Jałowce - choroby, zwalczanie. Rdza jałowca

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
margola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-05, 22:39

Jałowce - choroby, zwalczanie. Rdza jałowca

Post autor: margola »

Witam serdecznie ,czy preparaty typu Bioczos lub Biosept będą skuteczne na rdzę dwudomową występującą na jałowcach.
Jałowców jest dużo i nie chciałabym stosować środków szkodliwych dla otoczenia /ptaków /.Przejrzałam forum i nic nie znalazłam o tych preparatach i nie wiem czy jest sens je stosowac.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zarażone jałowce na działce leśnej

Post autor: Danka »

Biosept stosuję swoim ogrodzie i z dobrym skutkiem. Oczywiście trzeba częściej pryskać ale zauważyłam efekty. Nie wiem czy będzie skuteczny na rdzę dwudomową ale piszą, że na rdzę pomaga.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zarażone jałowce na działce leśnej

Post autor: rafaloku »

Przede wszystkim musisz wyciąć porażone pędy. Cięcia należy dokonać kilka cm poniżej miejsca zmienionego chorobowo. Te pędy powyżej miejsca objętego chorobą i tak będą powolnie zamierać, a wycinając je, ograniczysz rozprzestrzenianie się choroby. Wycięte pędy najlepiej spalić. Po cięciu można przejść do oprysków.

Ze środków niechemicznych do walki z rdzą na jałowcach polecane były Biochicol 020 PC (w stężeniu 1%) lub Biosept 33 SL (0,1%). Oprysk należy wykonać z 3 razy w odstępach co 14 dni. Opryskuje się całe rośliny.

Biochikol to nie wiem czy obecnie jest dostępny, natomiast Biosept jest pod nową nazwą Biosept Active.
Więcej: Biosept Active ( 33 SL ) - zastosowanie, opinie, cena

Drugim żywicielem rdzy jałowca są: głóg, jarzębina, grusza. Warto by zatem uniknąć sąsiedztwa tych roślin ale na to co rośnie w okolicy zapewne niewielki masz wpływ. U gruszek po zarażeniu powstaje rdza gruszy, więc Twoje chore jałowce stanowią problem dla sąsiadów uprawiających gruszki :-( Koniecznie musisz więc z rdzą powalczyć :!:

Szczegółowo problem opisaliśmy w naszym poradniku: Rdza jałowca. Opryski i zwalczanie rdzy na jałowcu
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zarażone jałowce na działce leśnej

Post autor: Petrus »

Jeżeli zdecydujesz się jednak na środek chemiczny, to musisz użyć na tą rdzę preparatów Amistar 250 SC (0,1%), Bumper 250 EC (0,05%), Score 250 EC (0,05%) lub Penncozeb (0,2- 0,35%) ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
margola
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-05, 22:39

Re: Zarażone jałowce na działce leśnej

Post autor: margola »

Serdecznie dziękuję za wszystkie porady.Zamówiłam już u producenta 1 l biochikolu.W nazwie ma tylko biochikol ,ale Pani poinformowała że skład jest taki sam jak biochikol 020 pc .Zmiana nazwy spowodowana była problemami z rejestracją .
Mam nadzieję ,że to prawda.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zarażone jałowce na działce leśnej

Post autor: rafaloku »

Prawda. W związku ze zmianami przepisów są problemy z niektórymi preparatami. Producenci są zmuszeni szukać różnych rozwiązań, typu właśnie zmiana nazwy (i tak np. dawny Bioczos BR zyskał nazwę Kostki Himal) czy np. potraktowanie niektórych naturalnych preparatów ochronnych jako nawozów itp. Dlatego właśnie napisałem, że nie wiem jak jest teraz z dostępnością w/w środków.
Rafał
ODPOWIEDZ