwanych ryzoidami. Gdy staje się zbyt ekspansywna, wówczas łatwo możemy usunąć ją grabiami.

Dodatkowo do przemyślenia polecam :
Strzałkę australijską Benni, strzałkę szerokolistną, rozpław sercowaty, skrzyp zimowy var. robustum, przęstkę pospolitą, łączeń baldaszkowaty
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

mariusz139 pisze: Szkoda, że chcesz zrezygnować z oczeretu jeziornego 'Albescens', to bardzo dekoracyjna roślina. Niekoniecznie musi osiągnąć u Ciebie wymiary książkowe (patrz niżej- uprawa).
(już nie chcę zrezygnować:hyhy: )

Elżbieto to są moje propozycje do przemyślenia przez Ciebie. Jest to ogólny zarys do którego w przyszłości można jeszcze coś dosadzić. Jeśli chcesz abym zobrazował to bardziej czytelnie, to napisz, zrobię wówczas prosty, rozrysowany schemat. Mamy o tyle dobrze, że do wiosny jeszcze daleko, czyli czasu na końcowe ustalenie listy roślin i ich rozmieszczenie raczej nam nie braknie.
Ogólnie mogłabym powiedzieć - Mariuszu, zgadzam się ze wszystkim :lol: No ale przede wszystkim bardzo Ci dziękuję, że tyle czasu mi poświęcasz, korzystam na prawdę wiele z Twoich podpowiedzi i sugestii. Dzięki Tobie moje oczko jawi mi się w zupełnie nowej scenerii. Jeśli chodzi o ten schemat, o którym wspomniałeś, to byłby z radością przeze mnie powitany. Niestety nie umiem nanieść nowych nasadzeń na moje zdjęcia, może to i nietrudne, ale nie mam nikogo "pod ręką" aby mnie poduczył :-(
Rozrysowałam sobie na kartce nasadzenia, umieściłam Albescens na lewo od strumyczka, tak jak na początku mi sugerowałeś .Może faktycznie nie urośnie do 2 m, a skoro ładnie się prezentuje - to nie protestuję. A ponieważ ja tam planowałam posadzić tatarak Variegatus, to może przenieśmy go w inne miejsce? Czy z niego rezygnujemy ? Zastanawiam się, czy przy Albescens dać skrzyp czy sit Junus ensifoilus, bo wyższy od skrzypu, a skrzyp towarzyszyłby oczeretowi Zebrinus, który miałby znaleźć miejsce bardziej na lewo od Albescens.
Proponujesz jeszcze rozpław sercowaty - ok. Zrozumiałam, że on musi mieć głębszą wodę, a ponieważ tam z lewej strony jest niższa półka, to mógłby rosnąć na głębszej wodzie przed oczeretem Zebrinus. Podoba mi się twoja myśl, że mogę jeszcze wśród sitowia czy skrzypu "upchnąć" kaczeńce :-D
Przekonałeś mnie do czermieni błotnej, super miejsce jej znalazłeś przy pałce wysmukłej. Stanowisko dla kosaćca w pobliżu tarasu też mi się podoba. Czy bobrek powinien rosnąć na tej wyższej półce (tam będą otoczaki i żwirek), z prawej czy lewej strony? Czy raczej na głębszej wodzie? Umieść mi jeszcze, proszę, łączeń baldaszkowy (znowu uległam Twej sugestii :hyhy:) jeśli nie stwierdzisz, że za gęsto w moim oczku, może być też przęstka pospolita i strzałka :lol:. Jak widzisz, wszystko co napisałeś mi się podoba :lol:. Cieszę się, że mogę być spokojna o pałkę, bo bałam się, że jej korzenie mogą przebić folię.
Wszystkie rośliny, co do których nie byłoby przeciwwskazań, chciałabym posadzić w żwirku bez koszyczków - ze względu na szerokość tej półki, no ale jeśli zachodziłaby konieczność ograniczenia jakiejś rośliny - to wiadomo, jakiś pojemnik być musi.
W tej chwili tyle mam uwag. Czekam na ciąg dalszy :lol:
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: ANA »

