Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Dowolne tematy, "luźne" pogadanki i trochę relaksu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: Iga51 »

Jędrku, cudne te kobiałki. Zazdroszczę Ci tej umiejętności. Ja tylko płotki umiem pleść, a wiklinę moczyłam w pęczkach w oczku wodnym.
Jędruś, a nie dałbyś tu, w tym wątku kilku fotek od początku robienia takiego kosza, do efektu końcowego? A możesz zdradzić jeszcze jak długo moczysz wiklinę? Chciałabym zrobić sobie choć jeden, niechby nawet krzywy, kosz do ogrodu. Wiklinę u mnie nie trudno zdobyć, u córki rosną 4 wierzby.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: Bettiw »

Pomysł Marysi podoba mi się, nawet takie trójniaki (rynienka przedzielona na 3 części) a w każdej inne ziółko, mógłbyś wysiewać zioła w ogrodzie, przynajmniej część koszyków obsadziłbyś do prezentacji, a jak trafi się kupiec to i lepiej. Można podzielić na zioła przyprawowe typu majeranek, bazylię, macierzankę i zdrowotne: melisę rumianek miętę, albo sałatę, siewną natkę i szczypiorek. Wydaje mi się, że sporo ludzi kupuje zioła w pojemnikach, przynajmniej te w marketech
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: goskamaja »

Marysiu,Beatko czy chodzi Wam mniej więcej o takie koszyki?
Jędrku czy kiedyś farbowałeś wiklinę? Na zdjęciach w internecie widziałam takie prawie czarne, a w sprzedaży nie spotkałam nigdy, podobają mi się takie, jestem ciekawa jak to się robi?
Załączniki
images.jpg
images.jpg (10.25 KiB) Przejrzano 3251 razy
indeks.jpg
indeks.jpg (11.87 KiB) Przejrzano 3251 razy
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: andab3 »

:-) wciąż się ucze i wprawy nabieram i wcale sie nie spieram, gdy ktoś mówi, ze krzywe...wszak takie tez są urokliwe :lol:
Jestem samoukiem i bez szkól zaleceń ,,skazy,, czaruje z wikliny, swoje ,,obrazy,, :lol:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: andab3 »

:-) u mnie króluje wiklina w naturalnym kolorze kory- żółta , zielona, bordowa , niemal fioletowa... Farbowac , secjalnie nie farbuje i tym się nie zajmuje... Kilka koszy kolorowym lakierem malowalem , ale usłyszałem , ze naturalne sa naj..naj najładniejsze czyli nafajniejsze :lol:
Gdy wiklina sucha, to w stosownej porze mocze ją w wodzie, w jeziorze :lol: Mocze godzinke albo dwie sprawdzając, czy wiklina dobrze wywyja się.
Cienkie witki szybko elastyczności nabierają, a grubsze w tyle zostają , muszą dłużej moczyc się nic w jeziornej wodzie, zwłaszcza o chlodzie.
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: andab3 »

:-) Fajny pomysl Igi, by koszyczek rozebrać na członki i pokazać jego początki...:lol: Tak po kolei, , jak się taki koszyczek z wikliny ,,kolei,,
Zatem od jutra zaczniemy nauki, przygotujcie witki, noże i sekatory, to tego drucika i dratwy kawałek, aby szkielecik kosza trwały zrobić i w dalszym wyplataniu sobie nie zaszkodzić. :lol:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: Danka »

Jędrku tak mnie zachęciłeś do robienia wiklinowych dzieł, że chyba zmobilizuję się i sama zacznę coś pleść :lol: Tylko, że ja nie mam wikliny. Ale myślę o innych kolorowych gałązkach, np.dereń, złotlin. Kiedyś przeczytałam w obcojęzycznej prasie, że z nich także można pleść. A tego trochę mam :hyhy: Tylko... u mnie dość często kończy się na słomianym zapale :lol:
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: goskamaja »

Ja już się naczytałam i filmików naoglądałam o wyplataniu koszy, ale chętnie wezmę udział w Jędrkowym kursie, może potem Rafał zrobi konkurs na najładniejszy koszyk hihihihi:) Z filmików dowiedziałam się też, że kosze plecie się np: z sosnowych korzeni o czym wcześniej nie wiedziałam.
To co, zaczynamy od jutra:)
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: andab3 »

:lol: juz nad tym pracuje i zdjęcia szykuje, poglądowe materiały rychtuje :lol:
Zapraszam od rana na Jedrkowe posty , a zobaczycie sposób prosty, koszyczków wyplatania, witek wiklinowych wywijania :lol:
Z korzeni sosnowych nie wyplatalem , ale wiem, ze jest to materiał super trwały i na kosze doskonały:-)
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: Bettiw »

