Jednoroczne rośliny pnące

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
allanek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-10, 21:12

Jednoroczne rośliny pnące

Post autor: allanek »

Jako że to mój pierwszy post tutaj, witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Ponieważ nie jestem osobą zbyt doświadczoną w uprawie roślin, chciałbym prosić Was o poradę, jaką roślinę wybrać do uprawy na balkonie. Co prawda za oknem zima w pełni, ale chciałbym za wczasu dobrze zaplanować urządzenie swojego balkonu, tak żeby od wiosny móc cieszyć się na nim piękną zielenią :)

Poszukuję rośliny pnącej / wijącej się, którą mógłbym posadzić w skrzynkach balkonowych umocowanych do poręczy. Chciałbym, żeby w sezonie ładnie oplotła mi barierkę zielonymi pędami (barierka jest wypełniona metalową "siatką" stąd wydaje mi się że stałaby się dogodnym miejscem dla pnączy), tworząc coś w rodzaju zielonej ściany. Ewentualnie może to też być coś zwisającego, "czepiającego się" barierki. Nie musi kwitnąć, wystarczy że będzie się ładnie zielenić, za to dobrze by było gdyby charakteryzowała się stosunkowo szybkim wzrostem, tak aby zdążyła się ładnie rozwinąć w ciągu jednego sezonu. Ponieważ mój balkon jest dość mocno nasłoneczniony, roślina musi być w stanie znieść silną ekspozycję. Czy mój zamysł jest możliwy w realizacji? Jakie rośliny moglibyście mi polecić? Jakie są ich wymagania i wskazówki odnośnie uprawy? Będę wdzięczny za wszelkie porady
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pomysł jest do zrealizowania ale jedno pytanie - czy rośliny w doniczkach mają być jednoroczne (na jeden sezon) czy wieloletnie (wielosezonowe). W zależności od tego potrzebne będą różne zabiegi w sezonie i po jego zakończeniu, jak również inne do tego celu donice. Z jednorocznych pnączy niezastąpione są wilce jak również fasola pnąca, tunbergia, asarina.
allanek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-10, 21:12

Post autor: allanek »

Dzięki za odpowiedź :)

Myślałem raczej o roślinach jednorocznych, ale to wyłącznie ze względu na to, że nie wiedziałem czy miejsce w skrzynce balkonowej będzie wystarczające dla roślin wieloletnich - mój balkon nie jest wielki i nie mogę sobie pozwolić na jakieś bardzo duże donice. Poza tym oczywiście nie mam nic przeciw roślinom wieloletnim, o ile będą w stanie pomieścić się i przezimować w niedużej donicy lub skrzynce
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jak nie masz miejsca to pnącza jednoroczne będą w sam raz. Bylinowe potrzebują więcej ziemi i odpowiedniej ochrony na zimę. A jak pozbierasz jesienią nasiona z pędów to będziesz miał na przyszły rok.
allanek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-10, 21:12

Post autor: allanek »

Aha, dzięki zainformacje. A czy wymienione przez Ciebie gatunki mogą zwisać z doniczek podwieszonych do poręczy, oplatając się o barierkę czy musiałbym je umieścić w doniczkach stojących na balkonie, tak aby pięły się po barierce w górę?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Doniczki dla pnączy muszą stać pod barierką, by pnąć się do góry. W dół rśliny nie rosną, nawet te zwisające, końce ich pędów zawsze chcą rosnąć do góry.
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Post autor: szarateina »

Śliczna jest tunbergia alata, no i groszki fajnie się pną i pachną:) Z jednorocznych:)
:)
Awatar użytkownika
grzegoez4482
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 62
Rejestracja: 2010-02-08, 19:53

Post autor: grzegoez4482 »

jeszcze fasola ozdobna, fasolnik egipski i wilce
Pozdrawiam Grzegorz
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
Pnącza jednoroczne, doskonałe do uprawy balkonowej, to również: kobea pnąca, nasturcja kanaryjska, nasturcja pnąca, rodochiton, tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy, chmiel japoński, plektrantus koleusowaty.
Pozdrawiam, Wojtek
ODPOWIEDZ