Kobieto, to ty Herkules jesteś. Pięknie to wykonałaś. :-P
Temat super, ciekawych rzeczy się dowiedziałam, będzie z czego czerpać wiadomości na przyszłość może. U mnie stawek i karpie. :-D
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Cieszę się, że to nasze z Mariuszem pisanie jeszcze komuś się przyda :-D
Aniu, Herkules - piszesz? Toż ja dziś pierwszy raz poszłam na siłownię i ledwie wróciłam do domu, padnięta :hyhy:

-- Ostatnio dodano 4 lut 2012, o 21:57 --

Przedstawię na zdjęciu ten fragment , gdzie widziałabym Albescens z sitowiem , ( tam gdzie doniczka z kosaćcem), dalej na lewo oczeret Zebrinus ze skrzypem mniej więcej na wysokości tej trawki , co rośnie na skalniaku.
Na niższej półce przy liściach lilii jest druga doniczka na niższej półce. Czy to dobre miejsce dla rozpławu sercowatego?
Po przeciwnej stronie na lewo od tojeści rozesłanej aż do ujścia strumyczka byłaby pałka wysmukła , a tam gdzieś , gdzie tojeść wchodzi do wody - czermień błotna.Tam już nie ma niższej półki , tylko od razu głębsza woda.
Trochę się obawiam , jak mi na tej najwyższej półce wyjdzie praca z sadzeniem w żwirku , ale myślę , że jednak spróbuję ułożyć ten "murek" z otoczków , wydaje mi się to prostsze i bardziej naturalne niż kieszenie.
Już sobie planuję , że w marcu ruszę po składach kamieni :hyhy: , może wyszukam jakieś ciekawe otoczaki , które pasowałyby do całości
Załączniki
Albescens , Zebrinus i rozpław sercowaty.jpg
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: mariusz139 »

Po podsumowaniu Twoich postów, rozrysowałem pierwsze poglądowe szkice, ułatwią nam one pracę i pozwolą lepiej zorientować się w naszych wpisach :-D . Naniesione rośliny na prosty schemat oczka wodnego możemy przekładać jak klocki, dlatego dopóki nad tym pracujemy, wszelkie uwagi są mile widziane.
Wszystkie Twoje propozycje w powyższym poście ująłem na szkicach, jedynie rozpław sercowaty umieściłem pod oczeretem Albescens :idea: . Czy tam również jest niższa półka :?: ? Wszystko to oddaję do dyskusji i oceny forum, po czym podejmiemy ostateczną decyzję co do obsady roślin.
I najważniejsze, przyjmujemy że brzeg lewy zaczyna się oczeretem jeziornym 'Albescens', a brzeg prawy pałką wysmukłą. Ciągle miałem kłopoty o który brzeg nam chodzi :lol:

