Jaka przyczyna- różanecznik

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: Danka »

Zauważyłam, że niektóre z moich różaneczników mają takie objawy na liściach.
Obrazek
Obrazek
Przede wszystkim chodzi mi o liście. Z początku podejrzewałam, że to może być spowodowane ubiegłoroczną suszą. Ale teraz podejrzewam chorobę. I ten biały nalot na czubkach pędów także mnie niepokoi.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: ANDU »

Wygląda to na cały ciąg niewłaściwych warunków bytowania rośliny, trzymana w doniczce, mało gleby co powoduje przesuszanie,zasolenie, oparzenia słoneczne, szczyty są chyba zaschnięte ,a następstwem jest grzyb. Na liściach widoczna jest chloroza z braku dostępności jedzenia nawet jeśli pierwiastki są obecne w podłożu.
Może da się je uratować.
Jak tylko będzie dostępny kwaśny torf(bez nawozów) wymieszaj 2 duże worki (na jedna roślin) z rodzimą ziemią (w miejscu gdzie mają mieszkać - najlepiej miejsca z cieniem i wilgocią.
Te martwe kikuty poobcinaj, doniczkę zamocz w wodzie, wyciągnij roślinę i palcami zmierzw zewnetrzne korzenie i to mocno, aby rozbić ten filc, który tam jest.

Posadz na nowe stanowisko mocno podlej, obsyp korą i nie syp nawozów,ewentualnie odrobinę wolnodziałający - różaneczniki nienawidzą przenawożenia. Opryskaj czymś na grzyby.
powodzenia
ANDU
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: Danka »

Dzięki za radę.
Ten różanecznik jesienią był przesadzony. W maju kwitł. Jasny to Cunninghams White i Lugano
Obrazek
Ta plastikowa obudowa to nie jest doniczka tylko osłona od kosiarki żyłkowej. Pod spodem ma dostęp do ziemi. Przesuszenie na pewno i możliwe, że dostał mało kwaśnej ziemi. Miejsce gdzie obecnie rośnie faktycznie jest bardziej zasadowe ale i mniej słoneczne. Wypuszcza nowe pędy więc mam nadzieję, że jednak przeżyje. Zastanawiam się czym go opryskać skoro ma grzyba.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: ANDU »

No tej jest śliczny,aż mówi ,że jest zdrowy.
Ten grzybobójczy profilaktycznie jakimkolwiek dla roślin (topsin,captan) chodzi o to ,aby rany zabezpieczyć przed infekcją grzybową.
O konieczności kwaśnego podłoża poczytaj w poscie "różanecznik u znajomej" - nie chce mi się znowu o tym pisać.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: Danka »

ANDU pisze:No tej jest śliczny,aż mówi ,że jest zdrowy.
Ten grzybobójczy profilaktycznie jakimkolwiek dla roślin (topsin,captan) chodzi o to ,aby rany zabezpieczyć przed infekcją grzybową.
O konieczności kwaśnego podłoża poczytaj w poscie "różanecznik u znajomej" - nie chce mi się znowu o tym pisać.
pozd
Dziękuję. O kwaśnym podłożu wiem i je stosuje. Ale niestety w okresie letnim mam sucho w ogrodzie. A w ubiegłym roku nie miałam możliwości zadbania o kwasoluby. Mam ich trochę więcej :-)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: erazm »

Na przełomie lutego - marca niektóre liście przy rododendronie na niektórych pędach zaczęły brązowieć i schnąć. Jaka jest tego przyczyna.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: Joanna Sadowska »

Żółknięcie liści i pojawiające się plamy świadczą o niedoborze składników pokarmowych (różanecznikowi brakuje potasu i boru). W jego uprawie bardzo ważne jest regularne zakwaszanie podłoża, o którym wspominano już wcześniej. Polecam zastosować specjalistyczny nawóz do różaneczników (w formie granulowanej lub płynnej), a profilaktycznie warto opryskać roślinę środkiem ochrony roślin np. Previcur Energy 840 SL.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: rafaloku »

Potas i bor w składzie ma: Target nawóz do rododendronów z mikroelementami. Ma kompleksowy skład i przy tym jest niedrogi. Polecam!
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: erazm »

Dziękuję.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: erazm »

Suche liscie w tym te z plamami mam zerwać.
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Jaka przyczyna- różanecznik

Post autor: Joanna Sadowska »

erazm pisze:Suche liscie w tym te z plamami mam zerwać.
Tak, proszę je zerwać, ponieważ w ten sposób ograniczymy ryzyko ewentualnej infekcji, a poza tym tak zmienione tkanki się nie zregenerują.
mgr inż. Joanna Sadowska
ODPOWIEDZ