Jakie kwiaty siać w marcu/kwietniu ??

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
hugo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2010-07-14, 11:31

Jakie kwiaty siać w marcu/kwietniu ??

Post autor: hugo »

Witam wszystkich !

Jak co roku i tym razem, zabieram się za działkę z lekkim opóźnieniem. Nie mniej nie tracę wiary, że uda mi się wykrzesać z trzech arów ziemi, fajne miejsce do odpoczynku. Motywem przewodnim mojej działki jest trwa - może to mało wyszukany sposób na uprawę, ale jestem ograniczony czasem - więc jest to rozwiązanie optymalne. Mam również drzewka, krzaki i rabaty na kwiaty. Są na na stałe zasadzone róże, piwonie i bukszpan. Wiosną wyskoczy parę tulipanów i od tego zacznie się moją kwiatowa przygoda.
Chciałem zapytać jakie kwiaty mam posiać, żeby w okresie letnim coś fajnego z tego było. Miałem zamysł, żeby zasiać w kubkach bądź skrzynkach w domu jakieś rośliny a z chwilą, gdy osiągną wystarczający rozmiar wsadzić je do ziemi.

Myślałem o cyniach - je się da ususzyć, a świetnie to wygląda. Chciałbym dużo, kolorowych i ciekawych kwiatów. Najlepiej w średnim rozmiarze tj. 30 - 50 cm

Macie Państwo jakieś propozycje ?
Nadmienię, że jestem dość świeżym działkowcem, co idzie w parze ze znajomością branży.

Pozdrawiam :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Hugo przy planowaniu wysiewów, wzięłabym pod uwagę to co już mam na działce i do tego kolorystycznie i gatunkowo wybierała kolejne rośliny. Piszesz, że masz róże i piwonie. W ich towarzystwie, szczególnie róż, dobrze wyglądają naparstnice tyle, że to rośliny dwuletnie, w tym roku siejesz a w przyszłym kwitną, ostróżki, ale to byliny, no i jeszcze jeden problem, to są wysokie rośliny. Z niższych wieloletnich polecałabym szałwie, przywrotnik miękki, przetaczniki, kocimiętkę, żagwin.
Wśród roślin jednoroczych, które możesz teraz posiać jest bardzo duży wybór, ale też rośliny jednoroczne są bardziej "pstrokate" i niekoniecznie róże będą w ich towarzystwie dobrze wyglądać. :-D :-D

Możesz teraz wysiewać aksamitki, nasturcje, astry chińskie, wspomniane przez ciebie cynie, nagietek lekarski, czarnuszkę damasceńską, porcelankę i wiele, wiele innych, których nie sposób tu wymienić. Wszystko zależy od tego, czego od roślin oczekujesz. ;)
hugo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2010-07-14, 11:31

Post autor: hugo »

Gosiu, dziękuję za odpowiedź - z pewnością wykorzystam te informacje.

Mam 3 rabaty bez róż - a dokładnie - w tej chwili są zupełnie gołe. Dowolność formowania jest zatem duża. Czego oczekuję od kwiatów - poza walorem estetycznym dobrze by było, aby ich pielęgnacja nie była nużąca tj. albo pełne pokrycie gleby na której stoją, albo w miarę swobodny dostęp do tej ziemi, aby można było plewić - stąd też moje zapytanie o rozmiar 30 - 50 cm. W tych wolnych rabatach, poszedł bym na całość - jakaś lawina kolorów - niech będzie gęsto i kolorowo. Zaraz przejrzę zdjęcia Twoich propozycji kwiatowych i coś z tego wykombinuję. Ciekawe tylko, czy dostane te nasiona w sklepie :)


A tak z innej beczki. Mam kompostownik. Samoróbka, dwie komory. W sumie z 3,5x1,5x1,5m. Problem jest taki, że obie komory są już prawie pełne - a ich zawartość nie różni się zbytnio od tego co zostało tam wrzucone - słaby przerób. Są jakieś środki, które rozbiją rośliny na nawóz ? 3/5 to trawa 2/5 to chwaściory i liście.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Na te gołe rabaty ja bym radziła - na jedną - cynie.

Cynia wyniosła ma olbrzymie kuliste kwiatostany, kwitnie od czerwca - lipca do przymrozków, można ją w kwietniu siać do gruntu. Jak wzejdzie zbyt gęsto, to przepikować - i jeszcze gdzieś dosadzić.

Na kolejną rabatę zaproponowałabym dalie. Tu masz sporo odmian, pełne , pojedyncze , kołnierzykowe , można wybrać odmiany karłowe lub średnio wysokie - czyli ok 50 - 70 cm. Aby przyspieszyć kwitnienie , możesz wysiać do pojemniczków , nasiona ładnie kiełkuja i szybko rosną. ( to samo możesz zrobic z nasionami cynii , jeśli masz miejsce na parapecie) . A do gruntu - po majowych przymrozkach , bo wrażliwe na mróz. Najlepiej mix kolorów. Dalie kwitną również do jesieni , nieprzerwanie - tylko należy obrywać przekwitłe kwiatostany.

