Jakie rosliny do oczka...

Dobór, uprawa i pielęgnacja roślin wodnych, problemy z roślinami wodnymi.
ODPOWIEDZ
riccor
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-10-15, 10:10

Jakie rosliny do oczka...

Post autor: riccor »

Dziekuje za wyczerpujaca informacje.
Aby jednak byc pewnym....,lilie poza oczkiem,w okresie
zimowym, MUSZA byc calkowicie zanurzone w wodzie ?
Pomieszczenie musi byc z dostepem swiatla?
Usuwa sie tylko liscie "obumarle",pozostale zostawia?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Witam,

Wszystko zależy od wymagań poszczególnych gatunków roślin, które masz w oczku, jak i zabezpieczenia samego zbiornika. Tzn. małe zbiorniki, np. w beczkach, muszą być na zimę zlikwidowane. Jak się domyślam, Twoje oczko jest wykopane w ziemi. Ponieważ głębokość jest mniejsza niż 1 m, rośliny trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Są dwie możliwości:

1) Spuszczenie wody z oczka i przeniesienie roślin do pojemnika (np. do akwarium) ustawionego w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

2) Oczka nie likwidujemy zupełnie. Pojemnik przykrywamy drewnianą skrzynią, obłożoną od wewnątrz i na zewnątrz grubą warstwą styropianu. W przypadku pozostawienia wybranych roślin w zbiorniku, rośliny przykrywamy matą słomianą i grubą warstwą liści.

Dokładne informacje, jak postępować, znajdziesz w naszym poradniku: przygotowanie oczka wodnego do zimy, natomiast więcej o samych liliach wodnych (i sposobach ich zimowania) w tym artykule - lilie wodne

Dodam tu może jeszcze fragment ze strony OczkoWodne.net, której autor opisuje sposoby zimowania poszczególnych gatunków, w tym roślin pływających.
OczkoWodne.net pisze:Rośliny w oczku wodnym także wymagają pielęgnacji. Powinniśmy wyciąć wszelkie przekwitnięte kwiatostany i usychające liście (np. kaczeńce, krwawnice, pontederie, babki wodne, strzałki itd). Wyjątkiem są pałki wodne i inne rośliny tworzące sitowie. Zdobią one zima nasz stawik i wspomagają nieco natlenianie wody. Żółknące liście lilii wodnych można urwać wraz z ogonkiem tuż przy nasadzie, przez energiczne mocne szarpnięcie. Wiele roślin wodnych można w tym okresie rozmnożyć poprzez podział większych kęp.

Jeśli chcemy przezimować tropikalne rośliny pływające takie jak hiacynt wodny, czy pistia powinniśmy już pod koniec lata, lub na początku jesieni zabrać je do dobrze oświetlonego i ogrzewanego pomieszczenia. Zimowanie tych roślin zwykle jednak kończy się niepowodzeniem i traktuje się je jako jednoroczne. Przed nadejściem pierwszych przymrozków należy przenieść do mieszkania ciborę zmienną (tzw. papirus). Zimuje ona bez problemów we wszelkich pomieszczeniach z temperaturą powyżej 0°C. Inne rośliny, które mogą ucierpieć z powodu srogiej zimy to pondederia i oronioum - warto przed nadejściem mrozów przestawić koszyki z nimi na niższą półkę. Tułacz pstry dobrze zimuje w nieogrzewanym pomieszczeniu np. w garażu (nie wymaga światła w okresie zimowego spoczynku).
W/w fragment w oryginale jest tutaj: http://oczkowodne.net/kalendarz.php

Mam nadzieję, że te rady będą pomocne. O szczegóły oczywiście dopytuj ;-)
Rafał
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

wszystko zależne jest od odmiany lilii wodnej
są odmiany,które bezproblemowo zimują nawet w tak płytkim oczku
natomiast inne, mniej wrażliwe niestety musisz zimować poza oczkiem
wszystkie inne rośliny błotne bez problemu możesz zostawić w basenie
pozdrawiam
Jacek
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

dodam jeszcze, że przydatną jest też książka napisana przez pasjonata roślin wodnych
dr Hubert Zientek "Rośliny w oczkach wodnych"
tam znajdziesz dużo odpowiedzi na Twoje problemy
link, gdzie można zamówić tą pozycję książkową:
http://www.sklep.oczkowodne.net/shoppin ... 78c57d61d9
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Polecona przez jackona ksiażka jest rzeczywiście dobra. Przy okazji wskazany sklep też jest mi dobrze znany. Jego właściciel to prawdziwy pasjonata tematyki oczek wodnych. Można na nim polegać ;-)

Obrazek
Rafał
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

dodam jeszcze,że Arek był recenzentem tej książki :))
pozdrawiam
Jacek
moniczka_54
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-10-31, 13:12

Post autor: moniczka_54 »

Ja także polecam tę książkę , mam ją w swoim zbiorze, przydaje się bardzo osobom posiadającym oczka wodne, a także ich przyszłym posiadaczom.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

masz tą książkę i zadajesz mi pytania odnośnie lilii wodnych?
przecież tam masz wszystko
a Hubert Zientek jest w tym temacie jednym z najlepszych specjalistów w Polsce
pozdrawiam
Jacek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jacku Monika zadała Ci pytanie mając nadzieję że podzielisz się swoim doświadczeniem. Żadna, nawet najlepsza książka nie zastąpi nabytego w praktyce doświadczenia. Po to właśnie wchodzimy na forum by dzielić się doświadczeniem jak i czerpać z doświadczenia innych. ;-) :-D
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

podzielilem się, ale tą książkę napisał fachowiec
a ja jestem laikiem
pozdrawiam
Jacek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Oglądając Twoje oczko wodne, nigdy bym tak o Tobie nie pomyślała :-D , widać po nim że posiadasz już ogrom wiedzy.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

tylko kupiłem, posadziłem, samo rośnie
moja wiedza sprowadza się do noworodka
dlatego nie chce niczego doradzać, kogoś w błąd wprowadzać
pozdrawiam
Jacek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

jackon pisze:moja wiedza sprowadza się do noworodka
Jacku kogoś kto ma 20 letnie doświadczenie w uprawie lilii wodnych trudno nazwać noworodkiem w tej dziedzinie. Skąd nagle taka skromność? :shock: Często czytałam Twoje porady i dziwię się dlaczego piszesz o sobie jako o laiku w dziedzinie roślin wodnych, do tej pory odbierałam Cię jako eksperta, może amatora ale jednak z dużym doświadczeniem.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

bez przesady Gosiu
gdzie czytasz moje posty?
jest całe grono fachowców
też się cały czas uczę
pozdrawiam
Jacek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jacku masz tylu fanów, że nawet mnie nie zauważyłeś ;-) :-D , a czytać czytam a właściwie czytałam z zapartym tchem. Spotkaliśmy się już na innym ogrodniczym forum, rozumiesz że linku tu nie podam ;-) :lol: :lol: :lol: Trudno Cię zapomnieć, a właściwie Twoje oczko i wspaniałe lilie. Dlatego zdziwiłam się że u nas chcesz uchodzić za osobę dopiero poznającą tajniki uprawy roślin wodnych.
ODPOWIEDZ