Jakie rośliny motylkowe mam wybrać?

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Jakie rośliny motylkowe mam wybrać?

Post autor: S_H_A_D »

Witam, chciałbym państwa prosić o poradę. Nasiona jakich gatunków i odmian roślin motylkowych powinienem kupić, aby dawały samosiew. Sytuacja jest taka, że chcę użyźnić łąkę, na której pomału powstaje las. Nie mogę wjechać tam pługiem, wszystkiego zaorać i wysiać motylkowe, ponieważ rosną już tam gdzieniegdzie drzewka i szkoda by mi ich było. Tak więc chcę dobrać odpowiednie rośliny motylkowe i bez ruszania gleby po prostu je posiać na łąkę. Chciałbym, żeby to były gatunki roślin, które są w stanie w naszych warunkach klimatycznych zawiązać nasiona, które nie przemarzną i dadzą samosiew. Wydaje mi się więc, że raczej powinny być to rośliny, które wytwarzają małe nasiona; taki groch, fasola czy bób raczej z miejsca odpadają. Najlepiej coś małego, koniczyna itp.
Proszę was o poradę jakie powinny to być gatunki i kiedy, i czy w ogóle taki wysiew nasion bezpośrednio na łąkę da jakiś efekt – kiedy taki zabieg przeprowadzić? Ja mam zamiar zrobić to wczesną wiosną po roztopach. Trawa jest wtedy przygnieciona i obumarła, więc jakaś szansa na sukces chyba jest.
Rafał
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-02-28, 16:05

Post autor: Rafał »

Jak motylkowe, to dobry jest łubin, bo dodaje azot do gleby, ale nie jest odporny na mróz. Najlepiej zasiać go po przymrozkach i zaorać pod koniec wakacji. Gdy zaorzesz łubin, to zasiej żyto i zaorz na wiosnę, potem zasiej łubin i tak w kółko, a jak to ci nie pasuje to zasiej wykę ozimą. :-)
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Jeżeli ma być las, to lepiej nie orać drzewek. ;-)
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Dokładnie - nie mogę orać, tak jak napisałem są tam już drzewka, a co więcej to nawet wysiew muszę przeprowadzić bezpośrednio na porośniętą przez rośliny zielne glebę, bez możliwości jej orania. Rośliny motylkowe mają same się rozsiewać – co proponujecie?
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 699
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Jakie rośliny motylkowe mam wybrać?

Post autor: erazm »

Kiedy planujecie w tym roku wysiew żyta na działce?
ODPOWIEDZ