Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Wolne miejsce po bukszpanie chciałam zastąpić nowym,niedużym,najlepiej również zimozielonym krzewem.Zanim dobrze przemyślałam ,skusiły mnie cena ( mniejsze ryzyko :mrgreen: ) i śliczne kwiatki na opakowaniu krzewuszki.Dopiero w domu ,przeczytałam ,że osiąga w gruncie 3 m wysokości i 2 szerokości .
Czy ma szansę rosnąć w betonowej donicy ,obok innego ,dużego krzewu Pittosporum Tobira ? Nie mogłam znaleźć żadnych informacji na temat systemu korzeniowego tego krzewu .
Betonowa donica wkomponowana w ogrodzenie balkonu ma dłudość 90 cm ,szerokość 30cm ,a głębokość ,po wysypaniu niewielkiego drenażu i przykryciu ogrowłókniną , maksymalnie osiąga 23 cm. Przypominam ,że z jednej
strony tej donicy rośnie od wielu lat krzak Pittosporum Tobira ( ponad metr średnicy).

Proszę o opinię i radę :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

[
Korzenie Pittosporum Tobira są zrośnięte chyba z korzeniami bukszpanu ,lub są pod nim.Próbując wyrwać bukszpan ,rusza się  cały krzaczek obok.Chyba trzeba będzie piłować . Nie chciałabym stracić Pittosporum tobira ,lubię go i mam chyba od 10 lat.
Korzenie Pittosporum Tobira są zrośnięte chyba z korzeniami bukszpanu ,lub są pod nim.Próbując wyrwać bukszpan ,rusza się cały krzaczek obok.Chyba trzeba będzie piłować . Nie chciałabym stracić Pittosporum tobira ,lubię go i mam chyba od 10 lat.
attachment=1]DSC_2960.JPG[/attachment]
Załączniki
DSC_2960.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Danka »

Może uda się wyciąć korzenie bukszpanu sekatorem. Co do krzewuszki mam wątpliwości. Tym bardziej, że jest rosnąca wysoko. Ale ja nie mam doświadczenia z doniczkami na balkonie.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Danusiu za odzew. Ten korzeń łączący oba krzaczki ( chyba od Pittosporum tobira) ma średnicę co najmniej 2 cm , nie jestem w stanie uciąć go sekatorem.
Co do krzewuszki ,to też coś czuję , że w tej donicy to nie pożyje długo .Mogłabym wsadzić do innej ,głębszej ,mam ich kilka ,ale musiałaby wtedy stać na podłodze balkonu i miałaby mniej światła ,a ja miejsca . Potrzebuję zagospodarować konkretnie to miejsce i to najlepiej coś co będzie miało nie więcej niż 1 m wysokości ,Bukszpan był idealny ,ale teraz chciałabym coś ,co kwitnie. Boję się inwestować kilkadziesiąt euro , bo to zawsze ryzyko w takiej donicy ,na dodatek sąsiadka czasami z góry za bardzo mi "podlewa "moje krzaczki. Tak mi padła azalia , a Pittosporum tobira ,z jednej strony pokryte jest kamieniem z kapiącej z góry wody.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Chyba tej krzewuszki ,po posadzeniu nie muszę już ciąć ,jak radzą w artykułach ,prawda ? Myślę ,że chodzi w nich o cięcie krzaczka sadzonego z donicy ?
Chyba tej krzewuszki ,po posadzeniu nie muszę już ciąć ,jak radzą w artykułach ,prawda ? Myślę ,że chodzi w nich o cięcie krzaczka sadzonego z donicy ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Danka »

Moim zdaniem jest już przycięta.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Danusiu , teraz jestem już pewna :) i dziękuję ,że wróciły nasze posty , brakuje z kolei tego od naszego eksperta Piotra :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: malina »

Gosiu , masz powielony wpis pod tym samym tytułem " Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ? ", i w tym drugim u mnie dolnym jest odpowiedź od Piotra :/
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Jakie szanse ma krzewuszka na balkonie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Halinko dziękuję . Zupełnie nie zauważyłam ,że powieliłam ten temat i posty. Od bardzo już długiego czasu ,kiedy po napisaniu postu klikam "wyślij" ,nie powraca do tematu i nigdy nie wiem czy pot został wysłany czy nie .
Za radą Marysi,staram się klikać bez pośpiechu ,ale nie zawsze funkcjonuje :/ :zawstydzony: .

Przykro mi za zamieszanie i bałagan ,może Rafał zechce usunąć podwójne posty ,albo nawet zamknąć ten temat .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