grzybieńczyk wodny

-- Ostatnio dodano 5 lut 2012, o 19:14 --

A już wiem, jest ta półka pod oczeretem, przecież pisałaś :-)
Załączniki
Widok z tarasu na prawy brzeg. Przy kaskadzie pałka połączona z łączeniem, w podszycie czermień, następnie rzadko rosnący tatarak paskowany (zazwyczaj ma taką tendencję), turzyca graya z kaczeńcami. Do turzycy podchodzi wywłócznik brazylijski.
Widok z tarasu na prawy brzeg. Przy kaskadzie pałka połączona z łączeniem, w podszycie czermień, następnie rzadko rosnący tatarak paskowany (zazwyczaj ma taką tendencję), turzyca graya z kaczeńcami. Do turzycy podchodzi wywłócznik brazylijski.
To samo ujęcie, tylko w lecie. Kaczeńce przekwitły, natomiast przed turzycą zakwita na żółto grzybieńczyk wodny (link do zdjęcia jest wyżej).
To samo ujęcie, tylko w lecie. Kaczeńce przekwitły, natomiast przed turzycą zakwita na żółto grzybieńczyk wodny (link do zdjęcia jest wyżej).
Widok z kaskady, zaułek przy tarasie. Irysy żółte i 'Variegata' mogą być posadzone w tym miejscu wg uznania (ilość). Ozdobne paskowane liście, żółte kwiaty będą stanowić ozdobę cały sezon wegetacyjny, tym bardziej że dodatkowo podsadzone zostały pałką drobną o pięknych, okrągławych kolbach. Przed pałką do wysokości kilku cm, z wody wystają ulistnione pędy (choineczki) wywłócznika brazylijskiego. Po prawej stronie zdjęcia rosną kaczyńce pod którymi posadzono bobrka trójlistnego, najprędzej zakwitającą roślinę w oczku wodnym. Nad nimi góruje oczeret 'Zebrinus'.
Widok z kaskady, zaułek przy tarasie. Irysy żółte i 'Variegata' mogą być posadzone w tym miejscu wg uznania (ilość). Ozdobne paskowane liście, żółte kwiaty będą stanowić ozdobę cały sezon wegetacyjny, tym bardziej że dodatkowo podsadzone zostały pałką drobną o pięknych, okrągławych kolbach. Przed pałką do wysokości kilku cm, z wody wystają ulistnione pędy (choineczki) wywłócznika brazylijskiego. Po prawej stronie zdjęcia rosną kaczyńce pod którymi posadzono bobrka trójlistnego, najprędzej zakwitającą roślinę w oczku wodnym. Nad nimi góruje oczeret 'Zebrinus'.
Widok z prawego brzegu na lewy. Ten brzeg jest odsłonięty, w kamieniach rosną niskie rośliny skrzyp arktyczny (lewa strona szkicu) i sit mieczolistny (prawa strona) dochodzący pod oczeret jeziorny 'Albescens'. Oczeret jest najwyższą rośliną w oczku. W sit mieczolistny sporadycznie wstawiono kaczeńce (mogą być w odmianach), upiększają oczko wiosennym kwitnieniem, po czym możemy je wyciąć.
Widok z prawego brzegu na lewy. Ten brzeg jest odsłonięty, w kamieniach rosną niskie rośliny skrzyp arktyczny (lewa strona szkicu) i sit mieczolistny (prawa strona) dochodzący pod oczeret jeziorny 'Albescens'. Oczeret jest najwyższą rośliną w oczku. W sit mieczolistny sporadycznie wstawiono kaczeńce (mogą być w odmianach), upiększają oczko wiosennym kwitnieniem, po czym możemy je wyciąć.
Oczeret jeziorny 'Albescens', przed nim na niższej półce rozpław sercowaty. Z drugiej strony kaskady rośnie pałka wysmukła przeplatana łączeniem baldaszkowym, u jej podnóża lubiąca cień czermień błotna. Dalej, wspominany już wcześniej  tatarak paskowany, w którego to wejdzie posadzona przez Elżbietę w tym miejscu, tojeść rozesłana.
Oczeret jeziorny 'Albescens', przed nim na niższej półce rozpław sercowaty. Z drugiej strony kaskady rośnie pałka wysmukła przeplatana łączeniem baldaszkowym, u jej podnóża lubiąca cień czermień błotna. Dalej, wspominany już wcześniej tatarak paskowany, w którego to wejdzie posadzona przez Elżbietę w tym miejscu, tojeść rozesłana.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Mariusz, jestem w szoku :szok: :!: Jakie wspaniałe rozwiązania mi proponujesz :!: Jakie śliczne to oczko będzie :!: (jeśli tylko będę umiała wykonać prace, które mnie czekają :orany: ). Nie mam żadnych uwag co do wyboru roślin i miejsca nasadzeń. Jedynie co muszę sprawdzić, to faktyczną długość linii brzegowej, żeby się nie okazało, że przeliczyliśmy się i coś nam się nie zmieści :zalamany: Ale to już jak miną mrozy, jak śnieg i lód stopnieje.
Z tego co poczytałam o roślinkach, to wydaje mi się, że większość proponowanych ma na celu (oprócz funkcji estetycznej) oczyszczanie i filtrowanie wody - a o to mi w pierwszej kolejności chodzi - musi być konkurencja dla glonów :lol: .
Jeszcze moja uwaga odnośnie pozycji słońca względem oczka. Otóż wschód jest z drugiej strony domu (przeciwległa ściana do tej z tarasem), tak więc w godzinach porannych oczko jest w cieniu, a im bliżej południa - promienie oświetlają najpierw strumyczek i przesuwają się w stronę tarasu. Zachód słońca byłby gdzieś na przedłużeniu linii - taras - pałka wysmukła :-D
Jeszcze jedno - odnośnie sadzenia. Które z tych roślin obowiązkowo powinnam posadzić w pojemnikach, a które mogą rosnąć w żwirku?. Bez koszyczków będzie wyglądać bardziej naturalnie.
mariusz139 pisze: Wszystko to oddaję do dyskusji i oceny forum, po czym podejmiemy ostateczną decyzję co do obsady roślin.
Podpisuję się pod sugestią Mariusza - rozszerzenie dyskusji mile widziane :-D
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: harwi »

