Jakie rosliny do oczka...

Dobór, uprawa i pielęgnacja roślin wodnych, problemy z roślinami wodnymi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Tak w ogóle to warto mieć oczko w ogrodzie nie tylko dlatego że jest to bardzo przyjemne miejsce do wypoczynku, obserwacji ale także dla wartości ekologicznych. Zmniejszająca się liczba naturalnych zbiorników wodnych, osuszanie łąk, bagien powoduje wymieranie kolejnych gatunków owadów i innych zwierząt.
Nasi sąsiedzi z zachodu popularyzowali zakładanie sztucznych zbiorników w ogrodach prywatnych czego efektem było powstanie dziesiątek tysięcy oczek wodnych.

Do mojego ogrodu chętnie przychodzą dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej, obserwując życie roślin i zwierząt wodnych, a więc aspekt dydaktyczny jest tu tez b. ważny:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

jackon pisze:siatkobeton jest kosztowny, trzeba mieć pojęcie o tym, dużo pracy, efekt może się okazać mierny
ale osobiście znam wielu zwolenników tej technologii :->
Jacku materiał już mam zgromadzony, ta technika jest również najbliższa mojemu mężowi. Dlatego tu problemu nie ma. Problem leży gdzie indziej.... Nie wiem np. jak ukształtować boki i dno zbiornika (nie chodzi tu o nachylenie, ale o wysokości poszczególnych półek) by po napełnieniu go wodą i w późniejszym czasie obsadzeniu roślinami, wyglądał jak najbardziej naturalnie. Jak wykończyć brzegi zbiornika by ładnie i naturalnie komponował się z tą częścią ogrodu w której się znajduje, itp. itd.......
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

dlatego dobrze byłoby abyś wstawiła fotki
na sucho ciężko coś doradzić
pozdrawiam
Jacek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jackon,
Proponuję żeby założyć wątek "budowa oczka" lub coś w tym stylu. Może będzie trochę ciekawych propozycji i rozwiązań. ;-)
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

nie jestem ekspertem od rozwiązań technicznych (budowlanych)
ja mam oczko 20 lat wykonane z folii
mogę jedynie podpowiedzieć jak powinny wyglądać stanowiska dla roślin, głębokości ich sadzenia,podłoże itd
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Podejrzewam że fachowe informacje na temat budowy oczka otrzymasz ~Gosiu na tym duzym forum budowlanym
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Herbi fachowe porady od strony budowlanej już posiadamy, wiemy co i jak wykonać. To czego potrzebuję to jakiej wysokości półki i w którym miejscu utworzyć, by postawione potem na nich rośliny tworzyły naturalny obraz oczka wodnego. Ale o tym będzie można rozmawiać jak zamieszczę zdjęcia. :-D
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

Gosiu musisz rozważyć kilka kwestii
- obsada ryb (jakie gatunki i ilości)
- jakie gatunki lilii wodnych chcesz posadzić (trzeba dostosować głębokości do poszczególnych odmian)
- system przelewowy,gdzie odprowadzić wodę podczas dużych opadów deszczu aby nie podtopić przyległego do oczka terenu
- zapoznaj się z roślinami błotnymi, ich charakterystyką (wielkościami, ekspansywnością)
- system napowietrzania,filtracji o ile zdecydujesz się na ryby do oczka wodnego
jak przyjrzysz się bliżej tym tematom, wtedy można będzie odpowiednio zaprojektować półki oraz inne parametry oczka
jest zima, miłej lektury ;-)
pozdrawiam
Jacek
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

Pełnik chiński "Golden Queen" Trollius chinensis "Golden Queen"
roślina w warunkach naturalnych występuje na wilgotnych łąkach i nad brzegami wód w północnych Chinach
osiąga wysokość 80cm
na żłobkowatych i słabo rozgałęzionych łodygach pojawiają się złoto-żółte kwiaty z charakterystycznymi długimi miodnikami, mające średnicę do 4-5cm
liście dolne są nerkowate, a górne natomiast bardziej okrągłe o średnicy 12-15cm
stanowisko błotne, podłoże żyzne próchniczo-gliniaste
miejsce powinno byż słoneczne i chłodne
kwiaty pojawiają się od lipca do sierpnia
Uwaga Wszystkie gatunki pełnika są trujące!

