Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
musk
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-06, 21:29

Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Post autor: musk »

Jak w temacie, może jest gdzieś stosowny poradnik dla zupełnie zielonych w tej dziedzinie? Jak, co, gdzie, kiedy siać, pielęgnować, utrzymywać? Chciałbym zacząć uprawiać coś do schrupania na własny, jednoosobowy użytek, mieć jakąś kontrolę nad substancjami dostarczanymi roślinom. Pewnie to wszystko można uprawiać w jakiejś małej szklarni/ folii?
Pozdrawiam!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tutaj masz link do strony, na której można pobrać zestawienie ziół do uprawy w doniczkach na balkonie: Zioła na balkonie. Jakie zioła posadzić i jak je uprawiać?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Pewnie - za szklarnię robi okienny parapet. Siejesz i przygotowujesz rozsadę na parapecie, a potem wysadzasz do skrzynek na balkon. Ja w ten sposób miałem w doniczkach pomidory. Z tym, że teraz to już raczej późno na sianie. W drugiej połowie maja kup gotową rozsadę pomidorów i wysadź na balkon. Muszą być to odmiany osiągające raczej mniejsze rozmiary. Sprawdzają się drobnoowocowe, koraliki czy tzw. koktajlowe. Więcej poczytasz w naszym poradniku w artykułach: Pomidory na balkonie - odmiany, uprawa, jak dbać oraz Warzywa na balkonie - uprawa krok po kroku

O uprawie ziół też znajdziesz w naszym poradniku: uprawa ziół w domu
Rafał
musk
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-06, 21:29

Post autor: musk »

Dzięki za odpowiedzi. Obecnie mam paprykę, wyrosła z wysuszonych ziarenek, ale jest bardzo mała. Pomidorki są świetne. A czy coś jadalnego oprócz ziół mogę jeszcze zacząć hodować w tym roku?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Owszem, możesz posiać ogórek i prowadzić go przy kratce na balkonie. W ten sam sposób możesz posiać i prowadzić dynię, ale ta jest bardzo żarłoczna, musiałbyś więc przed wysianiem do donicy wymieszać ziemię ze sporą ilością kompostu, a potem w sezonie kilka razy potraktować roślinę biohumusem.
Możesz w skrzynce balkonowej uprawiać pietruszkę naciową i szczypiorek.
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-10, 18:08

Post autor: Merki »

A cebula i kiwano (ogórek afrykański) wyrosną w domu? :-)
mariuszjbie
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-29, 11:35

Post autor: mariuszjbie »

Można też od biedy trzymać pomidory koktajlowe, lepiej w ogrodzie, bo większe i więcej, ale na balkonie nie ma chorób i też owocują - zostały mi ze dwa na balkonie - i rosną sobie.
Obrazek
Ale siać to w przyszłym roku dopiero będziemy mogli, zleciało:(
Można siać teraz papryki i trzymać w domu, ja tego trochę wyhodowałem, teraz mam 4 owoce z balkonowych, a wiosną też było kilka. Gadaliśmy o tym już.
mariuszjbie
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-29, 11:35

Post autor: mariuszjbie »

Obrazek
Jeden, największy już dojrzał, pozostałe jeszcze sobie wiszą. Wcześniej dojrzały wszystkie małe żółte, ze 6 sztuk. Chyba to ma sens - pomidory koktajlowe na balkonie - bo na działce już poszło wszystko, razem z tymi opadami i zimnicami na pocz. września, a na balkonie jeszcze stoją...
Pzdr.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Ciekawe balkonowe zbiory. Na balkonie można też uprawiać truskawki. Najlepiej truskawkę pnącą -zwisającą, powtarzającą owocowanie. O balkonowych truskawkach też jest nieco na stronie naszego poradnika:
1. Truskawki na balkonie - odmiany, uprawa, kiedy sadzić
2. Truskawka pnąca - uprawa, pielęgnacja, odmiany
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
andy12041
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-03-04, 04:21

Re: Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Post autor: andy12041 »

Witam, a ja nie mam balkonu :( , a okienko w pokoju maleńkie, ale za to pokój olbrzymi. Czy ktoś mi podpowie jakiego oświetlenia użyć, żeby warunki były najbardziej zbliżone do naturalnych?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Post autor: Danka »

andy12041 pisze:Witam, a ja nie mam balkonu :( , a okienko w pokoju maleńkie, ale za to pokój olbrzymi. Czy ktoś mi podpowie jakiego oświetlenia użyć, żeby warunki były najbardziej zbliżone do naturalnych?
Tutaj jest temat o lampach LED http://forum.poradnikogrodniczy.pl/lamp ... t9735.html
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Post autor: Sylwia,Gosia »

WP_20150925_002.jpg
WP_20140615_007.jpg
Dopiero teraz zobaczyłam ten wątek,szkoda,że go nie widziałam w tamtym roku.Nie mam takich osiągnięć jak moi poprzednicy,uprawiam zazwyczaj przyprawy takie jak:bazylia,tymianek szczypiorek wieloletni,pięknie kwitnący na wiosnę,koperek,mięta,pietruszka ,a w tamtym roku też buraczki na botwinkę.Jest jeszcze malutka maggi.
Załączniki
Bazylia odrosła po radykalnym ścięciu na pesto.
Bazylia odrosła po radykalnym ścięciu na pesto.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Podpis o ścięciu bazylii ,odnosi się do pierwszego zdjęcia od góry.

Zdjęcia zrobione zostały ubiegłego lata .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Post autor: Danka »

Gosiu wspaniały "ziołownik " :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Danusiu :-D .Ponieważ ,niektóre przyprawy,takie jak szczypiorek i tymianek ,są w tej samej donicy od lat (głównie szczypiorek,doczekał się też potomstwa),wokół tych roślin,wymieniałam na wiosnę ziemię.W tym roku donica tak pełna ,że jeszcze nic nie próbowałam,ale podlałam kilka razy lekkim,organicznym,naturalnym nawozem.Niestety zapomniałam,że szczypiorek ma albo dużo kwiatków,albo grubsze i dorodniejsze listki.I owszem szczypiorek bardzo mam okazały,ale kosztem kwiatków,które tak lubiłam na wiosnę.Będzie ich dużo mniej w tym roku.
A ścięty wczesną wiosną tymianek,ładnie zaczyna się odradzać.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