O! właśnie o takim czworaku, coś w tym stylu myślałam, trzeba by wyłożyć dno dla bezpieczeństwa, albo dopasować podstawki. Pewnie sam popróbujesz różne wzory a na targu okaże się co ma wzięcie.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Jedrkowa wiklina w ogrodzie i otoczeniu:-)

Post autor: andab3 »

:lol: nie robilem , ale zrobię, wszak to nowe jest wyzwanie :lol: powiedziałem sobie rankiem, jedząc śniadanie.
Ale póki co, w nowych postach, krotki foto kurs wyplatania ,,kobialeczki,, ,,kartoflaka,, różnie nazywają, zarówno ci co kupują, jak i ci ktorzy wypłatają :lol:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Robimy koszyczek:-) - przygotowanie materiałów.

Post autor: andab3 »

Tym razem bez rymowania, na to przyjdzie pora, gdy koszyczek zostanie wykonany i na forum pokazany ;-)

Przygotowanie:
Wiklina świeża lub namoczona, do wyplatania i kilkanaście grubszych pędow na szkielet koszyczka,
Narzędzia - sekator, nóż, kombinerki
Dadatkowo cienki drut i dratwa/ grube nici, ale nie elastyczne/
I najważniejsze. ;-) :lol: :lol: :lol: Dużo cierpliwości i wytrwalosci :lol: :lol: :lol:
Załączniki
Wiklina, nóż, sekator, drut
Wiklina, nóż, sekator, drut
Grubsze pędy wikliny/używam tez pędów ze śnieguliczki białej/, nóż, sekator
Grubsze pędy wikliny/używam tez pędów ze śnieguliczki białej/, nóż, sekator
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Wykonujemy szkielet koszyczka:-)

Post autor: andab3 »

Wykonanie konstrukcji koszyczka:
Z grubszych pędów wikliny wykonujemy dwa koła o średnicy odpowiadającej naszej ,,wizji ,, koszyczka. Ja zawsze robię takich kołek co najmniej kilkanaście, a później dobieram tak jak mi pasuje, uzyskując tym samym rożne kształty koszyczków.
Załączniki
Wiklinowe kolka, pręt połączony drucikiem :-)
Wiklinowe kolka, pręt połączony drucikiem :-)
Kolka łączymy ze sobą za pomocą drucika.
Kolka łączymy ze sobą za pomocą drucika.
W miejscu łączenia kołek wykonujemy,,gwiazdę'' element usztywniajacy konstrukcje a jednocześnie dekoracyjny.
W miejscu łączenia kołek wykonujemy,,gwiazdę'' element usztywniajacy konstrukcje a jednocześnie dekoracyjny.
IMG_20150130_171657.jpg
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

szkieletu ciąg dalszy:-)

Post autor: andab3 »

, :-) ',,gwiazdy,, wzmacniająco- dekoracyjne pozwalają na wykonanie dalszych elementów czyli ozebrowania koszyczka .
Długość zeberek ma zapewnić odpowiedni kształt i stabilność, aby koszyczek się nie wywracal:-)
Całość konstrukcji związujemy mocno dratwa. Całość musi być stabilna i stać równo na podłożu.:-)
Załączniki
,,gwiazdę wykonujemy z dwóch stron,,
,,gwiazdę wykonujemy z dwóch stron,,
Z prętów wycinany kolejne  elementy konstrukcji koszyczka. Końcówki zeberek odpowiednio przycinami, zaostrzamy.
Z prętów wycinany kolejne elementy konstrukcji koszyczka. Końcówki zeberek odpowiednio przycinami, zaostrzamy.
Wzmacniany konstrukcje zakazując ją grubą nitka- dratwa
Wzmacniany konstrukcje zakazując ją grubą nitka- dratwa
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

iiiiiiii wyplatamy:-)

Post autor: andab3 »

:lol: teraz przystępujemy do najmilszej czynności czyli wyplatania :lol

:-) początek sprawia pewne trudności, ale metodą prób i błędów i przy dużej cierpliwości udaje się, a dalej to już spokojnie :lol:


I co ? Ręce trochę bola? To nic , właściwy ból odczujesz dopiero jutro rankiem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Odpocznij trochę i tak juz dużo zrobiliśmy.

Teraz kawusia i ciacho. Zasłużylismy na nie :rotfl:
Załączniki
IMG_20150130_172839.JPG
IMG_20150130_180918.jpg
IMG_20150130_193906.jpg
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
ODPOWIEDZ