Jaka lilia???

Dobór, uprawa i pielęgnacja roślin wodnych, problemy z roślinami wodnymi.
ODPOWIEDZ
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Jaka lilia???

Post autor: kajaja2 »

Poradźcie mi jaką lilie kupić do oczka wodnego które ma w najgłębszym miejscu 60cma w najpłydszym 10cm.Chciałabym albo żółtą albo czerwoną- jedną sztukę. Oczko jest na słońcu. Przedstawiam wam moje oczko
Załączniki
DSCF2671.JPG
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Jaka lilia???

Post autor: Rewi »

Możesz wybierać wśród miniaturek, ale też większych odmian. ;-)

Żółta - większe odmiana o bujnym kwitnieniu Nymphaea 'Marliacea Chromatella'- szczególnie polecam ;-) Nymphaea 'Joey Tomocik', Nymphaea 'Sulphurea'.

Czerwone Nymphaea 'Almost Black' - kwiaty bardzo ciemne, Nymphaea 'Attraction'- bardzo dobra odmiana obficie kwitnąca, Nymphaea 'Burgundy Princess', Nymphaea 'Escarboucle,Nymphaea 'Perry's Fire Opal'
oraz na taką głębokość świetnie nadaje się nowość Nymphaea 'Wanvisa' odmiana, która ma rewersje kwiatów ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Jaka lilia???

Post autor: kajaja2 »

muszę sprawdzić jak wyglądają.a jak nimi się opiekować zimą, jak je zasadzić, proszę o porady wszelkie,nigdy nie miałam i nie wiem jak się nimi opiekować
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Jaka lilia???

Post autor: tadek »

.
- Czyściutką wodę masz w oczku. :zawstydzony:

Poniżej oczko wodne cioci Oli:
1-P1120162.JPG
Z Poradnika ogrodniczego:
Grzybienie, czyli lilie wodne, są bylinami tracącymi liście w okresie zimowym. Rośliny te zbudowane są z podobnego do bulwy, grubego kłącza, na którym znajdują się liczne korzenie. Z kłącza na długich ogonkach wyrastają zielone liście o okrągłym zarysie, u nasady sercowato lub głęboko wycięte, u niektórych odmian pokryte brązowymi plamkami. Kwiaty różnobarwne, umieszczone na długich szypułkach, otwierają się tylko podczas dni ciepłych, a u niektórych odmian tropikalnych - o zmierzchu.
Czytaj dalej... :arrow:
  • :oczami:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Jaka lilia???

Post autor: Rewi »

kajaja2 pisze:muszę sprawdzić jak wyglądają.a jak nimi się opiekować zimą, jak je zasadzić, proszę o porady wszelkie,nigdy nie miałam i nie wiem jak się nimi opiekować
W zasadzie wszystko piszę w artykule, który podał tadek, od siebie mogę dodać, że odpowiednio posadzone kłącze nie wymaga wiele opieki. Po pierwsze sadzimy w ciężkim żyznym podłożu glina, ziemia, kompost, piach, obornik lub nawóz koreczki osmocote dla roślin wodnych w odpowiednich ażurowych koszach lub pojemnikach wyścielanych agrowłókniną. Trzeba usuwać, każdy przekwitły kwiat, aby roślina nie traciła energii na zawiązywanie nasion oraz usuwać zżółkłe liście, które po około 3-5tyg. zaczynają obumierać. Przed zimowanie ścinamy wszystkie liście i zimujemy w wannie, kastrze czy innym pojemniku z wodą w pomieszczeniu o temp. na plusie np. piwnicy. A na wiosnę wystarczy zasilić nawozem i z powrotem do oczka. ;-)

Mogę jeszcze polecić miniaturowe odmiany lilii, które mogą rosną w bardzo płytkiej wodzie jak np. Nymphaea 'Pygmaea Helvola' - o żółtych malutkich kwiatach, lub różową Nymphaea 'Aurora' ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jaka lilia???

Post autor: Elzbieta M »

A ja moje lilie zawsze na zimę zostawiałam w oczku , w najgłębszym miejscu. Ale ty masz Kasiu oczko płytsze.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Jaka lilia???

Post autor: kajaja2 »

Tak,ja mam oczko płytkie,bo niestarczyło nam sił na kopanie głębiej.U mnie czym głebiej to glina coraz bardziej twarda. Do oczka wlewam często płyn przeciw glonom,jak nie jest upalnie to woda jest w miarę ale gdy słońce mocno przygrzeje to jest zielono. A nawozem jak często trzeba podlewać?czy tylko po zimie? Przepraszam za takie pytania ale wydaję mi się że to są bardzo delikatne kwiaty i trzeba wiedzieć dokładnie jak się nimi opiekować. No to zaczynam poszukiwania lilii które poleciliście napewno jeszcze nie raz wróce do tego wątku.
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Jaka lilia???

Post autor: Rewi »

Wystarczy nawozić raz w sezonie najlepiej kwiecień/maj 3-4 koreczki na duży pojemnik z rośliną pod korzeń. Ten nawóz ma specjalną otoczkę i uwalnia się przez cały sezon. ;-)

Dosadź innych roślin wodnych, wtedy łatwiej będzie utrzymać wodę w czystości. Oczywiście bez podłoża bezpośrednio do wody dociskając kamieniami korzenie. :-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Jaka lilia???

Post autor: kajaja2 »

Oczko jest wyłożone folią czarną i nic w nim nie ma.Kamienie mam tylko na obrzeżach.
ODPOWIEDZ