Niesamowity temat i dyskusja u Ciebie Elu jest. Jestem pod wrażeniem ile pracy już włożyłaś w swoje oczko już wygląda super co to dopiero będzie się działo jak uwzględnisz podpowiedzi Mariusza fiu fiu. Całe szczęście, że udało mi się zaglądnąć do Twojego wątku takiego rarytasiku nie chciałabym przegapić. Czytam i czytam i robię notatki również i dla siebie taką wiedzę jak ma Mariusz trzeba wykorzystać :-)
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: JaDorka »

Jak tak poczytuję sobie od początku Elu to, co tu opisujecie z Mariuszem, to muszę powiedzieć, że należą Ci się peany pochwalne i ukłony do samej ziemi :padam:. Niesamowita jesteś Kobietko. I wszystko to sama! Jestem pod ogromnym, ogromnym wrażeniem.
Nie mam pojęcia o oczkach wodnych, wiem tyle, że mi się podobają i fajnie byłoby takie cacko mieć w swoim ogrodzie, ale zawsze też wyobrażenia moje dotyczyły tego, że to ogrom pracy takie oczko, a i samo stworzenie i utrzymanie tego także potem również. Nie odważyłabym się sama tego zrobić.
Dla Ciebie Mariusz również ukłony :padam: Twoja wiedza jest imponująca i niejednego się można od Ciebie nauczyć.
Mimo, że warunki nie pozwalają mi na zrobienie takiego cuda w ogrodzie to nie przestaję o takim marzyć, może kiedyś tak się zdarzy, że ogród będę miała inny i warunki bardziej sprzyjające, dlatego to co tutaj piszecie przyda mi się z pewnością.
Elu, zazdroszczę porannej i nie tylko porannej kawy na tarasie w towarzystwie szumu wody z Twojego strumyka.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Małgosiu, Janinko, Wiolu, Dorotko - dzięki :oops:
JaDorka pisze:Elu, zazdroszczę porannej i nie tylko porannej kawy na tarasie w towarzystwie szumu wody z Twojego strumyka.
Dorotko, za kawą nie przepadam, a już na pewno nie rankiem. Mężowi ją serwuję z drugiej strony domu, gdzie jadamy również śniadania - bo tam przygrzewa poranne słoneczko. Natomiast po południu przyjmuję gości przy szmerze strumyka, bowiem tu do zachodu łapie się jeszcze słońce. Miejsce na kawę i śniadanko zaraz pokażę w drugim moim ogrodowym wątku. Zapraszam :-D
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: mariusz139 »

