Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Wolne miejsce po bukszpanie chciałam zastąpić nowym,niedużym,najlepiej również zimozielonym krzewem.Zanim dobrze przemyślałam ,skusiły mnie cena ( mniejsze ryzyko :mrgreen: ) i śliczne kwiatki na opakowaniu krzewuszki.Dopiero w domu ,przeczytałam ,że osiąga w gruncie 3 m wysokości i 2 szerokości .
Czy ma szansę rosnąć w betonowej donicy ,obok innego ,dużego krzewu Pittosporum Tobira ? Nie mogłam znaleźć żadnych informacji na temat systemu korzeniowego tego krzewu .
Betonowa donica wkomponowana w ogrodzenie balkonu ma dłudość 90 cm ,szerokość 30cm ,a głębokość ,po wysypaniu niewielkiego drenażu i przykryciu ogrowłókniną , maksymalnie osiąga 23 cm. Przypominam ,że z jednej
strony tej donicy rośnie od wielu lat krzak Pittosporum Tobira ( ponad metr średnicy).

Proszę o opinię i radę :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Petrus »

Witaj Gosiu, w tak małej donicy oba krzewy na pewno będą konkurowały o pozywienie i miejsce. Musisz je regularnie podlewać i nawozić to powinno być okej. Mogą rosnąć razem w donicy, tylko będziesz musiała je przycinac żeby nie wrastał jeden w drugiego. Raczej musisz je prowadzić na zwarte i nieduże krzewy, bo o wymiarach naturalnych to nie ma co marzyć w tak małej donicy. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Witaj Piotrusiu !
Dziękuję za szybką odpowiedź ,pocieszyłeś mnie nieco :) . Krzaczki w tej donicy mają za zadanie tworzenie intymności na balkonie ,gdyż w bliskiej odległości są domy i okna sąsiadów ,ale rozumiem ,że ta osłona nie może być zbyt gęsta . Nie wiem jak krzewuszka będzie rosła ,ale myślałam o przycinaniu jej na wysokość max 1 m. Wyczytałam ,że ścinać należy po kwitnięciu ( o połowę ) i radzą też zaraz po posadzeniu. Nigdy nie kupowałam roślin bez doniczek ,ale tak jak pokazywałam na fotce ( ktoś usunął) ,te gałązki krzewuszki nie potrzebują chyba już cięcia . Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Chciałabym wiedzieć dlaczego zostały usunięte moje poprzednie posty , 3 zdjęcia pomocnicze i post Danusi ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Chciałabym wiedzieć dlaczego zostały usunięte moje poprzednie posty , 3 zdjęcia pomocnicze i post Danusi ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie widziałam , że powielił się temat krzewuszki i moje posty. Przepraszam za zamieszanie i bałagan ,jaki był moim udziałem :zawstydzony: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Petrus »

Gosiu widziełm zdjęcie tej donicy z krzewuszką i tym drugim krzewem to krzewuszka będzie się mocno męczyła. Te krzewy są za duże docelowo. Krzewuszka będzie ciągle walczyła o wodę, składniki pokarmowe z dużym już wyrośniętym krzewem. Jakoś tam będzie sobie radzić.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Piotruś ,krzewuszkę kupiłam za małe pieniądze i nawet jak będzie ładnie kwitła przez dwa , trzy lata ,to i tak się nią nacieszę . Nie oczekuję ,żeby rosła przez 10 lat jak inne krzewy , będę miała okazję poeksperymentować z innymi roślinami ,choć często jestem praktyczna :-D .
Na razie ,po kupnie ,wadziłam ją do wysokiej ,ale niezbyt dużej donicy z dobrą ziemią i bardzo szybko się rozwija ,ma już sporo listków .
Jeżeli uważasz za całkiem nierozsądny mój pomył ,to powiedz , poszukam tam coś innego ( może pieris ? ,jest zimozielony i kwitnie) ,a krzewuszkę ewentualnie wsadzę w dużą donicę ,ale nisko ,na podłodze i prawie w cieniu ?
Dzięki :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Danka »

Gosiu a może jakąś niską trawę. Piotr może doradzić, która najlepiej poradzi sobie w takich warunkach. I może być atrakcyjna także zimą. ;-)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Danusiu , trawę zamiast krzewuszki ? Na pewno wyglądałaby ciekawie przy krzaczku Pitosporum tobira ,ale chciałam mieć trochę kolorów i coś wysokiego ,co mnie osłoni przed sąsiadami ,a więc krzaczek :hyhy: .
Trawy też mi się podobają , może kiedyś wykorzystam ten pomysł -dzięki :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Danka »

Gosiu ja bym polecała turzycę buchanana Red Rooster. Jest brązowa i rośnie na wysokość około 40 cm. To moja z ogrodu.
sketch-1523787507771.png
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Pięknie w tej przestrzeni i w grupie wyglądają Twoje turzyce :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Petrus »

Turzyce by sobie poradził w cieniu tego krzewu, np turzyca ice dance czy evergold. Ale Gosi jednak podrzeba jednak innej rosliny :)
Załączniki
IMG_20171117_110119.jpg
Chyba że jakiś berberys??? wolno rosnący lub miniaturowa odmiana.
Chyba że jakiś berberys??? wolno rosnący lub miniaturowa odmiana.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotrusiu, turzyce piękne , ale one chyba najefektowniej wyglądają na dużej przestrzeni. Szukałam krzaczka ,najlepiej zimozielonego i wysokiego na 40-50 cm min ,zamarzył mi się też kwitnący krzaczek .Przygotowałam już miejsce , Pitosporum mam nadzieję przeżyło to piłowanie korzeni.Zobaczyłam ,że bryła korzeniowa tego krzaczka zajmuje ponad 1/3 miejsca w donicy i to cud ,że jeszcze rośnie. Zdecydowałam jednak ,że spróbuję z krzewuszką i jeszcze kilka niecierpków między krzewami. Nie ma chyba innego pomysłu ,wiem ,że to za ciasno dla wszystkich roślinek ,ale jeden sezon na pewno sobie poradzą ,to szeroka donica ,a na drugi rok zobaczymy.

Dziękuję Kochani za chęci pomocy i pomysły :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Petrus »

Ok to jak sobie obsadzisz doniczke to wstaw fotki dzieła :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