Obrazek Obrazek Obrazek foto
pozdrawiam
Jacek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ładnie wyglądają te pełniki, ciekawa roślinka.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

Żabiściek pływający Hydrocharis Morsus-Ranea

gatunek rodzimy, którego liczebność wciąż spada z uwagi na degradację środowiska naturalnego, meliorację oraz obniżanie się poziomu wód gruntowych, preferuje płycizny w oczku wodnym, lekkie zacienienie, wodę stojącą bez zraszania
liście pływające tworzą rozetki, są okrągłe, u nasady sercowato wcięte
w żyznej wodzie intensywnie się rozrasta, nadmiar trzeba usuwać
rozmnażanie poprzez oddzielenie młodych roślin od rozety rośliny macierzystej
na końcach rozłogów wytwarza pączki śpiące,które zimują na dnie zbiornika

Obrazek Obrazek foto: dr Hubert Zientek

Obrazek foto HYDROFLORA

fotki pączków zimowych (turionów) wykonane przez Marek Kielar

Obrazek Obrazek

widok młodych roślin powstałych na wiosne po przezimowaniu turionów

Obrazek foto Marek Kielar
pozdrawiam
Jacek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Czasem spotykam żabiściek będąc na rybach na śródleśnych oczkach, ale więcej jest paskudnej rzęsy wodnej i jeszcze innej małej rozetowej roślinki intensywnie się rozrastającej.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

Wywłócznik brazylijski Myriophyllum aquaticum
roślina tropikalna, bardzo dekoracyjna, płożąca się po lustrze wody poprzez rozbudowaną sieć swoich rozłogów
posadzić ją należy na głębokości 15-50cm, bardzo szybko się ukorzenia
na zimę proponuję donnicę z rośliną przenieść na głębokość poniżej poziomu przemarzania, jeszcze lepiej kawałek oderwanej rośliny przezimować w dobrze oświetlonym akwarium
pod wodą wywłócznik traci liście, nie stanowi więc dobrego napowietrzacza w oczku

Obrazek

Obrazek Obrazek foto

zdjęcia wywłócznika brazylijskiego robione wczoraj w moim oczku (w tym roku już dwukrotnie były przymrożone warstwą lodu)

Obrazek Obrazek

nawet krótkotrwałe przymrozki są nieźle znoszone przez wywłócznika brazylijskiego

Obrazek
pozdrawiam
Jacek
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

Nymphaea Firecrest - lilia różowa, intensywnie pachnąca, nadaje się do małych i średnich oczek. Traktować można tą odmianę jako miniaturową, doskonale nadaje się do uprawy w małych pojemnikach. Umiarkowany wzrost i kwitnięcie. Jeden z moich ulubionych gatunków, gdyż cały kwiat jest intensywnie różowy (w innych gatunkach z regóły intensywność koloru kwiatu zwiększa się ku środkowi).
Głębokość sadzenia 20-40cm.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam
Jacek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo fajna lilia.

Mam jackon pytanie.
Chcę zrobić sobie z kasty budowlanej 90 litrowej, takie małe oczko z fontanną w środku, ma taki moja kuzynka. Chciałem się zapytać, czy w takiej kaście też mogę trzymać lilie wodne i inne rośliny do oczka wodnego i jakie warunki muszę spełnić by było im tam dobrze. Na ryby sądzę, że to za mały zbiornik. Kuzynka w zbiorniczku trzyma rybki, ale jak dla mnie nie wygląda to zbyt ciekawie.
ODPOWIEDZ