Jedynie co muszę sprawdzić, to faktyczną długość linii brzegowej, żeby się nie okazało, że przeliczyliśmy się i coś nam się nie zmieści
Co do ilości gatunków i odmian roślin możesz być spokojna, nie przeliczyliśmy się. Jedynie moje schematy obrazują to w większych rozmiarach niż w rzeczywistości jest Twoje oczko, wówczas ograniczymy powierzchnię uprawy czyli ilość zakupionych sadzonek.
Bardziej się martwię o brak krytyki na forum, źle się z tym czuję :lol:
że większość proponowanych ma na celu (oprócz funkcji estetycznej) oczyszczanie i filtrowanie wody - a o to mi w pierwszej kolejności chodzi - musi być konkurencja dla glonów
Wszystkie rośliny do życia potrzebują składników pokarmowych, czyli wszystkie pełnią funkcję filtracyjną. Część z tych roślin jest jednak bardziej żarłoczna od innych (tataraki, kosaćce, piscje...) dlatego tą funkcję spełniają lepiej.
Jeszcze moja uwaga odnośnie pozycji słońca względem oczka. Otóż wschód jest z drugiej strony domu (przeciwległa ściana do tej z tarasem), tak więc w godzinach porannych oczko jest w cieniu, a im bliżej południa - promienie oświetlają najpierw strumyczek i przesuwają się w stronę tarasu. Zachód słońca byłby gdzieś na przedłużeniu linii - taras - pałka wysmukła
Przemyślałem to bardzo dokładnie, przy mojej propozycji nie ma to już większego znaczenia, nie mamy jeszcze roślin pływających i lilii wodnych.
Jeszcze jedno - odnośnie sadzenia. Które z tych roślin obowiązkowo powinnam posadzić w pojemnikach, a które mogą rosnąć w żwirku?. Bez koszyczków będzie wyglądać bardziej naturalnie.
Poniższe tabele obrazują Ci to dokładnie.
Jeśli masz jakieś pytania, to wal :-D bez zastanowienia, aż poczuję.
Jak o czymś zapomniałem co u mnie jest normalne, to jeszcze napiszę :idea:
Załączniki
TABELA ZESTAWU ROŚLIN DO OCZKA WODNEGO - Microsoft Word0.jpg
TABELA ZESTAWU ROŚLIN DO OCZKA WODNEGO - Microsoft Word1.jpg
2.jpg
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Mariusz, znowu dostarczyłeś mi przyjemności czytania Twoich postów. :padam:. Jak zwykle ciekawe i dostarczające tylu nowych wiadomości, które przydadzą się nie tylko mnie, ale z pewnością i innym odwiedzającym. Te tabelki to rewelacja :!: . Wszystko co najważniejsze w nich ująłeś. Na prawdę wdzięczna jestem za to, iż tyle czasu mi poświęcasz. Nie wiem, jak inni to odbierają, ale dla mnie jest to niezwykle ciekawe i chyba już jestem oczkowo-roślinowo zakręcona :rotfl: :zakrecony:
Piszesz, że martwi Cię brak krytyki? Chyba by się nikt nie ośmielił :lol:, wszyscy się od Ciebie uczymy :-D
Odnośnie sadzenia - cieszę się, że tak wiele roślin mogę posadzić bez pojemników.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: wasilewska101 »

Jak można krytykować kogoś od którego my laicy możemy się uczyć. Ja przynajmniej o sadzeniu w oczku wodnym nie mam zielonego pojęcia, a rady się przydadzą jak i u mnie będzie oczko, może nie takie duże ale od dłuższego czasu bardzo mi się podobają. Muszę tylko przekonać do niego zięcia, boi się że Antoś może się utopić, bo on żadnej kałuży nie przepuści, a do małego oczka przy szklarni jak była woda to biegiem latał, aby tylko siąść w nim.
Awatar użytkownika
reniap
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2012-02-19, 13:01

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: reniap »

Prawdziwe cudeńko, cacuszko!!! Ależ Cię to pracy kosztowało - ło matko!!!
Jednak warto było.
Zapraszam:Mój skromny ogródek
ODPOWIEDZ