Na obrzeża możesz wysiać wprost do gruntu portulakę. Nasiona bardzo maleńkie , trzeba uważać , aby nie wyplewić jak zaczną kiełkować -.Kwitną kolorowo do jesieni ( zamykają się w pochmurne dni), a poza tym same się rozsiewają - i masz na kolejny rok jak znalazł. To co proponuję , będzie bardzo kolorowe , ale sam piszesz , że może być pstrokato. Letnie barwy :hyhy:
hugo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2010-07-14, 11:31

Post autor: hugo »

Dziękuję ;)
Jutro zaczynam siać. Muszę tylko przemyśleć, jak to fizycznie wykonać, żeby sobie mieszkania nie zawalić "grządkami" na 6 tyg. :)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

hugo pisze:Dziękuję ;)
Jutro zaczynam siać.
Możesz jeszcze poczekać , co Ci inni podpowiedzą , mogą mieć inne pomysły. Aha - nie wiem , jakie jest stanowisko Twoich rabat - słoneczne , czy cieniste - Przypuszczam , że jest tam troche słońca :-D
hugo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2010-07-14, 11:31

Post autor: hugo »

Za wyjątkiem jednej - wszystkie nasłonecznione :)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Czyli na tych dwóch - cynie i dale plus obrzeża , a na cienistej ładnie by wyglądały wieloletnie żurawki - ozdobne z liści , posadzisz raz i masz wzorzysty dywanik - ale ja nie jestem specjalistką od żurawek :oops:
hugo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2010-07-14, 11:31

Post autor: hugo »

A technicznie...

załóżmy, że będę siał w domu do kubków np. po jogurtach. proszę powiedzieć, czy jedno nasionko = jedna roślina ? ile tego sypać w kubek, żeby ta "uprawa" była rentowna ? bo można sypnąć jedno ziarenko, ale chyba szkoda pozostałego miejsca w kubku. a w drugiej wersji można przesadzić z ilością nasion a tym samym z gęstością roślin w kubku.

może to śmieszne pytanie, ale istotne :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Co do przygotowanie rozsady kwiatów jednorocznych, najczęściej sieje się dużo nasion do jednej doniczki a później się je pikuje, rozsadza, by dobrze się ukorzeniły i podrosły a później do gruntu. Tak jest najczęściej, Można też wysiać kwiatki do zimnego inspektu, wzejdą wolniej ale można je posiać rzadziej i przetrzymać tak długo aż do momentu wysadzenia na miejsce stałe. Niektóre jednoroczne można już wysiać do gruntu a jak podrosną rozsadzić.
Dużo o roślinach jednorocznych poczytasz w naszym Poradniku np. tu: http://poradnikogrodniczy.pl/rozmnazanie.php znajdziesz porady o rozmnażaniu a tutaj: http://poradnikogrodniczy.pl/rabatowe.php przegląd roślin jednorocznych.
hugo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2010-07-14, 11:31

Post autor: hugo »

Dzięki !
Muszę zatem nadrobić zaległości w lekturze tematu :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Widzę, że temat roślin już przerobiony ;) to ja odniosę się do kompostu. :-D Ja najchętniej poleciłabym dżdżownice kalifornijskie, "współpracując" z nimi można pozyskać cenny Biohumus. Natomiast preparat wspomagający kompostowanie EXTRA KomPosan możesz dostać w sklepie internetowym Gadar
tresaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 217
Rejestracja: 2011-02-12, 16:18

Post autor: tresaa »

witam :) możemy wprowadzić do pryzmy preparaty sporządzone z krwawnika, rumianku, pokrzywy, czy mniszka, możemy również po prostu wrzucić do pryzmy dżdżownice zebrane na działce.
hugo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2010-07-14, 11:31

Post autor: hugo »

A proszę powiedzieć, ile czasu trwa przerobienie roślin w nawóz ? Załóżmy, że użyję tego środka chemicznego. Efekty chyba będą i tak na jesień ? Miałem plan, żeby przerzucić wszystko do jednej komory, i niech tam to się rozkłada.

Jak by się okazało, że na dnie kompostownika jest już całkiem ciekawa substancja (przerobione rośliny) to użyć tego jako nawóz np pod foliakiem dla pomidorów ?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jak szybko się rozkłada pryzma przy użyciu preparatu, to nei wiem, nie stosowałam nigdy. Natomiast przy dżdżownicach kalifornijskich w ciągu jednego sezonu. Kompost przerobiony możesz użyć w foliowcu, na działce pod wszystkie rośliny. Pamiętaj tylko, że kompost podczas produkcji trzeba przerzucać.
ODPOWIEDZ